Ковідна тисяча: як шахраї пропонують вивести чи витратити не за призначенням – Без Брехні
COVID-19. Правда і міфи

Ковідна тисяча: як шахраї пропонують вивести чи витратити не за призначенням

“Ковідна тисяча” – одна з найобговорюваніших урядових послуг. Ще під час анонсу президентської ініціативи, у соцмережах з’явились меми, а самі виплати від Зеленського прозвали “Вовиною тисячею”. Водночас обіцянка гаранта стала  приводом для нових шахрайських схем, про які ми вже писали. Днями на “тисячу від Зеленського” знову звернули увагу ЗМІ та соцмережі. Цього разу через те, що українці намагалися “монетизувати” кошти. На OLX з’явились пропозиції придбати товари за “тисячу Зеленського”. За послугу автори хочуть отримати готівку. Але як виявилося таких схем де деділі більше. Тож розбираємося.

ПЕРЕВІРКА

На що можна витратити за правилами?

 З 16 грудня перші українці побачили на своїх рахунках +1000 гривень. Це – фінансове заохочення для громадян, які пройшли повний курс вакцинації. Детальний порядок отримання коштів ми описали тут. На кошти претендують всі повнолітні громадяни країни, що мають зелений сертифікат та оформили спецкарту “єПідтримка” у банків-партнерів урядової акції. Призначення тисячі суворо регламентовано. Її можна витратити на книги, квитки в кіно, музей або концерт, придбати абонемент у спортзал.  Першим почав надавати так звану “Вовину тисячу” Монобанк – структура виплатила кошти не чекаючи зарахування від держави. Офіційно проект “єПідтримка” стартував 19 грудня.

Як українці  обходять “ковідні” правила?

Так як віртуальні виплати у реальні перетворити неможливо – кошти намагаються «продати» або «конвертувати»

Перша схема – придбати квитки (кіно, перевезення) за “Вовину тисячу”. Алгоритм наступний: людина, що отримала “віртуальні кошти” надає послугу іншим – купує за віртуальні гроші квитки і потім продає їх за готівку. Для отримувачів послуга коштуватиме дешевше, а ніж вона є. Принаймні, так запевняють автор “махінації”.

Друга схема – аналогічна. Пропонується купити за власну “ковідну тисячу” будь-який товар чи послугу з дозволеного переліку. За послугу прагне отримати готівку – на 40% менше витраченого ним.

Обидві схеми працюють за схожим сценарієм:

  • людина купує квитки у кіно за “ковідну тисячу”
  • розрахунок дозволений лише спецкартою, адже кошти віртуальні;
  • покупець демонструє замовнику, що “товар” придбаний і готовий до відправки (можна надіслати електронною поштою, якщо це онлайн-квитки);
  • отримувач надсилає гроші на карту;
  • шахраї тут же повертають товар там, де купили, а кошти отримують назад, на спецкарту.

Третя схема – обміну віртуальної тисячі на реальну готівку (як в цій  пропозиції) “тисячу Зеленського” на 200 гривень готівкою. Зазначають, що працюють зі всією Україною.

Во вона видається за шахрайську бо не схожа на реальну. Адже вивести кошти зі спецкарти не можливо. Єдиний варіант – продати спецкарту за запропоновані 200 гривень.

Перевірити нашу теорію наочно важко, можемо, адже об’яви більше не доступні на OLX. Їх блокують модератори за порушення правил. Але радимо бути обережними, та не ризикувати готівкою заради вигідних покупок за “Вовину тисячу”.

Четверта схема – непідтверджена. В мережі було розповсюджене відео, де молодий хлопець (нібито з Одеси) вихваляється лайфхаком – начебто якийсь «человечек» зайшов до кінотеатру і придбав на барі дві банки пива. Де це було – в якому місті і закладі не зрозуміло. Позаяк не зрозуміло в якому з Мультіплексів, як позначено на скріні із соцмереж, можна купити на «ковідну тисячу» і пиво, і попкорн, і солодощі.

Враховуючи, що ця інформація сумнівного походження можна припустити, що вона може поширюватися за для дискредитації самої ідеї, запропонованої державою і щоб показати, що система працює погано.

Інший варіант – автор цього відео (і іншу подібні лайфхакери) не в курсі того, що Монобанк пропонує на “ковідну тисячу” купити сертифікати на послуги, які є в офіційному переліку і де до промокоду на 250 грн для купівлі квитків пропонується промокод для придбання за 1 грн. дійсно попкорну чи солодощів. Але про пиво мова не йде.

П’ята схема – благодійна. Небайдужі громадяни зареєстрували на сайті ЕЛЕКТРОННІ ПЕТИЦІЇОфіційне інтернет-представництво Президента України звернення, про те, щоб  «Дозволити використання “ковідної тисячі” на потреби ЗСУ». Проте на поточний момент петиція набрала лише 132 голоси з 25 000 необхідних для розгляду.

Реакція держави

Шахрайські і маніпулятивні схеми «розвіруталізації» «ковідної тисячі» не залишилися поза увагою державних фінансових установ та посадових осіб.

 НБУ оприлюднив Лист НБУ від 15.12.2021 р. № 57-0010/119309 «Про виплату допомоги вакцинованим громадянам України», де вимагає від банків, які випускають картки “єПідтримка”, стежити за цільовим використанням цих коштів.

«Для забезпечення цільового використання допомоги рекомендуємо банкам-еквайрам перевірити відповідність фактичної діяльності суб’єктів господарювання, яким встановлено MCC-код із визначеного порядком переліку», – наголошує регулятор.

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров у своєму Telegram-каналі заявив, що кіберполіція відстежуватиме підозрілі ситуації, пов’язані з виплатою 1000 гривень вакцинацію, з метою запобігання шахрайства.

 

Автор. Катерина Філімонович

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja