ПРАВДА і МАНІПУЛЯЦІЇ про дослідження падіння рівня інтелекту у людей, що перехворіли на коронавірус – Без Брехні
COVID-19. Правда і міфи

ПРАВДА і МАНІПУЛЯЦІЇ про дослідження падіння рівня інтелекту у людей, що перехворіли на коронавірус

Є вже стала тенденція – фейки та маніпуляції, що поширюються у англомовному і російськомовному сегментах соцмереж і сумнівних сайтів, за тиждень два (а інколи і за 2-3 дні) докочуються і до нашого інфопростору. Тож, варто діяти на випередження. Так у вищевказаних сегментах мережі поширюється інформація про падіння рівня інтелекту у людей, які перехворіли коронавірусів. ЗМІ, що опублікували новину, посилаються на наукову роботу «Когнітивні розлади у людей, які перехворіли COVID-19», яка опублікована групою вчених під керівництвом вченого Адама Хемпшира. Деякі видання йдуть навіть далі і пишуть, що інтелект після перенесеної хвороби не відновлюється або навіть дають такі заголовки – «У перехворілих COVID-19 виявили необоротне зниження інтелекту». Де правда, а де маніпуляція – розбираємо за допомогою колег по фактчекінговій мережі EFMN.

 ПЕРЕВІРКА

Головна мета дослідження полягала в тому, щоб зрозуміти, як long covid, що можна перевести як «довгостроковий» або «довгий» ковід, впливає на когнітивні здібності людини.

Опублікована у виданні The Lancet наукова робота досліджує гіпотезу про те, що у людей перехворіли коронавірусів знижується рівень інтелекту.

Результати дослідження говорять, що перехворілі на коронавірус дійсно показують зниження рівня інтелекту в залежності від ступеня тяжкості захворювання. Однак на основі однієї наукової статті не можна робити однозначні висновки про терміни даного зниження. Автори вказують, що для більш точних результатів необхідні додаткові дослідження. І тут важливий ключовий момент – це лише перші і попередні дослідження в даному напрямку.

Чи можна довіряти науковій статті?

Керівник групи авторів, Адам Хемпшир, працює у відділенні наук про мозок Імперського коледжу Лондона.

Роботу можна вважати актуальною – вона опублікована 22 липня 2021 року. У ній присутній 31 посилання на інші дослідження, з яких 27 опубліковані не раніше 2020 року.

Фінансувалася дана робота Імперським коледжем Лондона, Центром EPSRC і стипендією Wellcome Trust. Методологія прозора, а масив даних достатній для дослідження.

Робота відрецензованих і опублікована в поважному науковому виданні The Lancet. Автори зробили всі необхідні застереження.

Методологія і результати дослідження

Дослідження засноване на результатах тесту Great British Intelligence Test, який націлений на перевірку таких здібностей, як запам’ятовування, міркування і обробка інформації. У тест також були включені питання про досвід перенесення хвороби COVID-19. Дослідники не рекламували наявність питань, пов’язаних з COVID-19, уникаючи упередженої вибірки людей, які стурбовані тим, що хвороба знизила їх когнітивні функції. Крім того, при заповненні опитувальника учасникам було показано порівняння їх результатів з загальними для того, щоб уникнути упередженості з боку авторів тесту.

Авторам дослідження вдалося отримати відповіді 81337 людей. При аналізі була вивчена різниця в результатах тих, хто не були хворі і тих, хто, на їхню думку, одужали від хвороби COVID-19.

12 689 опитаних вказали, що підозрювали у себе захворювання на коронавірус. Вони були розділені на підгрупи за принципом тяжкості перенесення хвороби для більш ретельного аналізу. Один із критеріїв – чи було захворювання підтверджено лабораторно. Потім результати опитування перехворілих і імовірно перехворілих порівнювалися з результатами найбільш схожих з ними по соціальним і біологічним характеристикам, ти хто не хворів (вік, освіта, дохід і т.д.).

За результатами дослідження найбільше зниження когнітивних функцій зазначалося у тих, хто хворів Covid-19 у важкій формі і під час лікування перебував на ШВЛ: зниження склало 0,47 зведених балів, що відповідає 7 балам IQ. Це істотне зниження – «у двох третин учасників тесту IQ результат укладається в діапазон від 85 до 115 балів, значить, мова йде про зниження результату на 6-8%». Для порівняння, зниження інтелектуальних здібностей у людей, які пережили інсульт, становить 0,24 зведених бали, що майже вдвічі менше. Втім, такий вплив важкої хвороби і довгої реанімації для вчених не новина.

У випадку з легкими формами хвороби дані авторів дослідження розходяться. У групі тих, у кого був лабораторно підтверджений ковід, зниження склало 0,23 бали. І це має великого значення. Але якщо взяти всіх, хто лікувався вдома, хто вважає, що хворів ковідом, зниження когнітивних функцій склало лише 0,04-0,07 зведених балів. Це вже незначні зміни.

ВИСНОВОК

  • Дослідження вчених є фаховим і підтверджується як офіційної підтримкою вагомих інституцій, так і рівнем рецензування.
  • Проте, як зазначають самі науковці, їх дослідження є першим кроком у вивченні питання впливу коронавірусної хвороби на інтелект людини у середньостроковій і довгостроковій перспективі. Вчені вживають поняття гіпотези, яка в майбутньому у інших дослідженнях може бути або підтверджена, або спростована.
  • ЗМІ, що поширили інформацію про негативний вплив COVID-19 на розумові здібності людини, вдалися до клікбейтного прийому аби привернути увагу читача. Також меседж, що це лише попереднє дослідження теж залишився «в тіні». Така подача важливої для мільйонів людей теми є виключно маніпулятивною.
  • Для того, щоб більш детально вивчити вплив коронавируса на когнітивні здібності людини, ви можете прочитати матеріали тут, тут і тут.

 

Матеріал підготовлений в рамках співпраці мережі фактчекінгових проектів EFMN.

Редакція висловлює подяку колегам з ресурсу FactCheck.kz за надання даних для підготовки матеріалу. 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja