ТОП-МІФІВ про каву: чи викликає залежність та сприяє схудненню? – Без Брехні
PROМіфи

ТОП-МІФІВ про каву: чи викликає залежність та сприяє схудненню?

Кава – найпопулярніший ранковий напій, який допомагає прокинутися, збільшує працездатність та концентрацію. Принаймні, так прийнято вважати. Населення планети споживає понад 166 млрд чашок кави на рік. За роки існування навколо кава з’явилася велика кількість міфів щодо її впливу на організм людини та властивостей. Де правда, а де – міф, розберемося.

 

МІФ 1: Кава підвищує ризик серцево-судинних захворювань

Регуляторна токсикологія та фармакологія, щомісячний рецензований науковий журнал токсикологічних та фармакологічних норм вказує, що помірне (400-мг/день або 4-5 чашок кави) споживання кофеїну не пов’язане з підвищеним ризику серцево-судинних захворювань (ССЗ), аритмією, серцевою недостатністю, зміною артеріального тиску серед постійних споживачів кофеїну. Навпаки, споживання помірної кількості кофеїну асоціюється зі зниженим ризиком ССЗ та захищає від ССЗ.

NEJM, англомовний медичний рецензований науковий журнал, у статті щодо кави та кофеїну зазначає, що «кофеїн стимулює роботу серця, збільшує кровотік і тимчасово підвищує кров’яний тиск, особливо у людей, які зазвичай не вживають кофеїн.

У клінічних дослідженнях не було виявлено сильного негативного впливу кофеїну на артеріальний тиск, навіть у людей з гіпертонією. Дослідження також не показують зв’язку споживання кофеїну та фібриляції передсердь (аномальне серцебиття), серцевих захворювань або інсульту».

Отже, вживання пари щоденних чашок кави не призводить до більшого ризику аритмій, потенційно розвінчуючи поширений міф про те, що вживання кофеїну в каві та інших напоях може прискорити серцебиття та підвищує ризик ССЗ.

 

МІФ 2: Кава допомагає схуднути

Ешлі Шоу, доктор медичних наук, дієтолог Preg Appetit, зазначає, що «кава, а саме чорна є низькокалорійним напоєм, оскільки містить менше 5 калорій на порцію (одна чашка 230 мл). Хоча чорна кава низькокалорійна, вона може швидко стати висококалорійною, якщо до неї додавати молоко чи цукор. Споживання кави позитивно пов’язане з підвищенням метаболізму, однак важливо пам’ятати, що кожен засвоює продукти і напої з різною швидкістю. Кава може підвищити швидкість метаболізму в однієї людини, але не в іншої».

Гарвардська школа громадського здоров’я імені Т.Х. Чана інформує, що кофеїн часто додають до добавок для схуднення, щоб допомогти «спалити калорії». Немає доказів того, що кофеїн спричиняє значну втрату ваги. Стимулюючий ефект кофеїну може трохи підвищити ваш метаболізм, але недостатньо, щоб вплинути на ваш раціон, особливо з точки зору довгострокової втрати ваги. У короткостроковій перспективі кофеїн може підвищити швидкість метаболізму і спалювання жиру, але через деякий час люди звикають до ефекту, і він перестає діяти.

 

МІФ 3: Кава викликає залежність

Національний центр біотехнологічної інформації вказує, що кава складається з різних хімічних компонентів − кофеїн, хлорогенові кислоти, дитерпени та тригонелін. Найбільш обговорюваною з них біологічно активною речовиною є кофеїн. Американська психіатрична асоціація (APA) визнає абстиненцію від кофеїну клінічним станом, але ще не класифікує кофеїнову залежність як розлад зловживання психоактивними речовинами та погоджується з тим, що ця тема вимагає подальшого вивчення.

Наразі не проводилося жодного глобального дослідження для вивчення поширеності та тяжкості залежності від кофеїну в загальній популяції, а більшість досліджень, які характеризували залежність від кофеїну в загальній популяції та серед спеціальних груп населення, спиралися на відносно невеликі розміри вибірки. З іншого боку, ВОЗ на 10-м перегляді Міжнародної статистичної класифікації хвороб і пов’язаних із ними проблем зі здоров’ям визнала залежність від кофеїну синдромом.

Національний центр біотехнологічної інформації інформує, що речовини, що викликають звикання, такі як амфетаміни, кокаїн та нікотин, стимулюють область мозку, пов’язану з винагородою, мотивацією та залежністю більшою мірою, ніж кофеїн. Хоча випадки, коли люди не можуть відмовитися чи знову повертаються до вживання кофеїну є.

Для більшості людей регулярне вживання кофеїну не завдає шкоди ні суспільству, ні окремій людині, що рідко трапляється з вживанням наркотиків. У випадку наприклад з кокаїном, навіть після короткочасного вживання виникає жорстка потреба у дедалі більшій кількості наркотику. Людина хоче повернути почуття ейфорії, як при першій дозі, але цього вже неможливо досягнути, тому кількість наркотику збільшується та негативно впливає на фізичний та психологічний стан людини.

FDA стверджує, що вживання 400 мл на день − це чотири або п’ять чашок кави для здорових дорослих зазвичай не пов’язано з небезпечними негативними наслідками. Національний центр біотехнологічної інформації зазначає, що регулярне вживання більше цієї кількості може призвести до негативних побічних ефектів: порушення сну, мігрені, дратівливості, нервозності та нудоту. У деяких людей ці побічні ефекти можуть виникнути з ще меншою кількістю чашок. Симптоми відміни вживання кофеїну можуть з’явитися вже через 12-24 години після останнього прийому і тривати до дев’яти днів. Кофеїн також не вимагають професійного втручання або ліків.  Хороша новина полягає в тому, що тяжкість симптомів зазвичай досягає піку протягом перших двох днів і поступово зменшується.

 

МІФ 4: Філіжанка кави допомагає стати тверезим

Міф про тверезість кави особливо важливо розвінчати, оскільки спільне вживання кофеїну та алкоголю насправді може призвести до негативних рішень та наслідків. Кофеїн може зробити людину в стані алкогольного сп’яніння тимчасово більш бадьорою. Але фахівці Американської психологічної асоціації прийшло до висновку, що кава не скасовує негативний когнітивний вплив алкоголю. Люди можуть відчувати себе бадьорими та достатньо спроможними, щоб справлятися з потенційно небезпечними ситуаціями. Та кофеїн не скасовує ефекту алкогольного сп’яніння.

 

Авторка. Каріна Богодьорова

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja