У Чехії під час карантину, як у раю – знижки, пільги, преференції? | ПРАВДА, МАНІПУЛЯЦІЇ, ФЕЙКИ – Без Брехні
COVID-19. Правда і міфи

У Чехії під час карантину, як у раю – знижки, пільги, преференції? | ПРАВДА, МАНІПУЛЯЦІЇ, ФЕЙКИ

Вже неодноразово мережею і меседжерами поширювалися вірусні повідомлення про те, як піклуються про своїх громадян під час карантину уряди інших країн і, мовляв, які безпорадні наші можновладці. Цього разу фейкмейкери «намалювали карантинний рай» у Чехії. Прикро й те, що навіть топові українські медіа, наприклад РБК-Україна, опублікувало (з посиланням на Facebook сторінку українки, що начебто проживає у Чехії) без перевірки інформацію з даного повідомлення в якому чимало неправди і маніпуляцій. Розбираємо по тезах!

 

МЕСЕДЖ 1: «…проезд полностью бесплатный не зависимо от того городской транспорт или междугородний».

НЕПРАВДА

Як повідомили факчекери чешського фактчек-ресурсу Demagog (зокрема керівник проекту Петр Гангала), які досліджують ситуацію з поширенням недостовірної інформації про COVID-19 у Чехії, уряд і місцеві органи влади не приймали рішень, щодо введення безкоштовного проїзду у міському транспорті.

Рух транспорту був скорегований з урахуванням меншої кількості пасажирів та працівників, що обслуговують руховий склад. Наприклад, на офіційному інформаційному порталі міста Прага, який повідомляє мешканців про актуальні і важливі питання, 18 березня були опубліковані зміни до графіку і періодичності руху міського метро, автобусів, трамваїв. В цьому повідомленні жодної згадки про скасування оплати. Навпаки, даються рекомендації щодо онлай купівлі квитків за допомогою додатку PID Lítačka або у безконтактних терміналах.

МЕСЕДЖ 2: «…всем предпринимателям государство одноразово предоставляет помощь в размере 25 000 крон (примерно, 26 000 грн).

 ПРАВДА, частково МАНІПУЛЯЦІЯ

1 квітня 2020 року Постановою № 353, уряд Чехії затвердив цільову Програму підтримки зайнятості під назвою “Антивірус”. Як роз’яснює Міністерство фінансів Чехії уряд виділив 17,5 мільярдів крон і очікує, що до 700 000 самозайнятих осіб – український аналог ФОП «фізична особа підприємець» – зможуть подати заявки для отримання одноразової компенсації у розмірі 25 000 крон. Відповідні форми для подання заявок розміщені на сайті Міністерства праці і соціальної політики.

Згідно роз’яснень урядовців з мінфіну, гроші зможуть отримати підприємці, діяльність яких за вказаний у програмі період відповідала низці критеріїв. Тобто, говорити, що «всем предпринимателям государство одноразово предоставляет помощь»не коректно і маніпулятивно. Уряд Чехіє надає можливість скористатися програмою допомоги. Проте не всі з самозайнятих осіб зможуть цим скористатися (або виявлять бажання).

Є неточність і у підрахуванні скільки 25 000 крон у гривнях. Так, на поточний момент за курсом НБУ 25 000 крон це 27 472 грн.

МЕСЕДЖ 3: «…дают отсрочку на все кредиты и ипотеки на 6 месяц».

 ПРАВДА

Згідно заходів, прийнятих урядом Чехії (офіційний сайт уряду) під час  каранту, введено мораторій на повернення позик та іпотечних кредитів, який є обов’язковим для всіх банків та небанківських компаній. Як фізичні особи, так і корпоративні боржники зможуть призупинити виплати на 3-6 місяців, виходячи зі свого вибору. Боржник повинен повідомити про свій намір кредитору, заявивши, що вживає цієї дії через негативний економічний вплив пандемії коронавірусу. Рішення про надання відтермінування будуть прийматися в індивідуальному порядку.

МЕСЕДЖ 4: «…магазины переполнены продуктами – на все скидки 30-50%».

 НЕПРАВДА / МАНІПУЛЯЦІЯ

Вирогідно, що окремі мережі продовольчих крамниць могли робити тимчасові акції зі зниженням цін на ті чи інші продукти. Особливо враховуючи наближення святкових днів – традиційне явище. Але у оцінці динаміки споживчих цін ми можемо керуватися тільки офіційними джерелами. А статистичне управління Чехії повідомляє, що у березні (відносно лютого) споживчі ціни зросли на 3,4%. Так ціни на овочі збільшилися на 1,1% (з них на картоплю – на 14,5%), ціни на птицю були вищими на 1,8%, йогурти на 4,1%, свинину на 1,5%, ковбаси на 0,7%, сири на 0,8%, олію на 1%. Ціна вино зросли на 5,6%, пива на 2,5%, тютюнових виробів на 0,4%.

Тобто говорити, про «масовість знижок» і відповідно зниження цін у розрізі офіційної статистики – це неправда і маніпуляція.

Значні знижки могли мати місце в окремих випадках, але на загальну динаміку зростання цін у березні вони не вплинули.

 МЕСЕДЖ 5: «…бензин в период карантина подешевел на 40%».

НЕПРАВДА

Офіційно карантин у Чехії був оголошений 16 березня 2020 року (про що українських громадян сповістило посольство Республіки (з посиланням на рішення Уряду країни).

Офіційні дані статистичного управління Чехії говорять, що у березні ціни на пальне знизилися на 5,6%. Середня ціна бензину марки Natural 95 становила 29,74 крон / л. Проте, можливо суттєве зниження відбулося за 15 днів квітня? Статистику квітня на рівні держави ми побачимо лише за місяць (такі алгоритми підрахування).

Проте, згідно ресурсу kurzy.cz – найбільшого чеського аналітичного порталу, що спеціалізується на оперативній інформації по фінансах, інвестиціях, бізнесі, вартість бензину марки 95 у Чехії у період з 16 березня по 15 квітня зменшилася з 30,58 крн за літр до 27,09 – тобто на 11,41%. Але ж це ніяк не 40%!

МЕСЕДЖ 6: «…если не ходишь на работу и сидишь дома на карантине получаешь 80% зарплаты».

 МАНІПУЛЯЦІЯ

Таке твердження є маніпулятивним узагальненням. Згідно вже загаданій вище Програмі підтримки зайнятості “Антивірус” передбачено різни обсяги компенсацій працівникам, які має надавати роботодавець. Все залежить від умов (у програмі – перешкод), в яких опинилося підприємство.

Так, якщо на неможливість виконання працівником своїх обов’язків напряму вплинула епідеміологічна ситуація (це може бути хвороба, догляд за дітьми, карантинні обмеження), то він отримує компенсацію у розмірі 100% від середньої заробітної плати. Якщо внаслідок карантину підприємство зупинилося, то робітникам компенсується 80%. У разі коли фірма зменшила обсяги, наприклад, продажів чи виробництва, і звільнила частину робітників, то вони можуть претендувати всього на 60%.

МЕСЕДЖ 7: «…мы ходим в масках, но их мы получаем бесплатно».

НЕПРАВДА

Факчекери чешського фактчек-ресурсу Demagog проінформували, що немає жодного офіційного розпорядження уряду, щодо масового безкоштовного забезпечення громадян захисними масками. Як і в інших країнах безкоштовно їх отримують тільки певні категорії держслужбовців – медики, поліцейські, соціальні робітники. Велику роботу проводять волонтери – саме вони роздають безкоштовно маски громадянам. Проте, це приватні ініціативи. 

 

Матеріал підготовлений в рамках проєкту з протидії фейкам за темою “COVID-19” – “По той бік пандемії”,  ініційованого ресурсом “По той бік новин”

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja