Чи маніпулює керівництво НАФТОГАЗу ринковими цінами на газ? (оновлено) – Без Брехні
ФактчекФактчек NEWS

Чи маніпулює керівництво НАФТОГАЗу ринковими цінами на газ? (оновлено)

11 серпня 2019 року з’явилась стаття комерційного директора НАК «НАФТОГАЗ України» Юрія Вітренко «Ціна на газ та Ротердам+». У ній автор намагається спростувати маніпуляції довкола ціни на природний газ та пояснити наявність ринку газу в Україні.

Згодом ця стаття була передрукована на сайті видання НВАналіз заяви Юрія Вітренка на предмет її відповідності юридичним і економічним законам показав – якраз вона і є маніпулятивною.

 

ТЕЗА 1: «За законодавством України ні у Кабміну, ні у НКРЕКП (Регулятор), ні у будь-якого іншого органу державної влади наразі немає ні зобов’язань, ні повноважень встановлювати «справедливу» ціну на газ».

ВЕРДИКТ: ПРАВДА  з ознаками МАНІПУЛЯЦІЇ

ДОКАЗИ ТА АРГУМЕНТИ:

Кабмін і НКРЕКП не зможуть встановити справедливу ціну бо такого поняття просто не існує в українському законодавстві – Законі України «Про ринок природного газу», Податковому та Господарському кодексах. У Законі України «Про ціни і ціноутворення» наведено виключний перелік – «ціна», «гранична ціна», «фіксована ціна».

Юрій Вітренко говорить правду, але при цьому маніпулює.

Нагадаємо – маніпулятивне поняття «справедлива ціна» зустрічалось зокрема у законопроекті президента Володимира Зеленського щодо зниження вартості електричної енергії.

 

ТЕЗА 2: «З 2015 року в Україні ціноутворення на газ є ринковим…..Насправді є достатньо доказів того, що ринок газу в Україні є, і на ньому встановлюється ринкова ціна».

ВЕРДИКТ:  ФАКТИЧНА ПОМИЛКА – некоректність трактування даних, особисті судження

ДОКАЗИ ТА АРГУМЕНТИ:

Стаття 2 Закону України «Про ринок природного газу» зазначає, що його правовою основою є зокрема Закон України «Про природні монополії».

Відповідно до статті 1 Закону «Про природні монополії», «природна монополія – стан товарного ринку, при якому…товари (послуги), що виробляються суб’єктами природних монополій, не можуть бути замінені у споживанні іншими товарами (послугами)….».

Тобто, у природного монополіста ні за яких умов не буде конкурентів.

До природних монополій відноситься  розподіл природного газу трубопроводами (стаття 5 Закону України «Про природні монополії»).

Підприємства з розподілу газу, т.зв. «облгази», всі без жодних виключень внесені до переліку суб’єктів господарювання – природних монополій. Цей перелік складається Антимонопольним комітетом України та публікується на його офіційному сайті.

Джерело: офіційний сайт Антимонопольного комітету України.

Ціни (тарифи) на товари, що виробляються (реалізуються) суб’єктами природних монополій підлягають державному регулюванню (стаття 8 Закону України «Про природні монополії»).

Діючі ціни (тарифи) на природний газ в Україні регулюються на підставі постанов Кабінету міністрів України. Від 01.06.2019 року такою є постанова від 03.04.2019 № 293 (зі змінами).

Крім того, Кабінет міністрів України своє постановою від 19 жовтня 2018 р. № 867 визначив єдиних постачальників (продавців) газу населенню по регіонах до 01.05.2020 року.

Таке рішення – приклад класичної адміністративної монополії – продавця призначає держава.

Джерело: Економічна теорія: Політекономія: Підручник / За ред. В.Д. Базилевича.— 6-те вид., перероб. і доп. — К.:3нання-Прес, 2007. — 719 с.

Регульована державою ціна не може бути ні ринковою ні справедливою.

 

Автор: Костянтин Денисов, кандидат економічних наук

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja