ТИЖНЕВИЙ ДАЙДЖЕСТ: скільки фейків у світі про вакцинацію; дезінформація, як інструмент геополітики;  маніпуляції навколо мовного питання - Без Брехні
Фактчек

ТИЖНЕВИЙ ДАЙДЖЕСТ: скільки фейків у світі про вакцинацію; дезінформація, як інструмент геополітики;  маніпуляції навколо мовного питання

Стислий огляд про події, які привернули увагу фактчекерів минулого тижня за версією «БезБ».

 

Маніпуляції мовним питанням

МАНІПУЛЯЦІЯ, ПРОПАГАНДА | Англійську зроблять другою державною мовою в Україні

Не встигли вщухнути маніпуляції та фейки навколо української мови, якою начебто змушують всіх говорити й забороняють російську, як з’явилися нові заголовки про англійську. Тепер, РНБО прийняло радикально рішення зробити англійську другою державною мовою й знов же таки принижувати тих, хто говорить російською. Таким матеріалом «розродилася» сумнозвісна Страна.ua. Чому це маніпуляція і пропаганда. Пояснюємо у нашому викритті.

ФЕЙК, МАНІПУЛЯЦІЯ | Представники ОПЗЖ назвали російську мову «восточно-украинским языком»

Український телеграм-канал «Украина Online» 1 березня 2021 року опублікував гучне відео, яке вже подивилися 54 тис. користувачів. У відео Геннадій Гуфман, голова Дніпропетровської обласної партії «ОПЗЖ» та перший заступник представника Дніпропетровської облради, на засіданні сесії (1:28:14) Дніпропетровської облради 26 лютого 2021 року перед тим, як почати спіч, привітався з колегами українською мовою, але продовжив: «Если можно, я буквально пару слов на восточно-украинском» та перейшов на російську мову. Деякі колеги зустріли його фразу оплесками. Та чи існує та східно-українська мова або ж це вигадка Геннадія Гуфмана, щоби не говорити українською? Ми з’ясували.

Фейки про вакцинацію

Кожен третій фейк у базі даних CoronaVirusFacts Alliance – про вакцини і вакцинацію

За перші два місяці 2021 року з 688 перевірок фактів, доданих до бази даних CoronaVirusFacts Alliance, 234 спростовують помилкові твердження-сумніви щодо ефективності вакцин проти COVID-19. Ця база даних є продуктом найбільшого в історії проєкту співпраці в галузі фактчекінгу, оскільки об’єднує 99 організацій з перевірки фактів (більш ніж 70 країн та 40 мов). Такі цифри оприлюднює дослідницька організація Poynter. Що ще виявив підрахунок — ми зібрали у нашому матеріалі.

ФЕЙК, МАНІПУЛЯЦІЯ | Депутатка ОПЗЖ Королевська: «… медиків хвилює те, що прийшло розпорядження про обов’язкову вакцинацію лікарів»

Наталія Королевська, народна депутатка України, член депутатської фракції від «ОПЗЖ», на форумі лідерів місцевого самоврядування Донеччини 25 лютого 2021 року в ефірі каналу «Zik» стверджувала, що «в Донецькій області медиків хвилює те, що прийшло розпорядження про обов’язкову вакцинацію лікарів сьогодні. Ми звертаємося до уряду адже, насильну вакцинацію в країні допустити неможливо, тому що це підірве довіру людей до питання вакцини й остаточно деморалізує наших лікарів». Чи дійсно є документ про обов’язкову вакцинацію, чи це чергова маніпуляція? Ми розібралися.

МАНІПУЛЯЦІЯ | Ізраїль не визнає українську вакцинацію вакциною Covishield 

Зранку 9 березня інтернет заповнився повідомленнями: “Ізраїль не визнає українську вакцинацію вакциною Covishield”. Таку новину написав 112 канал та корреспондент. net. А на сайті аналітичного порталу Слово і діло написали, що “Ізраїль не хоче схвалювати вакцину Covishield, якою щеплюють українців”. Написали про це і російські медіа, наприклад, Lenta.ru. Чи це дійсно так? Ніт!  Ці новини – маніпуляція і викривлення прямої мови посла України в Ізраїлі Євгена Корнійчука. Чому? Дивіться у матеріалі за посиланням.

Застереження і інструменти

ФЕЙК | Телефонами не можна користуватися під час зарядки – тіло буде пронизано електричними хвилями

Поширене сотні тисяч разів відео застерігає власників мобільних телефонів від використання гаджетів під час їх зарядки, оскільки людське тіло нібито «буде пронизано електричними хвилями». Цим матеріалом поділилися понад 50 тисяч разів у мережі Facebook та більше 600 тисяч разів у додатку TikTok. «Якщо хтось буде розмовляти по телефону, поки той заряджається, електричні хвилі проникнуть через тіло», — попереджає оповідач відео. Проте чи виправдані ці попередження? Повне дослідження за посиланням.

Що сказав Кант? або, Як перевіряти і ідентифікувати цитати відомих персоналій

Начальник управління Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк 9 березня, у своєму виступі під час форуму “Україна 30. Культура. Медіа. Туризм” https://bit.ly/3t6Z3YQ процитував, як він вважав, німецького філософа Іммануїла Канта: “Свобода одного розмахувати руками закінчується перед кінчиком носа іншого”. Але ця фраза попри те, що вона згадана у Вікіпедії https://bit.ly/3t0xSPh та навіть процитована у матеріалі DW https://bit.ly/38reK51 не є фразою Канта та й не могла б нею бути.  Ситуації, коли афоризми одних персоналій приписують іншим – випадки непоодинокі. Тож на цьому прикладі ми розібрали алгоритм пошуку та ідентифікації цитат відомих персоналій.

Фахівці проти дезінформації

Участь фактчекерів необхідна у дискусіях про нормативні акти по протидії дезінформації | Про що вели перемовини організації мережі IFCN

На початку березня 2021 року на базі організації IFCN було проведено переговори фактчекерів-спеціалістів з різних країн. Вони обговорили вплив нещодавніх рішень, прийнятих інтернет-платформами й урядами різних країн, після чого підсумували, що фактчекери повинні бути «якомога голоснішими» в дискусіях стосовно нормативних актів. Про що говорили, які факти виявили та яких висновків дійшли? Прочитайте у статті за посиланням.

ДЕЗІНФОРМАЦІЯ як інструмент геополітичної боротьби під час пандемії

Великі держави, такі як США, Росія та Китай, використовують дезінформацію, як інструмент геополітичної боротьби, намагаючись послабити репутацію та вплив своїх опонентів, про що заявляють на хорватському вебсайті з перевірки фактів Faktograf, який є членом Міжнародної мережі перевірки фактів (IFCN). У статті за посиланням ми пропонуємо до вашої декілька прикладів найпопулярніших фейків з різних країн, їх спростування та аналіз.

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja