У Запоріжжі майже на рік затримується відновлення багатоповерхівки після ворожої атаки – Без Брехні
Контроль відновлення

У Запоріжжі майже на рік затримується відновлення багатоповерхівки після ворожої атаки

Жовтень 2022 року виявився багатостраждальним для Запоріжжя. Чи не щодня містяни здригалися від вибухів, які лунали і вдень, і вночі. Саме в цей період було пошкоджено багатоповерхові будинки, відновлення яких досі триває. Одна з таких історій стосується будинку по вулиці Зестафонська, 10.

 

Контроль відновлення

Уночі 9 жовтня ворожа ракета Х-22 влучила в дев’ятиповерховий будинок по вулиці Зестафонська, 8. Через пряме влучання було вщент знищено два під’їзди. Під завалами опинилися люди, 19 людей загинули та 77 дістали травм. Однак від вибухової хвилі постраждав також п’ятиповерховий будинок за адресою Зестафонська, 10. Квартири, які були ближче до епіцентру вибуху, отримали сильні пошкодження й стали повністю непридатними для проживання, а в інших були пошкоджені вікна, балкони, двері. 

Деякі мешканці постраждалих будинків переїхали жити до родичів, виїхали з міста. Довгий час питання щодо відбудови чи компенсацій було замороженим. Особливо проблемним став будинок №8. Оскільки декілька під’їздів були повністю зруйновані, жителі не хотіли його відбудовувати. Дехто не планував повертатися в це житло після пережитих подій, а дехто боявся, що відбудова затягнеться на довгі роки. Окрім цього, вартістю проєкту була досить високою, тому міська рада після обговорень з власниками квартир ухвалила рішення про недоцільність повної відбудови будинку. Згодом будо вирішено відбудувати лише два вцілілих під’їзди, а інші знести. Роботи почалися лише в червні 2024 року. Власники квартир в під’їздах, які демонтували, поступово отримують сертифікати для купівлі нового житла. У коментарі журналістам під час перебування на об’єкті, очільник Запорізької ОВА Іван Федоров повідомив, що станом на кінець жовтн 2024 року, 36 сертифікатів вже було видано, 20 власників змогли купити нове житло. Ще 36 власників очікуються надання сертифікатів.

Не дивлячись на те, що будинок по вулиці Зестафонська, 10 постраждав менше, ситуація довкола його відбудови не менш складна. Ремонт мали закінчити до кінця 2023 року, тепер влада обіцяє завершити роботи до кінця 2024 року, однак є підстави вважати, що мешканцям не варто цього очікувати. Чому так сталося, спробуємо детальніше розібратися в цьому матеріалі.

ПОЧАТОК ВІДБУДОВИ

20 квітня 2023 року на позачерговій сесії міськради, депутати підтримали рішення про початок відбудови житла у п’ятиповерхівці по вулиці Зестафонська, 10. Вже влітку стартували роботи. Замовником виступило КП “Управління капітального будівництва”, а тендер виграло ТОВ СК СТРОЙІНВЕСТ. У першому тендері на І, ІІ, ІІІ черги будівництва йдеться про те, що строк виконання робіт — 31 грудня 2023 року. У другому тендері на IV i V черги строк також кінець 2023 року. Всього в 2023 році на відбудову, відповідно до рішень міської ради, було спрямовано більше 70 мільйонів гривень, з яких 50 мільйонів — державний бюджет. 

У 2023 році наприкінці літа в будинку були завершені тинькувальні роботи, а також проведено ремонт електромережі, водопроводу та каналізації. Восени 2023 року міська влада регулярно звітувала про те, що роботи тривають і підходять до завершення.  За інформацією колишнього в.о. мера Анатолія Куртєва, який був на посаді в той час, станом на 24 листопада 2023 у квартирах було поклеєно 80% шпалер та укладено 90% плитки. Згодом, у січні 2024 року Куртєв повідомив, що підрядник працює над усуненням невеликих зауважень, які мешканці квартир відбудованого підʼїзду висловили під час огляду своїх відремонтованих осель. Після цього проблема виникла з проведенням газу до будинку, а також залишалися зовнішні роботи з облаштування пандусів. У другому тендері було укладено додаткові договори про продовження строків виконання робіт у зв’язку з неповним виділенням у 2024 році асигнувань для виконання та оплати робіт по об’єкту. В останньому договорі йдеться про завершення робіт до 15 грудня 2024 року.

НА ЯКІЙ СТАДІЇ РЕМОНТ БУДИНКУ ВОСЕНИ 2024 РОКУ?

Минув майже рік від того терміну, коли роботи запланували повністю закінчити. Однак виявилося, що проєкт потребує коригування й додаткового фінансування.

Що вже виконано:

  • зроблено ремонт з утепленням покрівлі,
  • підсилено несучі конструкції 1-го під’їзду, який постраждав найбільше,
  • замінено мережі водо-, тепло-, газо-, електропостачання та водовідведення,
  • утеплено фасад будинку,
  • виконано ремонт квартир.

29 жовтня під час виїзду на місце відбудови очільник Запорізької ОВА Іван Федоров повідомив журналістам про те, що роботи майже закінчені, але є складності з введенням в експлуатацію, оскільки в ході виконання робіт було збільшено об’єм робіт і є нестача коштів.

“За ініціативи міста Запоріжжя обласна адміністрація звернулася в Кабінет Міністрів, і 25 жовтня було ухвалене рішення виділити додаткові кошти для завершення будівництва на Зестафонській, 10. І тепер в нас є всі шанси, щоб це будівництво було закінчене в цьому році, й мешканці могли зайняти квартири”, – повідомив Федоров.

Він пояснив, що додаткові роботи — це “ремонт в квартирах, які вже після початку реконструкції були виявлені як підрядниками, так і замовниками”. Зазначається, що 11 квартир вже готові, власники отримали ключі, а деякі навіть повноцінно живуть в цих квартирах. Відремонтувати залишилося ще 34 квартири. 

“Це дрібні часткові ремонти, які виникли від руйнувань ударної хвилі. Житло не постраждало конструктивно, але постраждало опорядження квартир”, — пояснив  в коментарі журналістам Антон Попов, головний інженер КП «УКБ».

Зауважимо, що 30 жовтня на сесії міської ради Запоріжжя депутати спрямували додаткові кошти, 45 мільйонів гривень, на завершення відновлення трьох багатоповерхівок, серед яких і Зестафонська, 10. Саме на цей будинок передбачено 8,6 млн гривень. Директорка департаменту з управління ЖКГ міськради Інна Внукова зазначила, що ці кошти отримані завдяки перерозподілу отриманої державної субвенції від економії 45 мільйонів гривень на відновленні частково зруйнованого будинку по проспекту Соборному, 151. Станом на зараз, фінансування будівництва в 2024 році становить 38 мільйонів з державного бюджету й 1,8 мільйона з міського бюджету.

Однак, як з’ясувалося далі, в будинку потрібен не тільки дрібний ремонт у квартирах, а й ремонт балконів. Справа в тому, що нові балкони не мають скління. У них є лише металеві поручні. Також у будинку залишилися старі балкони, які вціліли після удару. Вони досить сильно виділяються на тлі відновленого будинку. Влада визнає це, та запевняє, що балкони мають замінити.

Як виявилося, проблема виникла вже давно. Власники квартир скаржаться на те, що Управління капітального будівництва (замовник проєкту) запропонувало їм “французькі” балкони зі склінням до підлоги, яке багатьом не сподобалося, жителі хотіли закритий низ балконів. В результаті балкони в першому під’їзді виконали зовсім без скління. Жителям запропонували подати заявку на “єВідбудова”, аби вони отримали кошти на ремонт балконів в індивідуальному порядку. Однак з цим також виникла проблема, адже поки триває ремонт будинку, вони не можуть подати заявку.

Очільник ЗОВА відреагував на це і повідомив, що оскільки зараз відбувається дофінансування й коригування проєкту, балкони мають додати в оновлений проєкт. При цьому зробити їх мають такими, які хочуть жителі. 

“Влада точно зробить всім балкони. Ми з підрядником ще не розрахувалися і не розрахуємося, поки не будуть задоволені потреби мешканців”, — заявив Іван Федоров. 

Головний інженер КП «УКБ» Антон Попов у коментарі повідомив, що ці зміни будуть внесені в проєкт. 

“Часткове коригування було і ще буде до кінця року, тому ми просто внесемо в коригування роботи по балконах”, — пояснив Попов.

Однак інженер зізнається, що з такими змінами, про які заявив Федоров, повне завершення будівництва будинку навряд буде до кінця цього року, адже зміни й узгодження проєкту, а також зміни в договорі з підрядником потребують часу. Через це можна припустити, що оновлення балконів може бути вже в наступному році.

Ще одне проблемне питання в будинку — відсутність газу. Шість жителів вже в’їхали в свої квартири, однак готувати їжу їм доводиться за допомогою електроплити. За словами мешканців, газ обіцяли підключити ще з початку року. Антон Попов, головний інженер КП «УКБ» відповів, що 24 жовтня були направлені необхідні документи в Запоріжгаз, а тепер очікується відповідь і підключення газу. Орієнтовні терміни — кінець жовтня або початок листопаду.

 

Матеріал підготовлено командою видання «Акцент» https://akzent.zp.ua

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja