Закон забороняє з 10 березня 2022 року магазинам та закладами обслуговування розповсюджувати тонкі та надтонкі пластикові пакети.
Через те, що біорозкладні чи паперові пакети ще не набули широкого вжитку, тимчасово до 1 січня 2023 року, дозволили надтонкі пакетики як первинну упаковку для харчів, які в свій шопер чи екоторбинку не покладеш:
Тобто картоплю чи помідори все ж доведеться складати або у куплену товщу пластикову торбинку, або пакет з іншого матеріалу, або ж принести з собою стару улюблену випрану “маєчку”. Також заборонили безоплатно роздавати інші пакети, про це детальніше нижче.
Відповідальність передбачено не за користування, а за розповсюдження, безкоштовне чи за гроші, магазинами та закладами обслуговування тонких та надтонких пакетиків (з 10 березня 2022).
Також планують штрафувати за безплатну роздачу товщих пакетів. А щоб стимулювати покупців відмовитися і від “товстих” пакетів, ціни на них Кабмін мав встановити далеко не копійчані.
Але тут щось пішло не так. Проєкт з 24 вересня так і не став Постановою, тобто мінімальних роздрібних цін на сьогодні не встановлено, тож штрафувати за продаж НЕтонких пакетів, які продаватимуть за одну копійку – не можна.
Підкреслимо, що ціни, вказані в проєкті постанови Кабміну, і розтиражовані ЗМІ, стосуються пакетів товщих за 50 мікрометрів, а це далеко не “маєчка”.
Розберімося, які це: тонкі та надтонкі пакети. Закон визначає товщину до 15 мікрометрів для надтонких та до 50 мкм для тонких пластикових пакетів. Але певно, що покупець з мікрометром до магазину не ходить. Тому спробуємо пояснити на зрозумілих пакетах.
Ще у 2018 році “Укрметртестстандарт” виміряв пакети, які продають на касах різних торговельних мереж та полімерний пакет-маєчку, який роздають безплатно.
Безплатний пакет очікувано потрапив до надтонких (10,2 мкм), а от з пакетами з каси чекав сюрприз – лише пакет з Білли був товщим 50 мкм (50,3), тобто його єдиний зараз можна продавати на касі.
Всі інші – від АТБ, Сільпо, Метро, Новуса – тонкі, і тому зараз мають бути вилучені. Хіба що за ці роки вони значно потовщали.
Отже, продавати мають товсті пакети, але держава “не встигла” встановити ціни.
Проте відсутність державних цін — не єдина недолугість закону.
Закон забороняє розповсюдження надтонких та тонких пластикових пакетів. Проте ця норма починає діяти лише з 10 березня 2022 року.
А заборона на безоплатне розповсюдження “всіх” пакетів діє вже з сьогодні. В статті 3 про продаж вказано: “Розповсюдження пластикових пакетів здійснюється виключно на платній основі… Вимоги цієї статті не поширюються на надтонкі пластикові пакети (ті, що первинна упаковка для сипучих та риби/м’яса).”
Мається на увазі обов’язковий продаж НЕтонких пакетів, адже надтонкі та тонкі вже мали б бути заборонені статтею 2.
Тобто за логікою закону надтонкі та тонкі пакети, а ні роздавати, а ні продавати не можна, всі інші – лише продавати за “заохочувальними” цінами.
Та законодавці “зламали” послідовність, коли відстрочили заборону на “розповсюдження” надтонких та тонких пакетів до 10 березня.
Деякі прочитали “заборонено безоплатно розповсюджувати” і уже сьогодні у певних супермаркетах красуються оголошення, що безплатні надтонкі пакетики тепер по 1 копійці. Те, що вимога про продаж не поширюється на надтонкі пакети, до уваги не взяли.
Інші залишили надтонкі біля овочів-фруктів, ймовірно вирішивши, що це сипучі харчі. Хоча можливо ті “маєчки” та “рукави” є не надтонкими?
ВИСНОВОК