Фейкова заява від несправжнього Залужного про звільнення Сухого Ставка – Без Брехні
Фактчек

Фейкова заява від несправжнього Залужного про звільнення Сухого Ставка

Зараз у кожного військового відомства та його очільника є власні офіційні канали зв’язку з суспільством. У когось це телеграм-канал, у інших фейсбук сторінка, у третіх – твіттер. Здавалося б за пів року всеосяжної війни ЗМІ вже мали бути підписані на всі офіційні джерела, щоб отримувати інформацію від справжніх уповноважених осіб. Це мало б бути домашньою роботою журналістів. Та неодноразово були спроби закинути якісь фейки від імені Міноборони, Генштабу чи Головнокомандувача через ті мережі, в яких у них акаунту немає. І ось знову ЗМІ попалися на фейковий акаунт. 

 

Повідомлення з фейкового акаунту Валерія Залужного

 

На фоні новин про наступ ЗСУ на Херсонщині раптово виринає і починає ширитися повідомлення від ТГ-каналу “Валерій Залужний Official”, про те. що наші війська вже звільнили село Сухий Ставок на Херсонщині. Його потягли собі видання рівня Главред, Кореспондент та Захід.Інфо. УНІАН поширив повідомлення, але зазначив, що канал начебто офіційний. Ніхто з них не пересвідчився у якості каналу.

Цього разу швидко спрацював Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки: поширив спростування, де зазначив, що офіційний канал головнокомандувача має зовсім іншу назву, а повідомлення фейк. Хоча заради справедливості зазначимо, що позначки, що підтверджує  офіційність каналу, на справжньому немає. 

Та навіть якщо не знати про існування офіційного каналу, то пересвідчитися в тому, що  “Валерій Залужний Official” ніякий не Official нескладно. Про те, що це канал-двійник свідчить кількість підписників – 4287 та контент. Замість офіційних повідомлень від Головнокомандувача тут перепости тривог, новин з запізненням та навіть терориста Гіркіна. А ще “Головнокомандувач”  перепощує у себе фейкове повідомлення про “офіційний наступ на Херсон” від заступника голови Одеської ОВА. Тобто керівник Збройних сил України дізнається про наступ з ТГ цивільної особи?

Щодо повідомлення про Сухий Ставок, то воно спершу було написано з помилкою, за що в наступному пості “головнокомандувач” навіть  вибачався перед читачами. Майже неймовірно, що під час війни справжній Головнокомандувач буде читати коменти і писати про хід операції в прямому ефірі.

Таких каналів з назвою Валерій Залужний в телеграмі як мінімум 5, і всі з фото справжнього Головнокомандувача. Створюють канали-підробки або заради хайпу на відомому імені, або для підготовки до майбутньої спецоперації. Такі канали можуть вестися місяцями, імітуючи справжній, щоб у потрібний момент поширити якийсь важливий та шкідливий фейк. Ми не дослідили всі повідомлення цього каналу з самого моменту створення, проте за останній час на ньому інших «переможних» чи зрадницьких фейків не виявили. 

 

Попри те, що його викрили на підробності та на поширенні фейку кількість підписників на ньому зросла лише за сьогодні на 500 людей. То ж очевидно спростування доходять до читачів гірше ніж фейкові переможні новини. Радимо набратися терпіння і не чекати миттєвого звільнення Херсону чи всього Запоріжжя. І пам’ятайте, що про проміжні тактичні пересування військ ніхто, окрім кількох  балакучих радників повідомляти не буде. Це шкодить. 

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja