Що не так в аргументах директора ДБР Романа Труби, які він оприлюднив у своєму Тelegram каналі? – Без Брехні
ФактчекФактчек NEWS

Що не так в аргументах директора ДБР Романа Труби, які він оприлюднив у своєму Тelegram каналі?

Після допиту в Державному бюро розслідувань екс-президента України Петра Порошенка розгорнулася публічна медіполеміка між прихильниками колишнього гаранта директором ДБР.  Роман Труба обрав платформою для «удару у відповідь» свій канал у месенджері «Телеграм». Спершу він повідомив, що наступний допит Порошенка можливий із застосуванням поліграфа, далі звинуватив Порошенка в перетворенні з державника на «звичайного політика». Ще за три дні Директор ДБР написав досить розлогу публікацію, в якій спробував обґрунтувати, чому прихильники Порошенка і лояльні до нього політики маніпулюють. Але директор ДБР занадто захопився полемікою і допустив помилки у своїх аргументах.

 

ТЕЗА 1: «Закон про ДБР розробляли депутати Порошенка, голосувала за нього вся фракція Порошенка, а він сам урочисто його підписав».

ВЕРДИКТ: ПРАВДА частково

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

До сфери відання Державного бюро розслідувань належить запобігання, виявлення, припинення і розкриття злочинів, які вчинили: вищі посадові особи, працівники Національного антикорупційного бюро і Спеціальної антикорупційної прокуратури. Ще цей орган має повноваження розслідувати військові злочини.

Закон «Про Державне бюро розслідувань» внесли до парламенту 12 народних депутатів.

Серед них:

10 із 12 авторів були членам комітету ВРУ із питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. Сотник – членкиня комітету із питань євроінтеграції, а Чумак – з питань протидії корупції.

У сесійній залі парламенту 15 листопада 2015 року Законопроект про створення ДБР в другому читанні і в цілому підтримали 241 народний депутат, із 344 присутніх в той день в парламенті. Більшість голосів віддали фракції, які входили в тогочасну коаліцію: БПП, НФ, Самопоміч і Батьківщина.

Найбільше голосів віддали найчисельніші фракції БПП і Народний фронт. Але підтримка законопроекту від депутатів цих фракцій не була одностайною. Найбільшу часку голосів за створення ДБР віддали:

  • ВО «Батьківщина» – 84,2%;
  • «Об’єднання «Самопоміч» – 80,8%.

 

ТЕЗА 2: «Три роки тому Порошенко делегував своїх представників до складу конкурсної комісії, механізм роботи якої, нагадаю, визначили його депутати з БПП. Три роки ця комісія безперебійно працювала, і питань до неї у екс-Президента не виникало.

Ця комісія, за задумом депутатів БПП, обирає не лише директора ДБР та його заступників, а ще близько 160 працівників ДБР керівної ланки та управління внутрішнього контролю. Проте призначення цих переможців вони чомусь не оскаржують. До речі, його фракція свого часу вчепилася у цю норму мертвою хваткою, хоч як ми просили її змінити».

ВЕРДИКТ: ПРАВДА частково

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

За статтею 11 закону про ДБР, керівника органу призначає Президент України за поданням прем’єр-міністра.

Призначення можливе лише після проходження конкурсу і номінації на призначення від конкурсної комісії з 9 осіб. Ця комісія також відбирає першого заступника і заступника Директора ДБР. Призначає їх – керівник Бюро.

Членів комісії призначають таким чином: по три особи від президента, парламенту і уряду.

До відання директора ДБР, серед іншого, належить призначення працівників центрального апарату і керівників місцевих управлінь органу. Яких відбирає конкурсна комісія із 9 осіб.

Призначення інших працівників відбувається за конкурсом, який проводять комісії із 5 осіб. Мінімум, троє членів кожної комісії повинні бути представниками ДБР. Таке правило встановив уряд в «Порядку проведення конкурсу для призначення на посади у Державному бюро розслідувань».

Гранична кількість працівників ДБР – 1,5 тисячі осіб. Кількість працівників центрального апарату захищена грифом «для службового користування», тому про неї до публікації Труби раніше не повідомляли.

Судячи з порядку проведення конкурсів на посади в ДБР, працівників Центрального апарату відбирають конкурсні комісії із 5 осіб, а не представники комісій з 9-ти, в яку Президент делегував 3 осіб.

Таким чином, судячи з порядку проведення конкурсів на посади в ДБР і профільного закону, працівників Центрального апарату відомства відбирають конкурсні комісії із 5 осіб, а не представники комісій з 9-ти, в яку Президент делегував 3 осіб. У відбіркових комісіях із п’яти осіб Директор ДБР призначає більшість, трьох із п’яти, членів. Виходячи з цього, керівник відомства має формальну перевагу у формуванні складу комісій із відбору працівників Центрального апарату ДБР.

 

Автор: Олексій Півторак 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja