Розкрадання коштів на проектах відновлення на Херсонщині та вигадане садівництво. Топ корупційних скандалів на темі відновлення – Без Брехні
Контроль відновлення

Розкрадання коштів на проектах відновлення на Херсонщині та вигадане садівництво. Топ корупційних скандалів на темі відновлення

Не зважаючи на активний контроль громадськості та міжнародних партнерів, час від часу ми чуємо новини про зловживання коштами, які виділяються за тими чи іншими програмами для процесів відновлення. Передусім, мова йде про відновлення об’єктів, які були пошкоджені, або зруйновані війною. В той же час, факт того, що ми чуємо про такі виявлені корупційні історії, говорить про те, що принаймні медійно прецеденти виявляються та їм надається публічний розголос. А це перший крок до протидії та зупинки чорних схем. Далі у матеріалі добірка таких «свіжих» скандальних ситуацій, які були виявлені журналістами та правоохоронними органами у різних регіонах України.

 

Контроль відновлення 

Сумнівний тендер на відбудову амбулаторії на Херсонщині

У Давидовому Броді на Херсонщині мають збудувати нову амбулаторію сімейної медицини за понад 15 мільйонів гривень. Підряд отримало ТОВ «Нові теплотехнології». Компанія згадується у кримінальному провадженні щодо можливого привласнення бюджетних коштів на медичних об’єктах у Маріуполі. Про це повідомляють розслідувачі ресурсу «Антикорупційний вимір»

Вартість робіт, згідно з тендером у системі Prozorro, становить понад 15,3 мільйона гривень. Замовником виступає Департамент розвитку територій Херсонської обласної державної адміністрації. Будівництво, за проєктом, має завершитися до 25 грудня 2026 року. 

Очікується, що це буде сучасний медичний заклад, який обслуговуватиме мешканців громади Давидів Брід, що під час російської окупації зазнала значних руйнувань. У торгах перемогла компанія ТОВ «Нові теплотехнології», яка запропонувала виконати роботи за 15,2 мільйона гривень. Інших учасників у тендері не було. 

Зазначимо, що компанія згадується у судовій справі щодо привласнення бюджетних коштів. В ухвалі Ленінського райсуду Дніпропетровська від червня 2024 року йдеться про відновлення втрачених матеріалів у кримінальному провадженні, яке стосується можливого розкрадання бюджетних коштів під час проведення ремонтних робіт у Маріупольській міській лікарні. Справу відкрили ще в червні 2021 року, коли до прокуратури надійшла заява про те, що службові особи ТОВ «Нові теплотехнології» могли привласнити значні суми державних коштів, виділених за договорами підряду на капітальні ремонти лікарняних приміщень.

Однак через війну та окупацію частини Донеччини, матеріали провадження опинилися на тимчасово непідконтрольній Україні території. Внаслідок цього слідчі та прокурори втратили фізичний доступ до справи, й подальше розслідування стало неможливим. Суд дозволив офіційне відновлення справи на основі наявних копій документів і витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Вкрасти мільйон на штукатурці

Дергачівська міська рада уклала договір на проведення капітального ремонту укриття за 6,8 мільйона гривень. У кошторисі прописані, ймовірно, завищені ціни на матеріали. Таку інформацію опублікувало видання «Гвара Медіа».

Про це повідомив Харківський антикорупційний центр із посиланням на відповідний тендер, оприлюднений на сайті електронних державних закупівель Prozorro.

Зазначається, Дергачівська міська рада уклала договір із ФОП Несміян Христина Геннадіївна, у якому вартість будівельних матеріалів завищена у рази. Так, штукатурку марки «Ceresit» планують купити по 29 гривень за кілограм, хоча у будівельних магазинах ціна на суміш становить 8,16 гривень за кілограм.

Крім того, вартість закупівлі сухого бетону «Siltek» у кошторисі становить 15,25 гривень. Однак ринкова ціна матеріалу складає 7,58 гривень за кілограм. Так, ймовірна переплата становить майже пів мільйона гривень.  Водночас кабель ВВГнг 5х10, ринкова ціна якого становить 340 гривень за метр, у кошторисі прописаний по 490 гривень.

За даними антикорупційного центру, Христина Несміян зареєструвала ФОП два роки назад й одразу отримала замовлення від установ, які підпорядковуються Дергачівській міськраді.

Садівництво за 80 млн, якого не існує

Правоохоронці викрили злочинну схему, в рамках якої з державного бюджету незаконно вивели близько 80 мільйонів гривень, призначених для розвитку садівництва. До оборудки, ймовірно, причетні представники бізнесу, банку та громадяни іншої держави. Таку інформацію надає Офіс генерального прокурора.

За версією слідства, посадовці кількох підприємств змовилися з представниками банку для отримання грошей з держбюджету. Вони організували незаконне отримання допомоги за програмою «Надання грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства». Для цього залучили фізичних осіб-підприємців, через яких проводили фіктивні операції без реального постачання продукції та обладнання для садівництва.

Крім того, всупереч законодавству гранти надали для засадження ділянок, на яких вже є рослини, та громадянам іншої країни. Протягом 2022-2023 років ймовірні учасники схеми отримали орієнтовно 80 мільйонів гривень.

Правоохоронці вилучили документацію, визначають розмір завданих державі збитків та усіх причетних до схеми.

Правоохоронці розпочали кримінальне провадження за фактами зловживання владою або службовим становищем, шахрайства з фінансовими ресурсами, а також легалізації майна, одержаного злочинним шляхом. Щонайбільше за це загрожує до 8 років позбавлення волі.

Компанія ТОВ «Буд-Марка», що засвітилась у кримінальному провадженні про розтрату бюджетних коштів, виграла тендер на будівництво укриття в селі Удобне на Одещині. Про це йдеться у публікації ресурсу «Антикорупційний вимір».  

За інформацією журналістів «Наших грошей», загальна вартість робіт з будівництва укриття становить 65,56 мільйона гривень. Захисна споруда має з’явитися на території Удобненського ліцею до кінця 2025 року. Роботи включають підготовку території, саме будівництво, підведення комунікацій та доброустрій. Проєкт розробив ФОП Петро Везенков, експертизу виконала «Укрдержбудекспертиза».

Виконавцем робіт обрали ТОВ «Буд-Марка», яке було єдиним учасником тендеру. Керівником і власником фірми є Максим Беник, колишній чиновник Одеської мерії, що раніше працював у прокуратурі. Раніше вже була інформація про те, що компанія Беника фігурує у кримінальній справі про можливу розтрату коштів, виділених на ремонт приміщення Центру підтримки постраждалих від насильства (проєкт «Барнахус») в Одесі.

У цій справі слідство припускає, що фірма завищила обсяги робіт щонайменше на 25–30%. Провадження відкрито на підставі матеріалів СБУ, а об’єкт фінансувала мерія Одеси.

Журналісти виявили, що вже на старті проєкту в Удобному закладено завищені ціни на матеріали: бетон дорожчий на 15–40% від ринкових цін, арматура вища від ринкових цін на 30–40%, а цегла, суміші, оздоблювальні матеріали закуповуються також із суттєвою переплатою.

Загалом переплата на цих матеріалах становить понад 3 мільйони гривень. Зазначимо, з 2021 року «Буд-Марка» виграла держзамовлень на понад 231 мільйон гривень, здебільшого на Одещині. Беник та його компанія активно працюють у секторі будівництва на бюджетні кошти.

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja