«Ви виграли новий Iphone». ФЕЙК про «цінні» подарунки від Google – Без Брехні
Фактчек

«Ви виграли новий Iphone». ФЕЙК про «цінні» подарунки від Google

Новий Iphone 13, ігрова приставка PS4 чи може гроші? Такі привабливі призи ти нібито можеш отримати, звісно, якщо потрапив до списку “щасливчиків”. Щоб виграти швидко дайте відповідь на декілька питань і залиште запитувану інформацію і ви майже виграли новий Iphone.

Такі шахрайські фейкові розіграші знайомі багатьом (ми теж про це неодноразово писали: посилання тут і тут). Однак вони і досі залишаються дієвими – а значить знаходять свої жертви. С початку жовтня активно почав поширюватися фейк, про чергову можливість отримати ціні подарунки від Google. Що приховано за «шарою» – викриваємо.

СПРОСТУВАННЯ

З 1 жовтня 2021 у мережі почали поширювати розіграш Google, (зокрема, в додатку Viber). За посиланням вас чекає привітання та прості умови за виконання яких обіцяють коштовні призи вартістю до 999 доларів або гроші.

За посиланням розісланим у Viber ви потрапляєте на сайт, який зовні дуже схожий на сторінку Google. Він має логотип і ті ж кольори. Це прораховано таким чином,  щоб викликати довіру, бо кожному користувачу мережі добре знайомі звичні атрибути популярної пошукової системи.

Далі, сторінка розіграшу повідомляє про те, що ваша IP- адреса виграла подарунок. Для більшої переконливості в тексті вказаний день тижня та детальну інструкцію, а знизу розіграшу є коментарі від так званих «переможців», які вже отримали новенький дорогий телефон, ігрову приставку тощо. Звичайно, що тих хто нічого не виграв серед коментаторів немає. Зазначається і сума вартості подарунку – це аби підкреслити його цінність. Не обійшлося від вже «стандартних»  емоційних закликів поспішити, бо приз може отримати інший.

Вже із поверхневого контекстного аналізу, зрозуміло, що це фейк, а схема – шахрайська. Google справді проводить щорічні конкурси, але вони є спеціалізованими для програмістів, дизайнерів, художників тощо. Інформація розміщується виключно на офіційному сайті. Для прикладу конкурс “Doodle for Google”. Водночас ніяких лотерей, розіграшів у вигляді вікторин Google не проводить. І це є ключовим моментом!

Як це працює 

 

Спочатку вам пропонують відповісти на декілька легких питань. В цьому випадку їх всього чотири. Наприклад: «Хто є засновником Google?”». Це легко. Відповідаючи на прості питання і відчувши азарт ви втрачаєте пильність – це на руку шахраям. Адже потім вони отримають необхідну інформацію – адже в азарті, коли вам ще «кричать» що ви вже виграли новий Iphone – то ви забуваєте, що дані вашої картки нікому не треба передавати.

Після останньої відповіді на питання ви отримаєте варіант отримати гроші або подарунок на вибір. Все для того, щоб ви залишилися задоволеним.

У першому випадку вам запропонують ввести дані своєї картки, на яку вам повинні переказати гроші. Однак, насправді їх заплатите ви.

У другому випадку вам потрібно оплатити невелику суму за доставку, комісію тощо. Сума оплати незначна у порівнянні з вартістю призу. Проте, здійснивши передоплату, жодного призу ви не отримаєте.

Насправді, «фейкові» розіграші з цінними призами – популярний вид шахрайства в останні декілька років в Інтернеті в цілому і соцмережах, як окремому сегменту. Тому, ми наголошуємо, що в ніякому разі не залишайте своєї фінансової інформації, не пересилайте її нікому і дотримуйтесь простих правил:

  • Перевіряйте інформацію про конкурси виключно на офіційних сайтах.
  • Отримуючи посилання з невідомих номерів не відкривайте їх та блокуйте. 
  • І якщо, все ж таки, натрапили на схожий розіграш, то не залишайте своїх даних, зокрема, CVC банківських карт, коли від вас це вимагають – це пряма ознака шахрайства.

Авторка. Вероніка Хорольська

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja