«Кадровий голод» на ринку праці, як фактор, що є критичним для проектів «Відновлення» – Без Брехні
Контроль відновлення

«Кадровий голод» на ринку праці, як фактор, що є критичним для проектів «Відновлення»

Український ринок праці переживає «кадровий голод» від початку широкомасштабної війни. Впродовж останніх двох років звичним явищем стала низька конкуренція серед шукачів при тому, що кількість вакансій тільки зростає. Великі портали пошуку роботи звітують про рекордну кількість вакансій на ринку праці. Так наприклад, до повномасштабної війни на порталі robota.ua на місяць розміщали 90 тис. вакансій (дані за січень 2022), тоді як у січні 2024 цього року показник сягнув 102 тис. вакансій. Але така ситуація не вирішує проблему.

 

Контроль відновлення

Динаміка ринку праці – ризики та виклики

У третьому кварталі 2024 року кількість вакансій в абсолютному вимірі була найвищою з початку повномасштабного вторгнення. Практично за всіма професіями відбулося зростання вакансій, тобто нестача кадрів зросла. Навесні Європейська Бізнес Асоціація інформувала, що дефіцит кадрів сягнув 74%.

За даними НБУ, дефіцит кадрів на ринку праці підживлює зростання заробітних плат.

За прогнозом Нацбанку, рівень безробіття поступово зменшуватиметься під впливом посилення попиту на робітників. Проте безробіття все одно буде вищим, ніж до повномасштабного вторгнення. Очікується, що за підсумками 2024 року рівень безробіття знизиться до 14,2%, а у 2025-му — до 11,6%.

На ринку праці України є зараз і, на жаль, буде надалі існувати диспропорція через наслідки війни, зокрема мобілізацію та міграцію.

Інший виклик — структурне безробіття. Частина українців не може знайти роботу, бо їхній рівень та навички не відповідають запитам роботодавців, при цьому бізнес каже про кризу на ринку праці.

Тетяна Бережна, заступниця міністра економіки, наводила дані, що для відновлення Україні бракує 4,5 мільйона працівників. При цьому в Україні приблизно 8 млн економічно неактивного населення.

«Це люди, які не шукають роботу з різних причин. Серед них — особи з інвалідністю, ветерани, які не знайшли себе на ринку праці, жінки, які не можуть поєднувати виконання сімейних і робочих обов’язків. Тому величезна концентрація наших зусиль як держави має бути спрямована на те, щоб активувати ці групи населення», — пояснювала Бережна.

Крім того, за даними компанії Work.ua, у 2025 році одним із викликів для роботодавців стане утримання співробітників. Чимало людей мають намір опанувати нову професію чи перейти в іншу компанію.

 Кризові сегменти ринку

За даними Державної служби зайнятості (ДСЗ), на 1 грудня 2024 найбільш затребуваними залишалися кваліфіковані робітники з інструментом. У розділі «Промисловість» на Єдиному порталі вакансій станом на 2 січня 2025 року налічувалося 13983 пропозиції. Наявна нестача кваліфікованих кадрів.

Також багато пропозицій роботи для електрогазозварників, токарів, операторів верстатів з програмним керуванням, фрезерувальників, водіїв автотранспортних засобів, навантажувача, тролейбуса.

Наприкінці листопада 2024 року очільниця ДСЗ Юлія Жовтяк в інтерв’ю розповіла, що роботодавці найчастіше шукають працівників у сфері торгівлі та послуг: продавців, кухарів, кондитерів, бариста, офіціантів, охоронців. Затребувані працівники також ― водії, трактористи, слюсарі, швачки, будівельники. Проблеми з кадрами і в медиків: не вистачає педіатрів та терапевтів. Водночас ринок праці в умовах війни відреагував зниженням попиту на працівників у галузі туризму, морських та авіаперевезень.

На порталі з пошуку роботи Work.ua станом на 2 січня 2025 року також найбільше вакансій було в розділі «Робочі спеціальності, виробництво» ― 12 460. На другому місці ― «Сфера обслуговування» з 11 249 вакансіями. На третьому ― «Роздрібна торгівля» з 9 446 вакансіями.

Кроки подолання кризи

Кадровий дефіцит змушує бізнес адаптувати умови роботи та покращувати мотиваційні пакети. Дослідження показує, що 55% роботодавців постали перед труднощами в пошуку кадрів, що спонукало їх підвищити зарплати та запровадити гнучкий графік. Компанії дедалі частіше звертаються до жінок, людей з інвалідністю та старших працівників. Це вплинуло на підходи до найму вразливих груп населення: наприклад, 33% компаній активніше наймають жінок, а 26% — людей з інвалідністю. Однак 28% роботодавців все ще мають складнощі з наймом людей з інвалідністю, зокрема через потребу адаптації робочих місць та недостатнє розуміння їхнього потенціалу.

У Державній службі зайнятості інформували, що приділяють більшу увагу рекрутингу під потреби роботодавця, індивідуальному підходу, гнучким формам роботи.

Існують програми навчання персоналу під потреби роботодавців, компенсаційні програми за працевлаштування переселенців, людей з інвалідністю.

Запровадили також грантові програми на створення та розширення власного бізнесу, зокрема, й у прифронтових територіях.

Також 2024 року:

  • організовували громадські та суспільно корисні роботи в межах «Армії відновлення»
  • у програмі навчання за ваучером розширили перелік професій і спеціальностей до 155
  • запустили окремі ваучери для жінок, які бажають опанувати традиційно чоловічі професії.

Нині триває масштабне опитування роботодавців від ДСЗ. Держава хоче зрозуміти поточну та перспективну потребу підприємств у працівниках, яким є ринок праці в Україні. Вивчають, чи готовий бізнес залучати ветеранів та ВПО. Вперше досліджують ставлення підприємців до найму або повернення на роботу людей пенсійного віку, а також спроможність та бажання працевлаштовувати жінок у професіях, де традиційно переважали чоловіки.

 

Публікацію підготовлено з використанням матеріалів ресурсу «Вікно відновлення» в рамках проекту «Контроль відновлення»,

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja