Маніпуляції напередодні виборів: хто «рятував» херсонські бібліотеки і чому коштів для них немає – Без Брехні
Фактчек-регіонХерсонщина

Маніпуляції напередодні виборів: хто «рятував» херсонські бібліотеки і чому коштів для них немає

Бібліотеки Херсона, частина яких опинилась на межі закриття, 2 вересня 2020 року отримали мораторій на закриття та скорочення до кінця 2020 року. Щоправда, коштів на утримання так і не додали, а серед «рятівників» неочікувано опиняються ті депутати, які не мають стосунку до порятунку закладів. Чому склалася така ситуація і хто на ній маніпулює – перевіряємо.

СУТЬ ПИТАННЯ

Чому херсонські бібліотеки потрібно було рятувати?

Наприкінці 2019 року виявилось, що частину приміщень, де зокрема знаходились херсонські бібліотеки, віддали на приватизацію. А в бюджеті 2020 року, який ухвалили місяцем пізніше, зникли 4 мільйони гривень на утримання херсонських бібліотек. Ситуація набула чималого розголосу: від мирних акцій херсонських бібліотекарів до реакції Міністерства культури. Наша редакція слідкувала за цими подіями — читайте в матеріалі нижче.

2 вересня 2020 року на сесії Херсонської міської ради ухвалили проєкт рішення депутата Дмитра Ільченка про мораторій на закриття та скорочення бібліотек та їхніх філій у Херсоні до кінця поточного року. Також серед умов мораторію — фінансове забезпечення всіх бібліотечних філій. Але виявилось, що «рятівником» бібліотек себе позиціонує зовсім інший депутат.

ПЕРЕВІРКА

2 вересня у кількох онлайн-ресурсах з’явилась новина про те, що депутат Херсонської міської ради Володимир Сальдо «добился голосования за объявления моратория на закрытие библиотек». Першоджерелом стало видання «Херсонщина за день».

Володимир Сальдо — колишній Херсонський міський голова (з 2002 до 2012 рр.), екс-нардеп та чинний депутат Херсонської міської ради. На виборах 2015 року балотувався на посаду міського голови і претендуватиме на це крісло у 2020 році.

В чому полягає маніпуляція про участь Володимира Сальдо?

  1. Питання мораторію на закриття бібліотечних закладів під номером 36 виносилось до сесійної зали 2 вересня двічі: першого разу не вистачило голосів. Судячи за результатами голосування, самого Володимира Сальдо не було в залі. Принаймні його імені немає в переліку депутатів, а на відео видно, що депутата в залі немає. Коли до питання повернулись і підтримали, Володимир Сальдо дійсно голосував ЗА.
  2. Ініціатором подання рішення і його автором є інший депутат — Дмитро Ільченко. Його не було в залі під час першого голосування — саме він просив повернутись до голосування за нього вдруге.
  3. Володимир Сальдо на сесії не звертався щодо мораторію на закриття бібліотек. Він пропонував повернутись до 35-го питання — в залі було враження, що він мав на увазі 36-те. Але публічно його думки не було чутно, тоді як виступ Дмитра Ільченка був і став результативним — до питання повернулись.

Отже, казати про те, що Володимир Сальдо добився голосування за мораторій, навряд чи коректно. Так, він висловлював свою позицію щодо бібліотек і раніше — в лютому 2020 року, наприклад. Але говорити про те, що саме він добився голосування за мораторій, некоректно: цього досяг Дмитро Ільченко.

Коштів для бібліотек немає

Незважаючи на те, що в мораторії зазначили про необхідність повноцінного фінансування бібліотек та філій, коштів на утримання ледь вистачає. Проте міський голова Володимир Миколаєнко та директор департаменту фінансів стверджують, що все є і додавати нічого не будуть. Втім, ми поцікавились в бібліотеках: особливо із підвищенням мінімальної зарплатні до 5 000 становище закладів доволі скрутне: зарплатню підвищили щонайменше, а кошторисні призначення залишились на старому рівні. Подробиці ми будемо висвітлювати у наших інших матеріалах.

Вишенька на тортику

В подібних історіях майже завжди є щось цікаве. Наприклад, фото. На світлині видання, яке першим написало інформацію про те, що Сальдо добився мораторію, зображена не міська, а обласна бібліотека — Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Бориса Лавреньова.

Це фото з лютневої презентації книги про історію вулиць Херсона, яку Володимир Сальдо відвідував у бібліотеці. Цей заклад не має жодного стосунку до мораторію на закриття бібліотек, адже «оптимізувати», а фактично закрити намагались міські, а не обласні книгозбірні.

Матеріал підготовлено в рамках проекту “Придія фейкам і маніпуляціям під час місцевих виборів” факчекерами ресурсу Kavun.city

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja