ПРАВДА чи МАНІПУЛЯЦІЯ | Призов 2021: поліція ловитиме “призовників” просто на вулиці, а ухилянтів не прийматимуть на роботу – Без Брехні
Фактчек

ПРАВДА чи МАНІПУЛЯЦІЯ | Призов 2021: поліція ловитиме “призовників” просто на вулиці, а ухилянтів не прийматимуть на роботу

Призовників зможуть виловлювати просто на вулиці, а без військового білету не візьмуть  на роботу. Такі норми нібито містить в собі законопроект №3553, положеннями якого вже лякають користувачів соцмереж. 26 березня на своїй Facebook-сторінці Олександр Моргун, що позиціонує себе як юрист і нотаріус, опублікував  відеодопис, у якому нібито роз’яснює нововведення, прописані у проекті рішення. 

Аналогічне відеозвернення Олександр виклав і у своєму профілі в соцмережі Instagram. Там допис зібрав більше 17 тисяч лайків та понад сотню коментарів. Ми перевірили, чи справді законопроект містить суперечливі норми, чи все ж думкою користувачів мережі намагаються маніпулювати?

ПЕРЕВІРКА

В першу чергу зазначимо, що 30 березня на сесії нардепи підтримали законопроект  №3553 і він очікує підпису Президента. Тож невдовзі його положення будуть втілені в життя. Сам закон був ініційований Президентом Володимиром Зеленським. Його мета – реформування системи військових комісаріатів. На їх базі пропонується створити територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Ці центри використовуватимуть для мобілізації резервістів. Документ передбачає  запровадження нового виду служби – «військової служби за призовом осіб серед резервістів у особливий період». Це надасть можливість менш ніж за добу призивати осіб, які зараховані в особливий період до військового оперативного резерву. Положення закону мають внести зміни насамперед до ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу». Зокрема, до ст. 37 додадуть визначення, хто серед інших військовозобов’язаних буде значитись у лавах резервістів. Так, до нового виду служби залучатимуть громадян України:

  • які зараховані в особливий період на службу у військовому оперативному резерві першої черги;
  • які уклали контракт про проходження служби у військовому резерві Збройних Сил України та інших військових формувань;
  • резервісти, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України на нове місце проживання або з-за кордону.

Щодо того, чи ловитимуть призовників на вулиці, то навряд чи це стане можливим. Відповідно п.3 ст.38 ЗУ «Про військовий обов’язок та військову службу» органи Національної поліції у встановленому законом порядку зобов’язані за зверненнями військових комісаріатів або органів місцевого самоврядування, що ведуть військовий облік, проводити розшук, затримання і доставку до військових комісаріатів громадян, які ухиляються від виконання військового обов’язку. Посилаючись на це положення, ми можемо сказати, що правоохоронці і раніше були наділені правом затримати громадянина та доставити його до комісаріату у разі його ухиляння від  військового обов’язку.

Ми пам’ятаємо, як минулі роки поліцейські влаштовували облави на потенційних призовників. Цей пункт ст.38 пропонують змінити. У новій редакції він виглядатиме так: «Органи Національної поліції України у встановленому законом порядку зобов’язані за зверненнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки доставляти до таких територіальних центрів  осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення» Ст. 210 КУпАП враховує порушення військовозобов’язаними чи призовниками правил військового обліку, їх неявку на виклик до військового комісаріату без поважних причин або несвоєчасне подання в обліковий орган, де вони перебувають на військовому обліку, відомостей про зміну місця проживання, освіти, місця роботи, посади, а також порушення порядку проходження навчальних зборів (занять) у навчальних закладах Товариства сприяння обороні України та професійно-технічних навчальних закладах. А ст. 210-1 передбачає штраф за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Будь-яка з вищенаведених редакцій закону свідчить, що поліція має право затримати та доставити громадян, що ухиляються від своїх військового обов’язку, до комісаріатів. Однак, насправді поліцейські не мають повноважень зупиняти будь-якого громадянина на вулиці. Згідно з ст. 32 Закону України “Про Національну поліцію, правоохоронці можуть перевірити документи у  кількох випадках:

  • якщо поліцейський вважає, що людина схожа на громадянина, який перебуває у розшуку;
  • якщо у поліцейського є підстави вважати, що ця людина скоїла або збирається скоїти злочин;
  • якщо громадянин перебуває на території зі спеціальним режимом, на місці скоєння злочину або ДТП;
  • якщо у людини є зброя, наркотики або інші заборонені речі.

Тож стверджувати, що зі вступом в дію закону №3553 призовників виловлюватимуть на вулиці, як мінімум, не коректно. І хто, як не юрист, що з огляду на свою професію вже має кредит довіри від громадян, має детально роз’яснювати оновлення положення закону, а не маніпулювати та залякувати українців.

Чи вплине наявність військового білету на працевлаштування?

Автор неоднозначного відео стверджував, що без військового білету  – не візьмуть на роботу. Такі норми не можна назвати новацією. Ст. 37 Постанови КМУ № 921 свідчить, що державні органи, підприємства, установи та організації при прийнятті на роботу (чи навчання)  мають перевірити наявність у військовозобов’язаних – військових квитків або тимчасових посвідчень, а у призовників – посвідчень про приписку до призовних дільниць. І на роботу або ж навчання громадянина візьмуть лише після взяття на військовий облік у військових комісаріатах.

Таким чином, інформація, що прозвучала з вуст юриста – вже частково прописана в інших законах та Постановах уряду і зовсім не є шокуючим нововведенням. Хоча користувачів мережі намагаються запевнити у зворотньому.

Автор допису – хто він?

Олександр Моргун – приватний нотаріус, юрист та блогер. На його Instagram-профіль підписані майже 80 тис користувачів. Уявіть собі, скільки громадян може довіряти дописам юриста. Крім того, чоловік навчає в соцмережі – Олександр є автором власного платного курсу «Юрист 2.0», участь у якому він продає через соцмережу Instagram. Також його відеодописи виходять в ефірі ранкової програми на телеканалі ICTV «Ранок у великому місті».  На Facebook-сторінці юриста вказано, що свої послуги він надає у Львові, за адресою вул. Личаківська 29. Маркер компанії доданий до Google-карти і ми з легкістю знайшли приватну установу.

Згідно з даними аналітичної онлайн-системи YouControl Олександр Моргун припинив свою діяльність як фізична особа-підприємець. Це нормальна практика для приватних нотаріусів, адже згідно зі ст. 3 ЗУ «Про нотаріат» нотаріус не може займатися підприємницькою діяльністю. Приватні нотаріуси, адвокати, судові експерти можуть бути взяті на облік за формою N 4-ОПП. Від її наявності і оформлення у фізичної особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність залежить порядок оподаткування доходів, отриманих ним від ведення такої діяльності. Цікаво, що Олександр все ж являється блогером з великою аудиторією та продає свій курс, при цьому не реєструючись як підприємець в правовому полі. Чи є така діяльність законною, питання риторичне.

 

Авторка: Катерина Філімонович 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja