Питання соціалізації внутрішніх переселенців, а також тих громадян України, які виїхали за кордон і згодом повертаються назад – була і залишається гострою проблемою для держави та суспільства. Останнім часом поширилася інформація, що з причини недбалості українських інституцій влади, які опікуються ВПО, відсутності програм соціалізації, обмежень у допомозі переселенцям у програмах відновлення, чимала частина їх вимушена повертатися на тимчасово окуповані російєю території. Така інформація спричинила інформаційний вибух. Яка ситуація насправді – розбиралися далі у матеріалі.
Контроль відновлення
Близько 150 тис. внутрішньо переміщених осіб повернулися на тимчасово окуповані території.
Зокрема, до Маріуполя повернулася приблизно третина мешканців, які виїхали звідти під час повномасштабної війни. Про це розповів депутат від “Слуги народу” Максим Ткаченко в інтерв’ю Укрінформу.
«За наявними даними, 200 тисяч маріупольців залишили своє місто, тікаючи від війни, яку принесла на нашу землю Росія. Водночас кожен третій з них повернувся додому, в Маріуполь, в окупацію. За підрахунками, це приблизно 67-70 тисяч осіб. На мою думку, це жахливі цифри», – зазначив нардеп.
Він вважає, що головною причиною повернення вимушених переселенців на окуповані території є те, що вони на підконтрольній Україні території не змогли почати нове життя, «не отримали належної допомоги від держави – ані житла, ані соціальної підтримки, компенсацій, роботи, тощо».
За його словами, велика кількість ВПО не змогли знайти роботу через скептичне ставлення до них роботодавців, а всі ті пропозиції, які надаються переселенцям, насправді дуже низькооплачувані.
Ткаченко розповів про дискримінацію переселенців на ринку праці. За словами депутата, заробітна плата часто не перевищує 8-12 тис. грн, в той час, коли вартість оренди житла в умовно безпечних регіонах України стартує від 10 тис. При цьому, коли переселенці починають працювати, вони втрачають право на виплати від держави для компенсації витрат на оренду житла. Водночас на безоплатній основі дуже мало місць із «людськими умовами проживання».
Нардеп додав, що загалом зараз в Україні нараховується близько 5 млн внутрішньо переміщених осіб.
«Йдеться приблизно про 5 млн осіб. Чому приблизно? Тому що, з одного боку, маємо збільшення кількості ВПО через просування ворога. А з іншого боку, кількість людей зі статусом ВПО зменшується через те, що вони повертаються додому – навіть на тимчасово окуповану територію чи виїжджають за кордон. Ми втрачаємо наших людей через те, що держава зволікає з допомогою, через те, що її обсяг недостатній», – зауважив він. Згодом Ткаченко спростував свою заяву щодо кількості переселенців, які повернулися в окупацію, та назвав її своїм «необґрунтованим та емоційним припущенням». Він наголосив, що є випадки, коли українці їздять на окуповані території, проте «аж ніяк не йдеться про сотні чи навіть десятки тисяч, і загальної перевіреної статистики навіть теоретично не може бути».
За деякий час Заступниця керівника Офісу Президента Ірина Верещук спростувала дані про масове повернення переселенців на тимчасово окупованій території. Про це Верещук повідомила в Telegram-каналі, передають Українськi Новини.
«Останнім часом деякі наші політики чомусь почали робити заяви, що внутрішні переселенці тисячами повертаються на ТОТ. Ці “політики” стверджують, що начебто українці їдуть в окупацію, бо, мовляв, держава недостатньо їм допомагає з житлом, грошима та роботою. От що я вам скажу, шановні безвідповідальні любителі хайпу: ви брешете, коли кажете про тисячі ВПО, які повертаються на ТОТ. Жодної підтвердженої статистики немає та не може бути, це виключно хайп заради гучних заголовків», – зазначила вона.
Верещук стверджує, що усе, що держава обіцяє за законом, вона робить.
«Можливо, цього недостатньо, але в нас йде війна, і ресурси держави обмежені. Втім, це не є причиною їхати у ворожу окупацію. Ніколи не повірю, що тисячі українців їдуть в російську окупацію через відсутність 2-3 тисяч гривень на місяць державної допомоги. Так, держава не може подарувати всім переселенцям по квартирі. Але тимчасове житло є. Так, ми не можемо кожному переселенцю дати таку саме роботу за такі саме гроші, як було. Бо ми на війні. Але для тих, хто хоче працювати, робота є», – наголосила чиновниця.
Верещук вважає, що такі заяви є неповагою до мільйонів українців, які виїхали з ТОТ і будують нове життя. Крім того, вона вважає, що такими заявами деякі політики підтримують ворожий наратив, що нібито в окупації краще.
В же час на засіданні секції Асоціації міст України (АМУ) з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад також йшлось, що на сьогодні зафіксовано значний відтік українців на тимчасово окуповані росіянами території (ТОТ). Зокрема, мер Маріуполя Донецької області Вадим Бойченко розповів, що відтік українців на ТОТ відбувається через ворожу пропаганду, а також відсутність житла.
«Зараз ми фіксуємо значний відтік українців на тимчасово окуповані території. Переважно, це відбувається через російську пропаганду та відсутність власного житла. Люди не мають де жити та не можуть можливості відновити ті умови, що були у них до початку повномасштабного вторгнення, через це вони змушені повертатися в окупацію», – зазначив Бойченко.
Міський голова наголосив, що завданням для держави та місцевої влади є створення якісного та доступного соціального житла, яке допоможе зберегти людей в Україні та стане основою для їх повернення з-за кордону.
«Місцева влада разом з Урядом та міжнародними партнерами має забезпечити людям належні умови життя, роботи та відновити справедливість для кожного, хто постраждав від війни», – додав він.
Експерт із соціальної та економічної політики, ексглава Мінсоцполітики Павло Розенко в коментарях виданню «Фокус» пояснив, що біженці почали повертатися на окуповані території не сьогодні та не вчора. Він наголосив, що за 2,5 роки Україна зіткнулася з новою хвилею вимушеної внутрішньої міграції, проте в цьому напрямку нічого не зроблено, окрім посилення вимог до отримання соціальної допомоги для ВПО.
За його словами, уряд почав забирати допомогу в переселенців, яку надавав на розв’язання житлових проблем, адже «люди працездатного віку мали б уже знайти роботу та самостійно розв’язувати свої проблеми».
«От у цій фразі лежить ключова проблема, що Міністерство соціальної політики не розуміє елементарних речей, що навіть влаштувавшись на роботу, сьогодні вимушений переселенець не розв’язує житлове питання, він не може придбати чи винаймати пристойне житло, тому що рівень заробітних плат в Україні не дозволяє це робити. І коли ви в людини забираєте соціальну допомогу, фактично ви його штовхаєте на дві речі — або повертатися назад на окуповані території, що відбувається, тому що там у людини є хоча б житло і якісь можливості десь влаштуватися, або тікати, шукати шляхи виїзду за межі України в країни ЄС, де допомагають із житлом, роботою, навчанням», — пояснив Розенко.
Він зазначив, що сьогодні ключовим для вимушеного переселенця є наявність житлових умов. Розенко вважає, що людям потрібно дати нормальну грошову допомогу, аби ті винаймали собі житло. Також необхідно зняти обмеження, зокрема, для людей працездатного віку, аби ті швидше адаптувалися до нових умов.
Тож по факту можна констатувати, що проблема відтоку українців та ТОТ є. Про це свідчать заяви різних уповноважених осіб. Тобто така інформація циркулює. Звичайно, що точні цифри встановити важко. Бо дійсно, частина громадян України вимушена час від час потрапляти на тимчасово окуповані території з різних обставин: піклування про рідних, захист своїх майнових прав інші особисті чи сімейні обставини. Це ускладнює встановлення більш-менш точної цифри тих, хто дійсно з різних причин повернувся на ТОТ.
Але важливо інше. Якщо проблема є, то її варто обговорювати і вирішувати аби запобігти соціальній напруженості, підриву довіри до влади, створенню інформаційних привидів для поширення вкидів російської пропаганди.