Російські окупанти в квітні 2022 року спеціально зруйнували водопровід, через який отримував питну воду Миколаїв. За словами джерел ВВС у Миколаєві, після підриву 12 квітня з водопроводу вісім годин витікала вода, що спричинило підтоплення. Повідомляється, що через дії росіян було втрачено близько 40 млн літрів води, перш ніж подача води припинилася.
Військові експерти, які дослідили супутникові знімки та фото трубопроводу, погодилися, що його навмисне підірвали за допомогою вибухівки. Журналісти також виявили ще одну пошкоджену ділянку трубопроводу в районі, де перебувала російська військова техніка…
З того часу змінилася ситуація на фронті. І постало питання відновлення водогону, який би значно покращив ситуацію із забезпеченням водою миколаївців. Проте, попре нагальну необхідність ситуація із коштами навколо даного проекту залишається доволі незрозумілою, а подекуди і корупційною. Про це далі у матеріалі.
Контроль відновлення
Як повідомляло видання «Суспільне Миколаїв» Господарський суд Миколаївської області задовольнив позов обласної прокуратури та визнав недійсним договір підряду на реконструкцію магістрального водогону. Угода була укладена між департаментом містобудування Миколаївської обласної військової адміністрації та ТОВ “Миколаївміськбуд” магістрального водогону. Про це йдеться у рішенні суду від 30 жовтня, що розміщено у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
У документі зазначено, суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі 10 червня 2024 року. Четвертого липня 2024 Миколаївська ОВА просила суд закрити провадження, оскільки договір підряду на виконання будівельних робіт був розірваний за згодою сторін, бюджетні гроші на оплату за ним не були витрачені.
Договір підряду, щодо якого відбувся розгляд, був укладений 30 листопада 2023 року на загальну суму 38,8 мільйона гривень. Він передбачав реконструкцію водогону Д 600 міліметрів по вулиці Флотська від вулиці Шептицького до НСВ “Північний” за адресою вулиця Архітектора Старова, 3/1.
В ухвалі суду визначено, що закупівля робіт відбулась із порушенням «Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі».
Цей тендер на реконструкцію вказаної ділянки є одним із 12 договорів, укладених у 2023 році. Також суд визначив стягнути зі сторін на користь Миколаївської обласної прокуратури 1211,2 гривні судового збору.
Також за даними журналістів «Суспільне Миколаїв» Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Миколаївській області без тендеру підписала три угоди на будівництво водозабору та водогону, щоб забезпечити Миколаїв водою після знищення Каховської ГЕС. Загальна вартість проєктів — близько 7,5 мільярдів гривень. Така інформація стала відома після аналізу даних сайту DOZORRO.
Станом на 18 листопада Миколаїв отримує воду через зрошувальний канал на річці Інгулець, однак вона не відповідає санітарним нормам через підвищений вміст солі та неприємний запах, йдеться у матеріалі DOZORRO.
«Через погіршення якості води міська рада Миколаєва звернулася до Служби відновлення з проханням якнайшвидше розпочати будівництво. У зв’язку з нагальністю проблеми угоди з підрядниками підписали напряму», — повідомляє відомство. За інформацією DOZORRO, новий водогін для Миколаєва прокладатимуть з річки Південний Буг у Новій Одесі. Роботи розділені на три ділянки.
“Ймовірно це зробили, щоб з одного боку пришвидшити будівництво, а з іншого — диверсифікувати ризики. Замовник скористався правом укласти договори напряму. Очевидно, такий крок є вимушеним, враховуючи гостру необхідність у забезпеченні півмільйонного міста питною водою”, — пояснює старший аналітик проєкту DOZORRO TI Ukraine Ярослав Пилипенко.
Першу ділянку водогону побудує ТОВ “Група компаній “Автострада” за 2,3 мільярда гривень, другу — ТОВ “Укртрансміст” за 2,5 мільярда гривень, а третю — ТОВ “Ростдорстрой” за 2,6 мільярда гривень.
«У договорах є план будівництва лише на 2024 рік — це переважно підготовчо-дослідницькі роботи і розробка проєктної документації. Також у них вказано, що цьогоріч на фінансування проєкту з міського бюджету виділили лише 390 тисяч гривень”, — йдеться у повідомленні.
Також у дослідженні DOZORRO повідомляється, що понад 7,4 мільярда гривень мають профінансувати наступного року. Загалом будівництво планують завершити до кінця червня наступного року — строк дії укладених договорів до 30 червня 2025 року.
За даними ресурсу «Вікно відновлення» серед підрядників проєкту є наступні компані:
– ТОВ «Група компаній «Автострада» заснували 2015-го року та зареєстрували у Вінниці. Компанія є частиною будівельного холдингу «MS Capital», який належить бізнесмену Максиму Шкілю. Починаючи з 2017-го року, підприємство здобуло тендерів на суму, що перевищує 151 мільярд гривень.
– Компанію «Укртрансміст» засновано 2016-го року в Києві. Її засновницею є Ірина Карнакова. З 2017-го року через систему «Prozorro» компанія отримала замовлень на суму 11 мільярдів гривень.
– ТОВ «Ростдорстрой» засновано 2005-го року в Одесі. Серед бенефіціарів компанії – Євген Коновалов та Юрій Шумахер, депутат Одеської міської ради від партії «Довіряй ділам», яку очолює мер Одеси Геннадій Труханов. Починаючи з 2016-го року, через систему «Prozorro» компанія отримала замовлень на суму 100 мільярдів гривень.
Водопостачання в деяких районах міста було відсутнє з 12 квітня 2022 року. Більшість районів Миколаєва залишалося без централізованого водопостачання через пошкодження водоводу.
«Суспільне Миколаїв» повідомляє, що з травня 2022 року в Миколаєві розпочали заповнювати водопровідну систему міста технічною водою з річки Південний Буг. Централізоване постачання питної води у Миколаєві не з’явиться до 2025 року. Станом на квітень 2024 року фахівці визначили водозабори, що можна використати, розробили техніко-економічне обґрунтування. Кабінет міністрів виділив 125,5 мільйонів гривень з резервного фонду державного бюджету на водозабезпечення у Миколаєві.
У Миколаєві планують відновити водопостачальну інфраструктуру завдяки співпраці з Європейським банком реконструкції та розвитку.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль 26 вересня повідомив, що уряд затвердив програму з фінансування проєкту водогону, який забезпечить Миколаїв питною водою. Орієнтовна вартість реалізації проєкту — приблизно 8,8 мільярда гривень. Також будуть залучені донорські гроші.