“Запоріжці мають дихати нормальним повітрям!” | МАНІПУЛЯЦІЇ, ПРАВДА та НЕПРАВДА міської влади про екологічну ситуацію у Запоріжжі – Без Брехні
ЗапоріжжяФактчек-регіон

“Запоріжці мають дихати нормальним повітрям!” | МАНІПУЛЯЦІЇ, ПРАВДА та НЕПРАВДА міської влади про екологічну ситуацію у Запоріжжі

Діючий мер Запоріжжя, Володимир Буряк, на своїй офіційній сторінці в соціальній мережі Фейсбук опублікував пост про засідання, на якому він разом з представниками промислових підприємств міста обговорив їх вплив через викиди на атмосферне повітря Запоріжжя. Окрім того, Буряк пише, що вимагає від керівництва всіх промислових підприємств налагодити повноцінну роботу обладнання, призначеного для зменшення викидів, та за 2 тижні надати ефективні та реальні пропозиції щодо подальших заходів з покращення екологічної ситуації в місті.

“Запорізький центр розслідувань” розбирався, а чи дійсно мер міста може щось вимагати від підприємств і чи не закралась десь маніпуляція разом з популізмом напередодні місцевих виборів.

ТЕЗА №1: “Місто не може впливати на приватні підприємства, але людям до цього немає діла – питають з мене як з міського голови, чому немає чим дихати”.

ПЕРЕВІРКА

Якщо казати про те, що місто не можете впливати на приватні підприємства у розрізі пригрозити пальчиком і все закрити, то так воно і є. Але є одне “але”.

Згідно Закону України “Про охорону атмосферного повітря” органи місцевого самоврядування:

1) можуть додатково встановлювати перелік забруднюючих речовин, за якими здійснюється регулювання їх викидів на відповідній території;

2) затверджують програми оздоровлення атмосферного повітря та здійснюють заходи щодо зменшення забруднення;

3) та суб’єкти господарювання (підприємства) зобов’язані вживати необхідних заходів для запобігання та недопущення перевищення встановлених санітарними нормами рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на середовище життєдіяльності людини.

Окрім того, згідно Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, органи місцевого самоврядування несуть відповідальність за стан навколишнього середовища на своїй території і в межах своєї компетенції та мають наступні повноваження:

1) дають згоду на розміщення на своїй території підприємств, установ і організацій у порядку, визначеному законом;

2) затверджують з урахуванням екологічних вимог проекти планіровки і забудови населених пунктів, їх генеральні плани та схеми промислових вузлів;

3) затверджують місцеві екологічні програми;

4) організовують вивчення навколишнього природного середовища;

5) забезпечують інформування населення про стан навколишнього природного середовища, функціонування місцевих екологічних автоматизованих інформаційно-аналітичних систем;

6) здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Також, згідно Закону України “Про місцеве самоврядування”, до повноважень місцевих рад належить залучення на договірних засадах коштів підприємств незалежно від форм власності, розташованих на відповідній території, та коштів населення, а також бюджетних коштів на заходи щодо охорони навколишнього природного середовища.

Окрім того, до органів місцевого самоврядування також належать постійні комісії, як, наприклад, комісія з питань екології. Вони також мають свої повноваження.

Згідно статті 47, постійні комісії за дорученням ради, голови, секретаря міської ради або за власною ініціативою вивчають діяльність підзвітних і підконтрольних раді та виконавчому комітету підприємств, установ та організацій, їх філіалів і відділень незалежно від форм власності та їх посадових осіб. Також постійна комісія подає за результатами перевірки рекомендації на розгляд керівників підприємств, а в необхідних випадках – на розгляд ради або виконавчого комітету міської ради та здійснюють контроль за виконанням рішень ради, виконавчого комітету міської ради.

З огляду на все вищесказане, особливо останній пункт (стаття 47), не можна сказати, що органи місцевого самоврядування зовсім не мають впливу на підприємства. Звичайно пригрозити пальчиком та все закрити міська рада не в змозі, однак якщо б всі надані повноваження законами виконувались, то на стан атмосферного повітря в Запоріжжі звернули увагу б органи, що стоять вище і маю змогу вплинути на ситуацію більш жорстко.

 

ТЕЗА 2: “Завдяки спільним діям у рамках Меморандуму, підписаному промпідприємствами та міською владою, нам вдалося значно скоротити викиди в повітря та воду”.

ПЕРЕВІРКА

“Меморандум про спільні дії Запорізької міської ради та промислових підприємств у сфері покращення стану довкілля м. Запоріжжя” був підписаний 9 червня 2016 року. Згідно даних Державної служби статистики у 2016 році викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел забруднення становили 70,2 тисяч тонн, а в 2019 – 69,7 тисяч тонн. Тобто за три роки викиди зменшились на 0,5 тисяч тонн, що складає 0,7%. Тобто зниження явно не можна назвати значним.

Що стосується води, то, на жаль, Державна служба статистики таких даних не надає.

ТЕЗА 3: “Наразі Запоріжжя знаходиться на 9 місці серед міст України за станом забруднення повітря”.

ПЕРЕВІРКА

Згідно даних Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського за “Комплексним індексом забруднення атмосферного повітря міст України у першому півріччі 2020 Запоріжжя знаходиться на 10 місці” серед 39ти з показником 7,7. Однак це не показник, якому треба радіти. Рівень забрудненості Запоріжжя залишається високим. Під високим забрудненням атмосферного повітря (ВЗ) прийнято вміст забруднювальної  домішки, який перевищує максимально разову гранично допустиму концентрацію (ГДКм.р.) у 5 разів і більше.

 

ТЕЗА 4: “Тому я вимагаю від керівництва всіх промислових підприємств налагодити повноцінну роботу обладнання, призначеного для зменшення викидів, та за 2 тижні надати мені ефективні та реальні пропозиції щодо подальших заходів з покращення екологічної ситуації в місті”

ПЕРЕВІРКА

Міський голова згідно своїх повноважень затверджених в Законі України “Про місцеве самоврядування” не може вимагати від керівництва промислових підприємств налагодити повноцінну роботу обладнання, призначеного для зменшення викидів та змусити їх звітувати.  

ВИСНОВОК:

  • Міська влада звичайно не може зробити так, щоб підприємства взяли і знизили рівень викидів в повітря, однак у неї все ж таки є деякі важелі тиску та повноваження, які якщо б виконувались, то в Запоріжжі ситуація з атмосферним повітрям була б краща.
  • За 4 роки дії Меморандуму про спільні дії Запорізької міської ради та промислових підприємств у сфері покращення стану довкілля м. Запоріжжя” рівень забрудненості повітря значно не знизився, а Запоріжжя посідає 10 місце в рейтингу забруднених міст країни і має високий рівень забрудненості.
  • Міський голова особисто не може впливати та вимагати від підприємств налагодити повноцінну роботу обладнання, призначеного для зменшення викидів.

 

Авторка. Катерина Рождественська

Матеріал підготовлено в рамках проекту “Протидія фейкам і маніпуляціям під час місцевих виборів” фактчекерами ресурсу “Запорізький Центр розслідувань”

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja