МІСІЯ, ПРАВИЛА ТА ПРИНЦИПИ РОБОТИ ПРОЄКТУ «БЕЗБРЕХНІ» – Без Брехні

МІСІЯ, ПРАВИЛА ТА ПРИНЦИПИ РОБОТИ ПРОЄКТУ «БЕЗБРЕХНІ»

Команда «БезБрехні»

Команда засновників проєкту «БезБрехні» – це згуртований колектив фахівців своєї справи. До її складу входять досвідчені та професійні журналісти, редактори, наукові експерти, фахівці з SМM-комунікацій із значним досвідом роботи.

Професійні тематики журналістів-фактчекерів проєкту лежать у площині соціальних, політичних, культурних, економічних тем, сфери охорони здоров’я та безпеки.

Провідною спеціалізацією  проєкту «БезБрехні» від інших аналогічних проєктів є акцент на просуванні тренду фактчек у регіони України, залучення до перевірки фактів та співпраці незалежних регіональних видань та журналістів. За нашим переконанням, яке підтверджує отриманий за роки роботи досвід в умовах специфічного національного інформаційного середовища, саме на регіональному рівні фактчек є найбільш дієвим інструментом контролю за публічною риторикою топспікерів (від державних діячів до лідерів суспільної думки), за публікаціях в місцевих медіа та регіональних групах соціальних мережах.

Незалежність та неупередженість проєкту

Проєкт «БезБрехні» співпрацює тільки з незалежними медійними або громадськими організаціями.

На сайті проєкту заборонено розміщення політичної реклами, статей, які мають пропагандистський зміст, реклами товарів та послуг.

Проєкт «БезБрехні» є політично неангажованим, не пов’язаний будь-якими домовленостями або договірними обов’язками із політичними партіями, державними органами, релігійними організаціями, компаніями державного сектору,  комерційними організаціями, організаціями, що пропагують екстремізм, шовінізм та інші форми приниження за релігійними, національними, гендерними та іншими ознаками.

Фінансова підтримка

Проєкт «БезБрехні» НЕ підтримується державними, комерційними, політичними організаціями або іншими ангажованими організаціями, а також структурами, що мають непрозоре фінансування.

Проєкт «БезБрехні» підтримується виключно міжнародними незалежними донорськими організаціями, через отримання від них допомоги для реалізації проєктів та заходів, що відповідають меті та цілям «БезБрехні».

Крім того, проєкт «БезБрехні» може отримати підтримку шляхом благодійних внесків від організацій та осіб без будь-яких зобов’язань надання у відповідь певних послуг або просування інтересів цих благодійних організацій та осіб.

Участь у процесі перевірки фактів

Проєкт «БезБрехні» відкритий до співпраці. Будь-який читач, журналіст, блогер, експерт може надіслати нам свої пропозиції для перевірки повідомлення, заяви, публікації, а також зауваження та коментарі, натиснувши на кнопку. Це можна зробити через функцію «Зворотний зв’язок» або через повідомлення на сторінці проєкту в мережі «Фейсбук».

Концепція проєкту «БезБрехні»

Місія:

  • протидія поширенню фейків, неправди, маніпуляцій, пропаганди, інформаційних міфів у публічній риториці топперсон, публікаціях медіа, соціальних мережах;
  • виробництво якісного перевіреного контенту, підвищення рівня критичного мислення пересічних громадян, прищеплення культури критичного сприйняття інформації;
  • вдосконалення методології фатчекінгу та доступних форм його поширення на більшу читацьку аудиторію;
  • просування та поширення тренду фактчек, залучення до системної перевірки фактів незалежних регіональних медіа, створення прошарку регіональних фактчекінгових проєктів як осередку перевіреної та достовірної інформації в місцевому інформаційному просторі;
  • розробка методичних матеріалів з фактчекінгу: посібників, методичок, словників, інструкцій, навчальних курсів та поширення нових знань і навичок через проведення навчально-освітніх заходів: тренінгів, майстер-класів, семінарів, лекцій, вебінарів.

Мета:

Боротьба з недостовірною інформацією, маніпуляціями, фейками, проявами пропаганди, інформаційними міфами.

Завдання:

  • системний моніторинг та перевірка на предмет достовірності суспільно значущих і резонансних тем, порушених у заявах публічних персон, публікаціях у медіа, постах у соцмережах;
  • регулярна публікація фактчек-розслідувань: з описом перевірки, вердиктами (правда, фактична помилка, маніпуляція, неправда, фейк)  та висновками, які акцентують увагу читача, де саме відбулося викривлення інформації і в який спосіб.

Базові правила роботи проєкту «БезБрехні»

Проєкт «БезБрехні» є принципово незалежним фактчек-проєктом. Збереження об’єктивності, неупередженості завжди залишається нашим пріоритетом.

Об’єктами фактчекінгу можуть стати будь-які персони (державні, політичні діячі, лідери суспільної думки), ЗМІ або інші медійні організації, їх заяви, публікації, пости в соцмережах.

Фахівці проєкту не перевіряють судження, припущення, прогнози.

Усі матеріали проєкту «БезБрехні» публікуються державною національною мовою – українською. Окремі – англійською. Як виняток – можуть публікуватися російською.

Методика перевірки, яку використовує проєкт «БезБрехні», заснована на міжнародних стандартах і інструментах фактчекінгу, досвіді світових фактчекінгових організацій.

Для проведення перевірки проєкт «БезБрехні» використовує тільки відкриті джерела та інформацію, отриману з офіційних запитів до державних та міжнародних установ. Відповідно до зібраної доказової бази та на основі критеріїв встановлюється вердикт у фактчек-дослідженні.  Дослідження публікується на сайті проєкту у вигляді статті.

Проєкт «БезБрехні» залишає за собою право вибору методики перевірки і джерел доказів, але тільки тих, що не протирічать міжнародним стандартам і інструментам фактчекінгу.

У разі виникнення спірних ситуацій проєкт «БезБрехні» готовий розглянути контраргументи, а також можливість створення експертної робочої групи для перевірки вердикту.

Проєкт «БезБрехні» також може створити робочу експертну групу в окремих випадках, коли складно винести однозначний вердикт. Проєкт «БезБрехні» принципово орієнтується на законодавство України, міжнародне законодавство, а також всесвітньо визнані цінності та етичні норми.

Автори проєкту «БезБрехні» з метою дотримання принципу нейтральності не можуть одночасно перебувати в політичних партіях і працювати в штаті державних організацій. Також для уникнення конфлікту інтересів автори не можуть писати про організації, в яких працюють.

Принципи роботи проєкту «БезБрехні»

У своїй роботі ми орієнтуємося на принципи Міжнародної мережі фактчекінгу International Fact-Checking Network (IFCN), до якої прагнемо долучитися або зробити свій внесок у просування важливого для суспільства тренду:

ВІДДАНІСТЬ НЕУПЕРЕДЖЕНОСТІ І СПРАВЕДЛИВОСТІ

Ми перевіряємо факти, використовуючи ідентичний стандарт для кожної перевірки. Ми слідуємо єдиному процесу при кожній перевірці і дозволяємо шляхом створення доказів приходити до об’єктивних висновків. Ми не концентруємося на суб’єктивній думці однієї із сторін.

ВІДДАНІСТЬ ПРОЗОРОСТІ ДЖЕРЕЛ

Ми хочемо, щоб читачі могли перевірити наші результати самі. Ми наводимо список усіх джерел настільки детально, щоб читачі змогли слідкувати за нашою роботою.

ВІДДАНІСТЬ ВІДКРИТОСТІ ФІНАНСУВАННЯ ТА ОРГАНІЗАЦІЇ

Ми відкрито говоримо про наші джерела фінансування. Якщо ми приймаємо фінансування від інших організацій, ми гарантуємо, що інвестори не мають ніякого впливу на висновки, які ми наводимо в наших звітах. Ми чітко вказуємо спосіб зворотного зв’язку.

ВІДДАНІСТЬ ВІДКРИТОСТІ МЕТОДОЛОГІЇ

Ми відкрито пояснюємо методологію, яку використовуємо для вибору інформації, дослідження, пишемо, редагуємо, публікуємо і доповнюємо наші звіти про перевірку фактів.

ВІДДАНІСТЬ ВІДКРИТОСТІ І ЧЕСНІСТЬ ВНЕСЕННЯ КОРИГУВАНЬ

Ми дотримуємося нашої політики внесення коригувань. Ми вносимо правки чітко і відкрито, відповідно до нашої редакційної політики, прагнучи гарантувати читачам доступ до внесених змін.

Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja