ФАКТИ і МАНІПУЛЯЦІЯ про спецпризначенців Канади в Україні і евакуацію російських дипломатів – Без Брехні
Фактчек

ФАКТИ і МАНІПУЛЯЦІЯ про спецпризначенців Канади в Україні і евакуацію російських дипломатів

Вранці 18 січня новинні стрічки низки всеукраїнських видань зарясніли заголовками про те, що Росія нібито евакуює своїх дипломатів з території України. Згодом інформацію спростували у МЗС обох країн. І якщо МЗС України, як офіційному джерелу, можна довіряти, то з російським аналогічним відомством – питання?

Цій темі передувала не менш резонансна: начебто Канада відправила до України групу силовиків елітного підрозділу, які отримали завдання  – так повідомляло 99% медіа – допомогти розробити план евакуації канадських дипломатів у випадку повномасштабного вторгнення Росії. Як пов’язані ці дві теми, де дійсні факти, а де прихована маніпуляція, розбиралися фактчекери «БезБрехні».

 

МЕСЕДЖ 1. Канада перекидає війська до України, щоб допомогти розробити план з евакуації своїх дипломатів

ПЕРЕВІРКА

Інформація про елітний  спецназ Канади, який відправили в Україну, з’явилася на сайті телеканалу Global News 17 січня о 21:20 за українським часом. Згодом її масово поширили наші ЗМІ.

У новині йдеться про те, що Канада «перекинула» в Україну елітний спецназ через зростання напруги у стосунках з Росією.

Журналісти видання подають також пояснення речниці полку Ембер Біно, яка говорить, що вищезгаданий спецназ працює в Україні ще з 2020 року і спеціалізується на тренуванні інструкторів і військового керівництва. І справді, канадські військові вже кілька років тренують українських бійців у рамках місії  UNIFIER. Проте Global News додають, що цього разу тренування начебто не заплановані.

Українське агенствр «Інтерфакс» повідомляє, що, представник командування сил спеціальних операцій України заявив, що не може підтвердити повідомлення про «перекидання» канадських військ. У МЗС України також не повідомляли про те, що до України прибули силовики з Канади.

У свіжих дописах у Twitter Аніти Ананд, міністерки національної оборони Канади, також немає підтвердження цієї інформації, а лише допис про те, що вона спілкувалася з міністром оборони України Олексієм Резніковим і підтримує суверенітет України.

Тобто офіційні джерела не спростовують, але і не підтверджують факту прибуття спецназ Канади в Україну.

Проте, тут є одне але! Українські видання, в переважній більшості, акцентували увагу на другій частині інформації,  яка подана журналістами Global News (що посилаються на джерела в уряді, проте не вказують на які), про завдання підрозділу – допомогти розробити план евакуації канадських дипломатів, якщо відбудеться повномасштабне вторгнення Росії. Але в тій же публікації є інший абзас, який передує інформації про завдання про підготовку евакуації і говорить про ще одну ціль спецпризначенців.

Тобто йдеться (йде) не тільки про планування евакуації громадян Канади, а і про допомогу українському уряду. Формулювання має доволі широкий зміст і не містить конкретики. Проте, це може говорити і на користь того, що якщо спецпризначенці і прибули, то їх завдання цього разу значно ширші ніж тільки підготовка евакуації цивільних.

Варто зазначити і ще один момент – як подали новину українські ЗМІ? У заголовках домінує: «Канада перекинула в Україну підрозділи спеціального призначення», «Канада перекинула до України спецназ», «Канада відправила в Україну загін спецпризначенців»…

По-перше, як з’ясували ми та і писали інші медіа, інформація не підтверджується і не спростовується. А заголовки говорять про канадських спецпризначенців в Україні, як про доведений факт! Це звичайний клікбейт, що констатує маніпулятивність такої подачі. По-друге, пересічному громадянину, який не знав про те, що канадські військові вже кілька років перебувають в Україні і навчають наших бійців, інформація у такій подачі формує зовсім інше уявлення про ситуацію – “…НАТО відправляє війська, війна на порозі…” Тобто б’є по емоціях нагнітає зайвий раз ситуацію.

 

МЕСЕДЖ 2. Росія евакуює своїх дипломатів з території України

ПЕРЕВІРКА

Через деякий час після того, як інформацію про канадські війська розтиражували в українському інфопросторі, на сайті газети The New York Times з’явилася стаття про Росію, яка начебто проводить повільну евакуацію своїх дипломатів з України.

Журналісти посилаються на представників України і США (не вказуючи імен, – ред.) та називають цей факт пропагандою з боку Росії, підготовкою до подальшого конфлікту тощо. Як повідомили в NYT з посиланням на українського високопосадовця з органів безпеки, 5 січня діти та дружини дипломатів російського посольства в Києві автобусами поїхали до Москви. Ще 30 членів родин російських дипломатів зі Львова та Києва покинули країну в наступні кілька днів.

Однак згодом Олег Ніколенко, речник Міністерства закордонних справ України, повідомив на своїй сторінці у Facebook, що МЗС не отримувало від російської сторони інформацію про евакуацію співробітників дипломатичних установ Російської Федерації з України. За його словами, посольства інших держав в Україні також не повідомляли про наміри евакуйовувати своїх співробітників.

Своєю чергою, в МЗС Росії теж спростували інформацію The New York Times одним реченням. «Посольство Росії в Києві працює у штатному режимі», – повідомили журналістам. Можна вірити або не вірити цій інформації, але отримана вона з офіційного джерела.

Як подали інформацію українські ЗМІ? Передрукувавши статтю NYT, вони масово вжили в заголовках слово «евакуація». До того, дехто писав, що журналістам вдалося «дізнатися плани Кремля». І що за так званою евакуацією, може статися щось набагато страшніше. Тобто може скластися думка, що Росія вивозить своїх громадян, бо готує повномасштабне вторгнення в Україну.

В сухому залишку маємо, що інформація про евакуацію посольства спростована офіційними джерелами.

 

Авторка. Світлана Кирилова

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja