Близько п’яти мільйонів українців стикаються з нестачею продовольства, причому найбільша потреба спостерігається в районах поблизу фронту. Про це йдеться у релізі Всесвітньої продовольчої програми ООН (WFP). За даними WFP, мільйони людей змушені вдаватися до екстремальних заходів: вони відмовляються від власних прийомів їжі, щоб нагодувати дітей, або ж влізають у борги, аби придбати необхідні продукти для сім’ї.
Контроль відновлення
Попри продовольчу допомогу WFP, понад половина мешканців Херсонщини потерпає від гострої нестачі їжі, а в Запорізькій та Донецькій областях двоє з кожних п’яти людей страждають від голоду.
“Сім’ї в прифронтових районах ледве зводять кінці з кінцями, змушені робити болісний вибір, щоб вижити”, — зазначив директор WFP в Україні Річард Раган. “Попри те, що цей регіон історично вважався одним із світових житниць, гуманітарна допомога залишається життєво необхідною для мільйонів”.
За даними моніторингу WFP, 72% тих, хто отримує продовольчу допомогу, змушені економити на їжі, купувати менш поживні продукти, пропускати прийоми їжі або позичати гроші, щоб прогодувати родину.
“У шести прифронтових областях майже третина населення потерпає від нестачі продовольства”, – йдеться у повідомленні ООН.
У районах, наближених до лінії бойових дій, комерційні ланцюги постачання порушені, інфраструктура часто пошкоджена або зруйнована, а можливості заробити гроші вкрай обмежені.
“Навіть там, де магазини працюють і мають необхідні товари, багато родин просто не можуть дозволити собі повноцінне харчування. За минулий рік ціни на базові продукти зросли на 25 відсотків, а вартість деяких овочів зросла вдвічі”, – додали в WFP.
Слід нагадати, що ще в кінці 2023 року ВВП ООН констатувала, що в Україні в 80% населених пунктах поблизу лінії фронту люди відчувають перешкоди в доступі до продовольства.
Про це на засіданні Ради Безпеки ООН заявив представник Всесвітньої продовольчої програми (ВПП) в Україні Метью Голлінгсворт. За його словами, “сьогодні приблизно кожна п’ята українська родина стикається з тим чи іншим ступенем гострої нестачі продовольства”, передусім біля зони бойових дій.
Понад 900 тис осіб, які живуть у радіусі 30 км від лінії фронту, відчувають найгостріші потреби у забезпеченні продовольством, які посилюються взимку, додав він.
Голлінгсворт наголосив, що в одній з найвагоміших житниць у світі сотні тисяч людей, які живуть у безпосередній близькості від бойових дій, нині залежать від гуманітарної та продовольчої допомоги. ВПП забезпечить продовольством близько 750 тис із цих людей протягом зими. Ще 1,5 млн осіб отримають грошову допомогу в районах, які безпосередньо постраждали від воєнних дій.
Представник ВПП нагадав, що до лютого 2022 року на Україну припадало 9% світового експорту пшениці, 15% – кукурудзи та 44% – соняшникової олії. Наразі Україна вже зазнала збитків сільськогосподарському сектору на 40,2 млрд доларів.
“Ми всі маємо зосередити наші зусилля на задоволенні нагальних потреб цієї країни, зокрема у довгостроковій перспективі, аби гарантувати, що цей сільськогосподарський центр буде швидко відновлений і зможе допомагати голодуючим у всьому світі, бо коли вибухне чергова продовольча криза, світ знову потребуватиме України”, – підкреслював Голлінгсворт.