Чи правда, що представники «Л-ДНР», які скоїли злочин, мають право на українські пенсії? – Без Брехні
Пропаганда-СТОПФактчек-регіон

Чи правда, що представники «Л-ДНР», які скоїли злочин, мають право на українські пенсії?

Новий очільник Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павло Кириленко у недавньому інтерв’ю «Новинам Донбасу» висловив свої думки стосовно виплат пенсій жителям тимчасово окупованих територій. Голова ДонОДА виступив за те, щоб пенсії отримували всі, хто має на них право. Питання пенсій для жителів окупованих міст Донбасу наразі передбачає складну процедуру, яка вимагає від людини особистої присутності на території підконтрольній українській владі, ідентифікації в банку і довідки переселенця.

Щоб отримати довідку переселенця, яка зараз вже є безстроковою, людині потрібно звернутися особисто з письмовою заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту (управління праці і соцзахисту) за місцем проживання або в уповноважений орган регіонального штабу. Людині потрібно довести, що вона виїхала з окупованої території або району проведення Операції об’єднаних сил (в паспорті повинна бути відповідна прописка). Таку заяву можуть розглядати від одного до п’ятнадцяти робочих днів.

Після отримання довідки людина може звернутися з заявою та підтверджуючими документами трудова книжка) до органів Пенсійного фонду для оформлення пенсійних виплат за віком. Підкреслюємо, що в даному матеріалу йде мова саме про ПЕНСІЇ ЗА ВІКОМ. 

Отже, процедура отримання виплат є.  Проте голова ДонОДА додав, що не всі жителі окупованої території по факту зможуть отримати свої пенсії, виїхавши на підконтрольну територію. Павло Кириленко зауважив, що деяких людей, які взяли до рук зброю, очікують проблеми з правоохоронною системою України. Експерти «БезБ» проаналізували ситуацію. 

 

ТЕЗА: «Є ряд осіб, які бажають отримувати пенсію, але не мають права оформити її. Я уточню: вони не мають банального права виїхати на територію України, тому що при перетині лінії розмежування до них виникне ряд питань з боку діючої правоохоронної системи».

ВЕРДИКТ: БЕЗ ВЕРДИКТУ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Дійсно, у людини на КПВВ будуть неприємності, якщо її обвинувачують або підозрюють у будь-яких злочинах. Якщо уявити, що громадянина України затримали, довели його провину в суді, то відбуваючи покарання в в’язниці, він все одно має право отримувати пенсію за віком. Особливо це стосується тих пенсіонерів, які оформили виплати до початку конфлікту на Донбасі.  

У статті 48-1 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» сказано, що пенсія засудженого ділиться на дві частини: не менш як 50% йдуть на особовий рахунок засудженого, інші відсотки – на рахунок установи за місцем відбування покарання.

«Із пенсій засуджених до обмеження волі або позбавлення волі на певний строк відшкодовуються витрати на їх утримання в установах виконання покарань», – говориться в статті 48-2 цього Закону.

Якщо припустити, що людина отримала вирок суду з конфіскацією майна, то пенсія, як майно може бути частково відрахована. Про це каже стаття 50 вищезазначеного закону. Не більш як 50 відсотків розміру пенсії може бути стягнено на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також у зв’язку зі смертю потерпілого. Якщо ж мова йде про інші злочини, розмір цих стягнень може бути не більш як 20 відсотків пенсії.

Отже за наявності у громадянина України відповідного пенсійного віку і стажу, він має право на отримання пенсії, проте якщо він скоїв злочин, це питання, звичайно, стане першочерговим, ніж оформлення виплат.    

Нагадаємо, колишній очільник міністерства соціальної політики України Андрій Рева після скандалу про «мразей» висловив переконання в тому, «що українська влада має здійснювати диференційований підхід до своїх громадян, які проживають на тимчасово окупованих територіях».

«Тим, хто став заручником ситуації – максимальна підтримка і захист з боку держави, а тим негідникам, хто свідомо допомагає окупантам необхідно продемонструвати силу Закону», – написав він у Facebook у квітні 2019.

Проте, це лише позиція екс-міністра.

Українське законодавство буквою не обмежує прав людини на отримання пенсії за віком, якщо вона її заробила, працюючи на Українську державу. Тобто право на оформлення пенсії є, а от можливість – не завжди. Це стосується як жителів окупованої території, які скоїли злочин, так і тих, хто не коїв, але фізично не можуть потрапити на територію, де працюють українські державні заклади і фінансові установи.

 

Автор: Аліна Хованська

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja