Коронавірус, розстріли, порятунок нації — нові фейки про епідемію в Китаї

На сайті person.biz.ua опулікували матеріал про нібито масові розстріли у Китаї, де наразі відбувається епідемія нового типу коронавірусу. Видання повідомляє у заголовку, що “шансів врятуватися немає”. Чи так це — розібрались у нашому матеріалі.
Вердикт: фейк, маніпуляція
Теза №1. “Недавно в СМИ появилась информация о том, что местные власти планируют расстреливать зараженных, во имя спасения всей нации”.
Аргументи і докази:
Підзаголовок тексту продовжує маніпулятивний заголовок — “шансів на спасіння немає, будуть розстрілювати для спасіння нації”. Однак доказів цьому твердженню автори не приводять — отже це фейк.
ЗМІ також не називають — це маніпуляція.
Теза №2. “Насколько известно, вирус изначально распространялся воздушно-капельным путем и в случае заражения приводил к 100% летальному исходу. На сегодняшний день инфекция мутировала и обрела новые способы передачи, но вместе с этим врачам удалось найти вакцину, которая излечила уже сотни пациентов”.
Аргументи і докази:
Коронавірус, який викликає атипову пневмонію, передається повітряно-крапельним шляхом та, ймовірно, через м’ясо певних диких тварин. Особливо він небезпечний для людей похилого віку та тих, у кого є супутні захворювання, але захворювання може передаватись усім. Усю детальну інформацію можна подивитись на сайті ВООЗ, сайті МОЗ України та сайті Центру громадського здоров’я.
Вакцини проти вірусу поки тестують тільки на тваринах, але є способи захиститися — їх можна знайти на вищезгаданих сайтах.
Від атипової пневмонії, яку викликає новий тип коронавірусу, вилікувались 6 074 хворих.
Теза №1. “В Китае решили пойти на крайние меры после таких данных, предложив расстреливать всех зараженных, не давая им шанса на выздоровление. Такое заявление сделал главный медик КНР, который занимается исследованием коронавируса”.
Аргументи і докази:
Ім’я “головного медика Китаю” — автори не називають. Іноземні інформаційні агенції, які відслідковують ситуацію з поширенням коронавірусу, не повідомляють про цього “лікаря” і розстріли. Реакції Всесвітньої організації охорони здоров’я також не було. Це фейк.
Водночас, ймовірний головний лікар запропонував ймовірні розстріли, коли більше 250 тисяч людей захворють. Наразі повідомляють про 48 тисяч хворих у Китаї. Отже в заголовку маніпуляція — “розстрілювати” китайський головний лікар лише запропонував, за повідомленнями сайту.
Експертів, які обіцяють 1 млн хворих та смерть цілої китайської нації, також не називають. Це фейк.
Також нагадаємо, що у мережі з початку епідемії нового коронавірусу ширяться фейки щодо пневмонії, яку він викликає. Наприклад, деякі ЗМІ повідомляли, що коронавірус зробили штучно, а сам він “має інсерції ВІЛ-інфекції”. Це фейк, бо автори посилаються на дослідження про схожість ВІЛ та коронавірусу індійського студента, яке викликало багато критики серед науковців. Цю роботу відкликали.
Також, у мережі ширяться фейки про штучність вірусу — його називають “біологічною зброєю”. Повідомляють, що у США звинуватили хіміка Лібера та ще двох вчених у створенні уханського віруса, що також є фейком.
Прочитати подрібний розбір цих та інших фейків можна на сайті factcheck.kz.
Висновок:
На різноманітних сайтах з початку епідемії атипової пневмонії, яку викликає новий тип коронавірусу, поширюються фейки та маніпуляції. Вони спрямовані на те, що залякати читачів — розстрілами, смертями, біологічною зброєю тощо.
Для того, щоб перевірити інформацію щодо поширення коронавірусу чи способів захистити себе — потрібно звертатись до перевірених офіційних джерел, наприклад МОЗ України чи ВООЗ.
Автор: Ася Прокаєва