Повторне “зараження” інформпростору Ібупрофеном – Без Брехні
COVID-19. Правда і міфи

Повторне “зараження” інформпростору Ібупрофеном

Ібупрофен не провокує коронавірус. Але і не лікує. 

Кілька днів тому колеги з По той бік новин вже перевіряли фейк про ібупрофен, який «заборонено» приймати при коронавірусі. Нагадаємо, фейк – це не конче неправда, зазвичай за основу береться вірогідна інформація і джерела, для правдоподібності. Тобто французький міністр справді щось казав, це правда, але те, ЩО він казав – не доведено.

І ось, сьогодні, вже нова хвиля щодо ібупрофену.

Тепер її розпочали австралійське та німецьке видання. І наші, не перевіряючи, підхопили.

 

 

ТЕЗА : ВООЗ не рекомендує вживати ібупрофен (в різних варіаціях сенсаційності).

ВЕРДИКТ: ФЕЙК

ДОКАЗИ ТА АРГУМЕНТИ:

Першоджерелом виступає єдиний австралійський сайт sciencealert.com

Який, своєю чергою, нібито посилається на Агенцію France-Press.

Хоча посилання туди  не веде.  На сайті France-Press ні про якого Christian Lindmeier, який би коментував ібупрофен, згадок  не знайдено.

Передруковують всі видання слово в слово:  “На запитання про дослідження,  відповів прес-секретар ВООЗ Крістіан Ліндмейер під час прес-конференції в Женеві журналістам…(не вказується чиїм – чи видання Scsiensealert, чи Франц Пресс)

І ось тут починається тонкий момент створення фейку.
Другу частину цієї фрази таки вдалося знайти:
Та стосувалася ця фраза не ібупрофену, а інформації щодо двох хворих коронавірусом співробітників ВООЗ:
“Двоє людей пішли додому та ізолювалися”, – заявив представник ВООЗ Крістіан Ліндмайер під час прес-конференції в Женеві.”

А ось так виглядає ця фраза вже у переробленому вигляді:

На офіційній прес-конференції ВООЗ в Женеві Крістіана Ліндмайера не було! Ні 16 березня, ані 13.

Сайт ВООЗ (офіційний) про ibuprofen теж ні слова не говорить.

Жодних відео чи текстів від імені журналістів з цим коментарем також не знайдено.

Тобто, якщо Christian Lindmeier  щось і говорив, то не про ібупрофен, не в рамках прес-конференції, неофіційно від імені ВООЗ, заявою ВООЗ це не підтверджено.

Щодо ібупрофену

Медичний портал EMCrit  акумулює всі відомі клінічні прояви і протікання коронавіруса, з посиланнями: де, в якій країні, скількох пацієнтів, чим пробували лікувати.

Там великими буквами написано: «НАРАЗІ жодна Антивірусна терапія НЕ ПЕРЕВІРЕНА на людях». Зараз, паралельно з лабораторними дослідженнями іде процес всесвітнього накопичення знань і аналіз способів лікування. 

Медичний журнал Ланцет,  на який і посилається SiaenceAlert  в своїй статті, зазначає, що значний відсоток заражених спостерігається серед хворих на гіпертонію, діабет. Які вживають спеціальні ліки. Які діють схоже з ібупрофеном. Припустили, що може існувати зв’язок з прийманням хворими ібупрофену. Лише припустили. Таких досліджень взаємозв’язку не проводилося.

Ще раз: хворі і так тяжкими хворобами частіше хворіють на тяжку форму коронавірусу і потребують у більшості випадків штучної вентиляції легень. Коронавірус – причина, а потім уже з’ясовують ібупрофеном ви лікувалися чи часником з прокладками в прополісі. І наскільки уже було слабке здоров’я на момент зараження. 

Якщо почалися проблеми з диханням, то без професійної медичної допомоги вилікуватися неможливо.

UPD.
19 березня ВООЗ помітила  поширення фейкової інформації щодо ібупрофену і відповіла на це красномовною інфографікою у своєму Твіттері:

“Ми нічого не рекомендували проти використання ібупрофену”

NB! Матеріал підготовлений в рамках проєкту з протидії фейкам за темою “COVID-19”, ініційованого керівником проєкту “По той бік новин” А.Романюк.

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja