«Чорно-білі» вбивства у США | Як маніпулюють статистикою – Без Брехні
Фактчек NEWS

«Чорно-білі» вбивства у США | Як маніпулюють статистикою

«Життя чорних важливі» (Black Lives Matter, BLM) – це гасло однойменного руху стало ключовим для протестів, які охопили США після вбивства афроамериканця Джорджа Флойда. Учасники акцій вимагають системних змін для боротьби з расизмом, а не короткострокових заходів. На цій хвилі в мережі вже не вперше з’являються дані, які «підливають масла у вогонь» – або до тих, хто проти расизму, або ж до тих, хто вважає, що права білого населення тепер під загрозою.

Один з прикладів таких маніпуляцій став графік, який демонструє кількість вбивств білих і темношкірих громадян США в 2013 році. Джерелом вказується сайт Федерального Бюро Розслідувань (ФБР). Автори графіку зробили висновок, що кількість білих громадян, вбитих темношкірими або афроамериканцями було в 12 разів більше, ніж темношкірих або афроамериканців, вбитих білими. Проте, графік некоректний.

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ПЕРЕВІРКА

Видання Reuters пояснює, чому це маніпуляція і де закралася помилка.

На графіку є стовпець для «білих, убитих чорними» (зі значенням 9,83), стовпець для «чорних, убитих білими» (зі значенням 0,77), стовпець для «білих, убитих білими» (зі значенням 10,22) і стовпець для «чорних, убитих чорними» (зі значенням 53,94). Ці значення відповідають кількісті жертв на 1 мільйон населення тієї раси, представники якої вбивали.

Як джерело цієї діаграми в якості джерела інформації наводиться «Звіт ФБР про злочинність за 2013 рік, розширена таблиця 6 даних про вбивства».

Одразу треба відзначити, що ця таблиця заснована на випадках, коли правоохоронним органам відома деяка інформація про злочинця; отже, коли вік, стать і раса правопорушника повідомляються як невідомі, ці дані виключаються з таблиці.

Згідно даними ФБР, з 2491 вбивств чорношкірих людей, зареєстрованих в США в 2013 році, 2245 злочинців (90%) були чорношкірими і 189 злочинців (7,6%) були білими. З 3005 вбивств білих людей, 2509 злочинців (83,5%) були білими, в той час як 409 злочинців (13,6%) були чорними.

Працюючи в зворотному напрямку, щоб відновити те, як розраховувалися цифри в ​​діаграмі, наведеній вище, Reuters виявило, що творець контенту припустив, що чисельність білого населення США в 2013 році становила приблизно 245 мільйонів, а чорного населення – близько 42 мільйонів. Творець розділив необроблені числа чотирьох різних категорій вбивств на 245 або 42, залежно від раси вбивці, щоб знайти показники «на мільйон». За цією логікою, наприклад, «тільки» 0,77 білих людей з кожного мільйона білих вбили чорношкірого, а 9,83 чорношкірих з кожного мільйона чорношкірих вбили білої людини.

Насправді, результат дорівнює 9,73. Припускаємо, що Reuters трохи помилилися в підрахунках. Щоб отримати цифру 9,83, потрібно 409 розділити на 41,6.

Видання звернулося до двох фахівців з Американського статистичного комітету, щоб вони допомогли правильно проаналізувати графік. Вони дійшли висновку, що чотири колонки в графіку стандартизовані по різному, тобто цифри представлені поруч, так, нібито їх можна прямо порівнювати. Але вони засновані на різних умовах (на 1 млн темношкірих або на 1 млн білих людей).

Один з фахівців Лукас Ментч пояснив, що «більш розумний спосіб поглянути на дані – порівняти яблука з яблуками, а потім апельсини з апельсинами». Іншими словами, він і його колега Реджина Нуццо запропонували подивитися на рівень вбивств на душу населення, а потім подивитися на ймовірність бути вбитим кимось із тієї ж раси або кимось іншої раси.

«Оскільки на графіку «білі, убиті темношкірими» позначені як 9,83 на мільйон темношкірих американців, а «білі, убиті білими», як 10,22 на мільйон білих американців, створюється враження, що білі і темношкірі вбивають білих приблизно на однаковому рівні. Це безумовно не той випадок, коли ви стандартізіруете на душу населення», – сказав Ментч.

Скориставшись цифрами з перепису населення та даними ФБР, Ментч і Нуццо представили наступний аналіз: якщо ви є білою людиною в 2013 році, ваші шанси бути вбитим будь-ким – приблизно 13 на мільйон; якщо ви є темношкірим в 2013 році, ваші шанси бути вбитим будь-ким становлять 62 на мільйон, що майже в п’ять разів більше, ніж шанси білого.

У 2013 році шанси білого бути вбитим іншим білим склали приблизно 11 на мільйон, а шанси бути вбитим темношкірим – 2 на мільйон. Тим часом, шанси темношкірого бути вбитим іншим темношкірим склали 56 на мільйон, а шанси бути вбитим білим – 5 на мільйон. При цьому фахівці статистичного комітету попереджають, що все це занадто спрощена картина, і реалії не можуть бути втиснуті в один графік.

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja