Новий коронавірус (2019 nCoV) – це вірус, і, отже, антибіотики не слід використовувати для профілактики та лікування коронавирусной інфекції. Проте, пацієнтам, госпіталізованим з інфекцією 2019 nCoV, можуть призначатися антибіотики для лікування супутніх бактеріальних інфекцій», – йдеться у спростуванні ВООЗ.
Також ВООЗ зазначає, що наразі немає жодних доказів ефективності проти COVID-19 протизапальних препаратів, до яких належить аспірин.
Колеги з казахстанського фактчекінгового онлайн-видання Factcheck.kz у своєму матеріалі про цей же фейк (лише мова йшла про італійських вчених), зазначили, що аспірин є одним з нестероїдних протизапальних препаратів, для яких зараз не доведено ні переваг, ні недоліків для пацієнтів з COVID-19. Тобто приймання аспірину (в кращому випадку) – безглузде конкретно для боротьби з вірусом. А якщо у вас немає тромбозу і все в порядку зі згортанням крові, то аспірин може бути просто небезпечний.
У аспірину досить велика кількість протипоказань та побічних ефектів, а дітям до 12 років (за деякими рекомендаціями – до 15) аспірин протипоказаний, оскільки може викликати синдром Рея (він же синдром Рейє).
Так само немає ніяких наукових досліджень та висновків, що інфіковані COVID-19 пацієнти повинні приймати антикоагулянти (препарати, які гальмують процес згортання крові), якщо не мають підтвердженої венозної тромбоемболії. Також, немає наукових доказів, які б підтверджували ефективність та безпеку профілактики тромбозу у всіх пацієнтів.
МЕСЕДЖ 6. Через це відкриття німецькі лікарі змінюють протоколи та методику лікування хворих на COVID-19
Ми не знайшли ніяких підтверджень цього факту в Інтернеті. У пошуку Google були лише медіасміттярки, які цей фейк поширили на своїх ресурсах, а також сайти інших фактчекінгових видань світу зі спростуваннями цієї брехні.
Також ми перевірили, чи змінювали італійські лікарі протоколи та методику лікування хворих на COVID-19 і знову ніяких правдивих фактів.
ВИСНОВКИ
Дослідити «природу» фейку було неважко. Саме так звані антиваксери або ж ковід-дисиденти часто стають творцями подібних фейків. Також слід зазначити, що в Україні триває інформаційна війна, тому виключати причетність країни-агресора до цієї брехні не варто.
Колеги з Factcheck.kz дізналися, звідки насправді цей фейк прийшов до нас. Спочатку він виник в Іспанії, написаний іспанською мовою, потім був перекладений на безліч інших – англійська, німецька, російська. Цей фейк вже був розвінчаний колегами-фактчекерами інших закордонних видань – Correctiv (Німеччина), ColombiaCheck (Колумбія), Verificado (Мексика).
Більшість передруків російською мовою і взагалі поширень цього фейку йде саме від російських сайтів (із приставкою «.ru» або ж тих, які пишуть про події в Росії). Також є один сайт, пов’язаний з Україною.
Кожне із видань, яке нам видав Google-пошук, посилається на певне джерело, але перейшовши на нього, ми споглядаємо лише пусте вікно сайту. Це свідчить про те, що новина була або видалена, але її взагалі могло не існувати.
Читаючи текст фейку чітко зрозуміло, що він:
Автор тексту дуже маніпулює на страхах своїх читачів, переконує, що прописаний ним рецепт точно допоможе і врятує від смерті. Як це притаманно фейкам, у тексті є незрозуміла й взята нізвідки статистика про те, що одразу після зміни лікування (аспірин та «Апронакс») додому відпустили 14 тисяч пацієнтів. Абсолютно здорових та щасливих. І ця цифра нікого не насторожила.
Також у цьому матеріалі фейкотворець часто звертає увагу на рідних та близьких читача і ніби між рядків пише «врятуй свою маму/тата/брата/дідуся/подругу/чоловіка тощо».
Як ми знаємо, у світі, зокрема і в Україні, існує велика недовіра суспільства тої чи іншої країни до влади. Автор фейку підливає масла у вогонь та підігріває цю ненависть наголошуючи на тому, що «вас обманули».
Вибір країни вчених, які нібито відкрили цю таємницю, очевидний: Німеччина – високорозвинена країна Європейського союзу в багатьох галузях, зокрема й медицині, входить до G-8 («Великої вісімки»). Тобто німецькі вчені вселяють довіру.
Також автор тексту пропонує чарівну та дешеву пігулку від вірусу – аспірин. На це більшість населення і реагує: швидко та дешево.
Згадаймо різні теорії змови, конспірології щодо коронавірусу, як от що COVID-19 – спланована американцями диверсія, аби винищити китайців, але вона вийшла з-під контролю. Або що під керівництвом Біла Гейтса чи Ілона Маска разом із вакциною людям вводитимуть чіпи для відстежування. А також, що вишки мобільної мережі 5G поширюють коронавірус планетою. Автор фейку створив свою теорію змови й активно переконує усіх в цьому.
Не завжди інформація, яку поширюють у фейсбуці, вайбері чи інстаграмі правдива. Тож варто перевіряти факти та не давати паніці захопити вас.
Авторка: Софія Лучук
Матеріал підготовлено в рамках ініціативи «Мережа регіональних проектів з протидії дезінформації» за підтримки National Endowment for Democracy (NED) при менторстві ресурсу «БезБрехні»