Хто з нас, поранивши пальця, не прикладав ватний диск з перекисом водню? Напевно для більшості цей препарат – виручалочка на всі випадки. Утім, широко використовувати перекис водню в медицині почали на початку минулого століття. Відтоді засіб став незамінним в аптечці пересічних громадян. Його досі вважають №1 для очищення та знезараження порізів і ран та тримають на видному місці. Але не лише антисептичні властивості приписують перекису.
Мережею продовжують ширитись матеріали про чудодійні якості аптечного засобу – він начебто лікує більшість теперішніх хвороб. «Завдяки» статтям з інтернету користувачі продовжують лікувати цукровий діабет, артрит або бородавки – перекисом. Серед останніх абсурдних порад – лікування розчином коронавірусу. Псевдолікарі радили вдихати та капати в ніс перекис. Такі поради точно суперечать здоровому глузду та можуть неабияк нашкодити тим, хто їх застосовує на практиці. Що говорить наука з приводу лікувальних властивостей перекису водню – розказуємо і викриваємо міфи?
МІФ 1. Перекис водню сприяє загоєнню ран
Медичні працівники вже давно не користуються перекисом водню як дезінфікуючим засобом. Розчин може нашкодити клітинам навколо ран, які необхідні для швидкого загоєння. Деякі з цих корисних клітин шкіри, такі як фібробласти, знаходяться в сполучній тканині і сприяють заживленню. Щоб шкіра могла відновлюватися, їй необхідно, щоб фібробласти були в робочому стані. Якщо ці клітини пошкоджені, процес загоєння сповільниться, що в кінцевому підсумку збільшить ризик утворення шрамів.
Згідно міжнародного дослідження (2012 р.), цей негативний побічний ефект від використання перекису водню спостерігався у мишей. Крім того, у міжнародній літературі немає переконливих доказів ефективності засобу у загоєнні ран 3% перекису водню. А на самій інструкції 3% розчину перекису водню написано, що “при застосуванні препарату відбувається лише тимчасове зменшення кількості мікроорганізмів”. Якісним антисептичними властивостями володіє 30% розчин, але при потраплянні на шкіру він призведе до хімічного опіку. Тому його не використовують у медицині.
МІФ 2. Перекис водню лікує коронавірус
Найновіший міф, що спонукає до використання перекису. Користувачі мережі стверджують, що розчин здатний побороти коронавірус шляхом вдихання сполуки через небулайзер. Насправді це цілковита нісенітниця, до того ж – потенційно небезпечна для тих, хто у це вірить. Експерти наголошують на серйозності негативних наслідки від таких процедур.
За даними Агентства з питань токсичних речовин та реєстру хвороб (Agency for Toxic Substances and Disease Registry), вдихання парів розчину перекису водню може призвести до сильного подразнення легенів. Доктор Джеймі Алан, доцент кафедри фармакології та токсикології в Університеті штату Мічиган, повідомив, що перекис водню є вільним радикалом, тобто нестійким атомом, який може нашкодити клітинам. Якщо його вдихнути, він потрапляє в легені, де може пошкодити клітинні мембрани.
МІФ 3. Для запобігання коронавірусу слід закапувати ніс перекисом
Ще більш резонансний міф від лжелікарів стверджує, що для запобігання коронавірусу, слід закапувати розчин в ніс. Цей метод не лише не ефективний, але й безглуздий. Адже при контакті сполуки зі слизовою оболонкою може виникнути подразнення. А ефективність розчину у боротьбі з хворобою нівельована міжнародними медичними дослідженнями. А Центр з контролю та профілактики захворювань США (CDC) не зараховує перекис водню до ліків, що запобігають COVID-19.
МІФ 4. Перекис допомагає при проблемах зі шкірою обличчя
Прихильники дешевого засобу з “чудодійним” ефектом стверджують, що його можна використовувати при проблемах зі шкірою на обличчі. Проте, небезпека від застосування продукту набагато перевищує потенційну користь – її не рекомендують використовувати для шкіри обличчя через побічні ефекти та ризик токсичності. Вони можуть проявитися на шкірі почервонінням, висипаннями, пухирі тощо.
Дослідження доводять, що для необхідного ефекту потрібна висока концентрація речовини – 20-30%. Це набагато вище, ніж 3 відсотки, які вважаються безпечними для домашнього використання. Ризик опіків та рубців набагато більший, ніж будь -який потенційний ефект освітлення шкіри.
МІФ 5. Перекис знищує ракові клітини
Прихильники лікувальних властивостей перекису стверджують, що сполука здатна знищити ракові клітини. Твердження ґрунтується на старій теорії, що низький рівень кисню може викликати рак. А перекис водню – це киснева сполука, тобто хімічна речовина, що містить кисень. Ентузіасти кажуть, що засіб насичує ракові клітини киснем і таким чином руйнує їх.
Дослідження, що вивчають зв’язок між раковими клітинами та киснем провели ще у 1950-х роках. Щури з раковими пухлинами випили суміш перекису водню та води. Від 50 до 60% щурів протягом 60 днів позбавились пухлин. Хоча деякі з перших досліджень щодо перекису водню та раку здавалися обнадійливими, останні дослідження демонструють недоліки цього методу. Ракові клітини ростуть без кисню, тому що вони поширюються так швидко, що кровоносні судини не можуть доставляти їм кисень досить швидко. Це означає, що ракові клітини можуть вижити з киснем або без нього – тому заливання киснем не зупинить їх зростання. Крім того, нові дослідження показують, що ракові клітини виробляють власний перекис водню, яка може допомогти їм рости. Тобто, використання перекису водню, як лікування раку може насправді допомогти раковим клітинам вижити.
Авторка. Катерина Філімонович