Фейк про наказ ДПСУ не випускати з України юнаків від 15 років – Без Брехні
Фактчек

Фейк про наказ ДПСУ не випускати з України юнаків від 15 років

Низка проросійських телеграм сміттярок вкинула фейк про те, що тепер в Україні нібито планується заборонити  виїзд неповнолітнім юнакам віком від 15 до 18 років, окрім лікування та навчання.

Демонструють фото «наказу», знятого явно з екрана комп’ютера. Все це подається під соусом, що «київська хунта боїться, що не буде кому воювати».

 

Такого наказу немає на офіційному сайті державної прикордонної служби України (ДПСУ). В фейковому документі невипадково згадується дозвіл виїзду на навчання. До 14 вересня 2022 року справді випускали студентів за кордон, хоч законодавчо це закріплено не було. Наразі ж ДПСУ стоїть на позиції:  “громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які є здобувачами передвищої та вищої освіти, асистенти – стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти в Україні не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, але й не мають права виїжджати за кордон”.

Заборона на виїзд, а точніше відсутність права саме для цієї категорії окремо прописана в пункті 26 Постанови КМУ №57.

Тобто статус студента якраз не дає права на виїзд. Використана фейкарями підстава виїзду “на навчання” застаріла і недійсна. Готувати “накази” треба ретельніше.

Проте, основна зачіпка у фейку навіть не відсутність наказу на сайті ДПСУ. А те, що наказ розробляється на основі постанови Кабінету Міністрів і не може суперечити їй.

А у Постанові Кабінету Міністрів №57 ніколи не було заборони виїзду з країни підлітків віком з 15 до 18 років. У постанові йдеться про віковий діапазон від 18 до 60 років і вийнятки з заборони для певних категорій чоловіків.

Цікавий і підхід фейкоробів, до подачі цього вкиду. Мовляв, вони сумніваються, що це реальний документ. Але водночас натякають, що від «київської хунти» можна чекати чого завгодно – «события последних месяцев заставляют думать, что это правда…». А якраз в останні місяці пропаганда активно роздмухувала істерію про величезні втрати ЗСУ, про те, що мобілізація провалилася і людей виловлюють на вулицях, що ось-ось будуть мобілізувати підлітків і жінок. Минулого разу про те, що не випускають 15-річних повідомляли фейкові “мами і бабусі”. Ми спростовували цей фейк тут. Тобто, цей «документ» мав би підтвердити попередній вкид.

Крім того, цей фейковий документ міг би мати вплив і когось налякати орієнтовно рік тому, коли без відповідної постанови Кабміну правила змінювались чи не щотижня. На поточний момент правила перетину кордону регламентовані і на офіційному державному рівні від офіційних державних установ та діячів не оприлюднювалося будь-якої інформації про кардинальні зміни у правилах перетину кордону.

Такі вкиди пропаганда може розповсюджувати й для залякування та деморалізації громадян України, дискредитації влади і ЗСУ. Також такий вкид частково може бути розрахований і на внутрішню  російську аудиторію.

В росії давно залучають підлітків у війну ідеологічно – введення уроків «Розмови про головне», мілітаризація позакласних заходів, переписування підручників історії. Тож поширюючи фейки про потенційну мобілізацію підлітків, пропагандисти прикривають і відволікають увагу від реальних подій у рф.

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja