Днями Голова Херсонської ОДА Юрій Гусєв у своєму профілі у Фейсбук повідомив, що за підсумками І півріччя 2020 року реальна зарплатня зросла на 10,5%. Йдеться про зарплату на Херсонщині. Ми довідались, що це трошки не так. Розбираємось?
Про що повідомив Юрій Гусєв?
У своєму пості Юрій Гусєв 11 листопада 2020 року написав: «⚡️Херсонщина посіла четверте місце за темпами зростання реальної заробітної плати. ▶️За підсумками І півріччя 2020 року реальна з/п зросла на 10,5%. ▶️Середнє зростання по країні становить 6,6%.
Що не так із повідомленням?
Давайте почнемо з того, що таке реальна заробітна плата — так буде легше.
Розбираємось із термінологією
Отже, заробітна плата може бути номінальною та реальною. Номінальна заробітна плата — це та сума коштів, яку отримує працівник за продаж своєї робочої сили та її функціонування. Розміри номінальної заробітної плати не дають реального уявлення про життєвий рівень робітника та рівень його споживання, якщо не знаєш реального стану речей щодо цін в регіоні, громаді чи місцевості. Тут нам допоможе показник реальної заробітної плати — це та кількість товарів і послуг, яку можна придбати на номінальну заробітну плату; по суті то є купівельна спроможність номінальної заробітної плати. Реальна зарплата залежить від номінальної зарплати і цін на товари та послуги (тобто, від індексу споживчих цін, або індексу інфляції)
Тобто умовно Ви отримуєте 8 000 гривень щомісяця «чистими» — це Ваша номінальна заробітна плата. А Ваша реальна зарплата — це те, що Ви можете купити на ці 8 000 гривень. І якщо минулого місяця Ви на ці 8 000 гривень могли купити приміром 3 мішки цукру і 8 мішків картоплі, а цього місяця за ті самі 8 000 тільки 2 мішки цукру і 7 мішків картоплі, то Ваша реальна зарплатня знизилась, адже піднялись ціни і на ті самі кошти Ви вже можете купити меншу кількість товарів і послуг. Всі порівняння цін тут умовні — виключно для демонстрації прикладу.
У фінансовій системі країни ведеться облік як динаміки номінальної заробітної плати, так і динаміки реальної.
Дивимось офіційну статистику
Офіційну статистику динаміки реальної заробітної плати у 2020 році можна подивитись за посиланням. Це дані Міністерства фінансів України. Для того, аби їх знайти, достатньо ввести простий запит у пошукову систему. Ми ввели «реальна заробітна плата статистика». Перше ж посилання було тим, що нам потрібно. І що ми там бачимо? Правильно, підвищення рівня реальної зарплати у вересні на 6,7% та в цілому зниження за рік (9 місяців) на 1,5%.
А тепер іще раз читаємо те, що написав Юрій Гусєв та дивимось на його інфографіку:
✅«За підсумками І півріччя 2020 року реальна з/п зросла на 10,5%»: не можемо одразу це побачити, адже статистика оновлюється кожного місяця — наразі бачимо зниження за підсумками 9 місяців.
✅«Середнє зростання по країні становить 6,6%»: ми подібного показника не знайшли. Дивимось скріншот того самого сайту статистики Мінфіну.
✅«На 10,5% зросла реальна заробітна плата на Херсонщині за підсумками січня — вересня 2020 року»: це твердження потребує окремого пояснення.
Перше, що нам прийшло на думку, коли ми побачили дане твердження, — це той факт, що аналізували період від січня 2020 року до вересня 2020 року включно і дійшли такого показника. Вірно? Начебто так. В такому випадку твердження неправдиве, адже за даними статистики Мінфіну реальна заробітна плата на Херсонщині за підсумками січня — вересня 2020 року впала на 1,5% (дивіться вище).
Це твердження нам прокоментував заступник Голови Херсонської ОДА Дмитро Бутрій. Він пояснив, що аналіз проводили за однією з методик, порівнюючи з аналогічним періодом минулого року. В такому випадку так, дійсно можуть бути інші показники. Але у твердженні Юрія Гусєва чітко написано «за підсумками січня — вересня 2020 року» — жодних доповнень про порівняння з аналогічним періодом минулого року немає.
ВИСНОВКИ
- Якщо ми спираємось на твердження про реальну зарплату за період січень — вересень 2020 року на Херсонщині, то реальна зарплата знизилась на 1,5%. Принаймні про це свідчать статистичні дані Міністерства фінансів України.
- Якщо ж припустити варіант, який озвучив Дмитро Бутрій, то може вона і зросла, але у твердженні Юрія Гусєва немає нічого про порівняння з минулими періодами, тож можна говорити про те, що голова Херсонської ОДА дещо зманіпулював.
- Ну а твердження про четверте місце Херсонщини за темпами зростання реальної заробітної плати відповідно теж хибне: за даними у посиланні, яке ми вже наводили, четверте місце посідає Луганщина.
Матеріал підготовлено в рамках проекту “Придія фейкам і маніпуляціям під час місцевих виборів” факчекерами ресурсу Kavun.city