Пожежі в Сибіру. Як в соцмережах і ЗМІ використовують фейкові фотографії потужного стихійного лиха – Без Брехні
Фактчек NEWS

Пожежі в Сибіру. Як в соцмережах і ЗМІ використовують фейкові фотографії потужного стихійного лиха

Кількість повідомлень користувачів про пожежі в російських лісах перевищило мільйон за останні два тижні. До кампанії # CпаситеСибирь приєдналися десятки популярних блогерів і пабліків, а петицію з вимогою ввести режим НС на території Сибіру станом на 20:00 за часом Нур-Султана 31 липня підписали вже понад 830 тисяч осіб, повідомляє РБК.

Майже всі повідомлення як популярних блогерів, так і звичайних користувачів супроводжуються фотографіями пожеж. РБК проаналізував найпоширеніші з них (які супроводжувалися хештегом, наприклад, #потушитепожарысибири або #СпаситеСибирь) і з’ясував: фотографії в основному використовуються однакові, більшість з них відносяться до інших випадків загоряння.

Не ті фото

Видання наводить приклади використання авторами публікацій в соцмережах
фотографій, які не мають відношення до сибірських пожеж цього року. Популярна фотографія з фотобанку Pixabay (див. нижче) супроводжувала, наприклад, новини про пожежі в одній з провінцій Канади і стоїть на основній сторінці сайту американської компанії Wildfire Innovations Inc.

Найпоширеніший «сет» з трьох фотографій також не відноситься до нинішніх пожеж. Використано знімки: пожежі в Красноярському краї 2011 року; пожежа в селі Долгініно 2010-го з фотобанку GettyImages; пожежі в Греції в 2018-м.

View this post on Instagram

Я не знаю, есть ли смысл в этих обращениях и может ли мой пост привлечь внимание к тому, что сейчас происходит в Сибири и на Дальнем Востоке, где бушует пожар и гибнет все живое. Где от огня бегут, спасаются, но умирают животные, где задыхаются от дыма люди, которые не могут дождаться помощи. Миллионы гектаров живого леса не вернуть, что ушло вместе с ним – страшно представить. Я обращаюсь ко всем, в чьей власти остановить это – примите все возможные меры. Все, кто читает этот пост – делитесь им и подписывайте петицию (ссылка в шапке профиля), которая поможет ввести режим ЧС и выделить из бюджета дополнительные средства на борьбу с пожарами #СпаситеСибирь #потушитепожарывсибири

A post shared by Polina Gagarina 🇷🇺 (@gagara1987) on

Ще один популярний набір фотографій: пожежа в Каліфорнії в 2014-му; обкладинка музичного треку Fire on the Mountain кантрі-групи Dave & the Biscuit Rollers; фотобанк iStock; фото агентства ТАСС про наслідки пожежі в Рязанській області.

View this post on Instagram

🌲🔥🐻🔥Горят легкие страны!! Уже более 4 млн гектаров леса. Неделю назад был 1 млн. Проблема из локальной благодаря бездействию – стала проблемой планетарного масштаба. ⠀ МЧС сидит месяц с самолётами и людям не дают(не дают!) разрешение на вылет! Чей это геноцид даже не страны, а планеты? ⠀ Сижу смотрю новости в аэропорту по главным каналам. Молчание о пожарах. Их нет! Нам важно все (сюжеты): непогода в Италии и бедные фермеры с их арбузами, митинги в других странах, ещё какая то ересь и мутота. ⠀ Но им не важна наша страна. Чинчики же в отпусках, в Италии. Поэтому тамошние проблемы важны. Вдруг что с винчиком случится. А если и сгорит страна, так у них давно другие паспорта. Don’t worry, be happy. ⠀ Наверное, когда люди выйдут с ведрами воды спасать себя – их тоже примут за митингующих и будут бить по голове дубинками? Ведь дубинки они не из дерева, бить то будет чем, это ж не нефть горит – каучук будет. И давайте снимем какой-нибудь патриотический фильм про природу? Нарисуем в графике, на зеленке. В жопу всех этих недовольных! Рисуем счастье! 🎥Камера, мотор. ⠀ Только вот природу уже сожженную не увидят даже наши дети к своей полной старости. Может быть только дети наших детей. ⠀ То поймали и истязают масштабно китов, то засыпают парашными свалками людей, то лишили лекарств умирающих мучающихся… Байкал… Вырубка наших лесов на китайские палочки… Что дальше?..😔 #спасителесасибири #спаситесибирь #пожалуйста

A post shared by Elena Temnikova ・ Темникова (@lenatemnikovaofficial) on

РБК задав питання Поліні Гагаріної і Олені Темникової, які в своїх постах використовували ці знімки. Представник Темникової Табриз Шахіді заявив РБК, що «потрібно дивитися в суть поста – читати текст, а не фотографії вивчати». «Фото є ілюстративним матеріалом на розсуд автора, а не детективним розслідуванням з фотоапаратом по палаючим лісам. Це робота журналістів. Фото взяті з статей, які пишуть про цю тему в ЗМІ. Реальні фото спалених зайців або лосів можете знайти в інтернеті – беручи до уваги ваші здатності до розслідування, вам не важко буде знайти собі їх », – відповів він. Фотографії «спалених зайців або лосів», про які говорить Шахіді, дійсно часто з’являються в постах про сибірські пожежі. Але також не мають до них ніякого відношення. Так, фото обгорілого кролика було зроблено під час минулорічних пожеж в Каліфорнії. Що стосується зображення лосеня, воно було зроблено в 2011 році і ілюструвало щасливу історію про порятунок тварини лісником Гарінського лісництва Свердловської області. PR-директор Поліни Гагаріної Наталія Мостакова на питання РБК про фотографії повідомила, що «Поліна по-людськи висловила власну точку зору, можливо, не беручи до уваги при цьому якісь моменти». «Пропоную всім і вам зокрема звернутися до головної проблеми, про яку вона написала», – зазначила вона.

Штучної підтримки інтересу немає

Опитані РБК експерти розходяться в думці – чи є в темі з пожежами в Сибіру елементи штучного підтримання інтересу. Згідно з висновком агентства «Соціальні мережі», «ознак спланованої інформаційної кампанії контент-аналіз і статистичний аналіз не виявляють». «Не зовсім делікатне порівняння, але, судячи з усього, як і в недавньому випадку з коментарійною активністю в акаунті Леді Гаги, інтернет-користувачі виявили небайдужість до ситуації». Використовуючи велику кількість розвинених акаунтів в соцмережах, хештеги, якусь кількість інфлюенсерів (лідерів думок) і реально існуючу тему, можна дуже і дуже значно посилити її вагу, міркує Гліб Сахрай, гендиректор PRT Edelman Affiliate. «Тобто фактично [можна її] зробити головною в головах людей, щоб інші вийшли на другий план, – припускає він. – Лісові пожежі тут підходять відмінно просто тому, що екологічні катастрофи мають і яскраву образність, і самих фотографій таких подій в Мережі гігантська кількість».

Контекст

Lenta.ru повідомляє, що за даними на 31 липня, загальна площа лісових пожеж в Росії збільшилася до трьох мільйонів гектарів. Режим НС введено в п’яти регіонах. Найбільш складна ситуація спостерігається в Іркутській області, Красноярському краї і Якутії. Смог накрив деякі міста Сибіру і Забайкалля, жителям видали маски.

За матеріалами FactCheck.KZ

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja