Не зважаючи на критику у бік влади, яка часто-густо є обґрунтованою, програми соціального Відновлення все ж таки рухаються та розширюються. Говорити про те, що їх зовсім немає – абсолютно недоречно. Тим більше, що ситуація, наприклад, із категорією громадян ВПО фактично не змінюється. У переважній більшості вони не можуть повернутися до своїх домівок, бо їх або взагалі немає, або вони продовжують перебувати у безпосередній близькості до лінії фронту. Далі, про програми соціального Відновлення та підтримки, які розгортаються або будуть проваджені найближчим часом.
Контроль відновлення
СУБСИДІЇ НА ОРЕНДУ ЖИТЛА ВПО
Кабінет Міністрів розпочне виплати субсидій на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб із 29 січня. Розгортається програма підтримки внутрішніх переселенців. З 29 січня стартує субсидія з оренди житла. Це значно знизить навантаження на сімейні бюджети”, – сказав Шмигаль на засіданні уряду у вівторок.
У Кінці грудня 2024 року уряд запровадив субсидію на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб у межах ініціативи “Зимова підтримка”. Кабмін поширив на всю територію України субсидії на оренду житла для переселенців. Скористатися субсидією на оренду житла зможуть переселенці, які перемістилися в будь-який регіон, підконтрольний уряду України.
Право на субсидію також отримають сім’ї, які орендують житло і витрачають на оренду понад 20% своїх сукупних доходів.
Субсидію на оренду житла для переселенців призначатимуть за аналогією з житловою субсидією, а її розмір розраховуватимуть індивідуально для кожної сім’ї.
ДІЯ.QR – КОПІЇ ДОКУМЕНТІВ БЕЗ ПАПЕРУ
Тепер установи та компанії знову можуть легко отримувати копії цифрових документів від клієнтів без паперових оригіналів.
Завдяки “Дія.QR”, клієнт просто надсилає документи через додаток “Дія” у PDF-форматі прямо на електронну пошту організації. Це швидко, зручно та економить час усім. Як працює Дія.QR:
- Клієнт сканує QR-код організації;
- У його “Дії” відкривається запит на надсилання потрібного документа;
- Клієнт підтверджує запит через “Дія.Підпис”;
- Автоматично створюється чернетка листа з вкладеним документом і зазначеною поштою організації;
- Залишається лише натиснути “Надіслати”.
- Зазначається, що “Дія.QR” уже використовують ЦНАПи, заклади освіти, готелі, автосалони та ветеринарні клініки.
НОВИЙ ЗАКОН ПРО ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ ІНВАЛІДІВ
У лютому 2025 року заплановано підписати ще один євроінтеграційний закон № 4219-IX, який повинен забезпечити людям з інвалідністю рівні можливості на ринку праці та системну підтримку.
Документ імплементує пункти “g” та “i” Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю. Серед основних нововведень :
- розширення можливості працевлаштування для людей з інвалідністю, які включають органи державної влади та місцевого самоврядування;
- забезпечення надання соціальних послуг супроводу при працевлаштуванні та на робочому місці, а також послуг персонального асистента чи перекладача жестової мови;
- запровадження цільового внеску, що спрямовується до фонду на підтримку працевлаштування людей з інвалідністю, як альтернативу адміністративно-господарським санкціям за невиконання нормативу працевлаштування цієї категорії.
За словами міністра соціальної політики України Оксани Жолнович, цей закон є важливим кроком до створення реальних можливостей для людей з інвалідністю на відкритому ринку праці.
“Підприємства зможуть впроваджувати повний цикл підтримки: від працевлаштування до створення сприятливих умов, що враховують інтереси усіх сторін, а також супроводу людей з інвалідністю на робочому місці. Це наближає нас до європейських стандартів”, — сказала Оксана Жолнович.
Слід нагадати, що у 2024 році запрацювала програма компенсації за залучення на підприємство людей з інвалідністю. Роботодавці, які найняли людину з інвалідністю, можуть одержати через портал “Дія” компенсацію за облаштування її робочого місця.
Це значно спростить та пришвидшить процес отримання фінансової допомоги, а також змотивує компанії працевлаштовувати осіб з інвалідністю та забезпечувати їм комфортні умови праці.
“Таку програму уряд запровадив ще в серпні минулого року. Завдяки їй роботодавці змогли отримувати компенсацію за вже придбані засоби для облаштування робочого місця співробітників з інвалідністю. Зокрема, за меблі, комп’ютери, спеціальні програми та допоміжні системи”, – розповіли у відомстві.
Як отримати компенсацію від держави за працевлаштування людей з інвалідністю:
- авторизуватися на порталі “Дія” за допомогою КЕП;
- заповнити заяву: вказати дані про особу з інвалідністю та облаштоване робоче місце;
- прикріпити документи, які підтверджують працевлаштування, купівлю допоміжних засобів та довідку медико-соціальної експертної комісії, яка засвідчує інвалідність співробітника;
- вказати IBAN рахунку;
- підписати заяву КЕПом.
- Рішення після цього буде надане впродовж 13 робочих днів. Якщо воно позитивне – кошти надійдуть на рахунок протягом 5 робочих днів.
На компенсацію можна податися, лише якщо співробітник з інвалідністю розпочав працювати в компанії протягом останніх 90 днів на момент подання заяви.