Правда і маніпуляція в передвиборчій програмі Анатолія Денисенка в соцмережі Facebook  – Без Брехні
Фактчек-регіон

Правда і маніпуляція в передвиборчій програмі Анатолія Денисенка в соцмережі Facebook 

Чинний безпартійний народний депутат з Харкова Анатолій Денисенко втретє боротиметься за крісло у Верховній Раді. Центральна виборча комісія зареєструвала його кандидатом у нардепи на виборчому окрузі №173. Кандидат двічі перемагав на цьому ж окрузі: в 2012 (від політсили «Партія регіонів») та 2014 (безпартійний) роках, набравши 50,60 % і 42,05% голосів.

 Цьогорічну виборчу кампанію в соцмережі Facebook політик зосередив на досягненнях у парламенті. Його сторінка створена 7 травня 2019 року. 

Перші дописи стосувалися привітання містян із професійними та загальнонаціональними святами. Останні присвячені його напрацюванням щодо розбудови двох нових станцій харківського метро, підвищення зарплати вихователям дитсадків і ремонту доріг. Цікаво, що інформація на особистій сторінці нардепа подається від третьої особи, а не від першої. 

 

МЕСЕДЖ 1. Допомога у розбудові метрополітену

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

З огляду на кількість публікацій кандидата щодо його ролі у будівництві «підземки», ця тема займає провідне місце у його політичній програмі. Так, у червні — липні 2019-го Денисенко написав двічі у Facebook  про свої здобутки в цьому напрямку (повідомлення про напрацювання в інших галузях не повторювалися за цей період). Також він періодично звітує про свою діяльність щодо метро на власному сайті.

Орієнтація на «підземку» можна пояснити й тим, що нові станції «Одеська» та «Державінська» знаходитимуться на території виборчого округу, за яким балотується кандидат.

Про що говорить кандидат?

У дописі в соцмережі від 8 липня Анатолій Денисенко запевняє, що домігся від Кабінету Міністрів надання держгарантій на залучення кредиту від європейських банків на суму 320 мільйонів євро для будівництва станцій та оновлення потягів.

Щодо того, яким чином політик посприяв отриманню гарантій від уряду, на сайті Денисенка зазначається два пункти. По-перше, щоб залучити європейські банки до інвестування проекту «Продовження третьої лінії метрополітену Харкова», Денисенко звернувся до прем’єр-міністра Володимира Гройсмана з проханням надати підтримку з бюджету. По-друге, на засіданні Комітету Верховної Ради з питань економічної політики 12 квітня 2017 року, де розглядався звіт Кабміну щодо роботи за 2016 рік, нардеп поцікавився, чи надасть уряд гарантії для кредитування.

Перевірити, чи дійсно нардеп надіслав депутатське звернення прем’єру нам не вдалося, оскільки таких документів немає у публічному доступі. Так само відсутня трансляція засідання комітету.

На засіданні Кабміну 26 квітня 2017 року Володимир Гройсман заявив про підтримання пропозиції міської влади Харкова і надання держгарантій для отримання кредиту від Європейського інвестиційного банку та Європейського банку реконструкції та розвитку. Однак Анатолій Денисенко маніпулює інформацією, коли завіряє, що прийняте Кабміном рішення — саме його заслуга.

Згідно з постановою/затвердженим положенням уряду, державна гарантія надається після: подання відповідальним органом Мінфіну рішення конкурсної комісії щодо  можливості надання підтримки для реалізації проекту, укладення між Мінфіном і позичальником договору про порядок відшкодування витрат держбюджету, які можуть виникнути внаслідок виконання гарантійних зобов’язань, а також в окремих випадках — після отримання рішення Антимонопольного комітету України.

Крім того, напередодні засідання уряду 24 квітня прем’єр-міністр побував із робочим візитом у Харкові, під час якого ознайомився із проектом розвитку метро і прокотився «підземкою». При цьому згадувань, що на зустрічі Гройсмана з представниками міської влади та депутатами був присутній Анатолій Денисенко немає (хоча, як завіряє кандидат, він тісно співпрацює із харківськими чиновниками щодо питання метро). Однак на фото, опублікованих на сайті міськради, засвітився інший нардеп Валерій Писаренко — голова депутатської групи «За Харьков, за Слобожанщину», до якої входить Денисенко (об’єднання створене у 2014 році мажоритарниками Харківщини, зокрема, як було заявлено, для допомоги в пошуку фінансування для будівництва метрополітену).

Цікаво, що на web-ресурсі кандидата немає згадувань про зустріч з Гройсманом очільника групи «За Харьков, за Слобожанщину», однак є новини щодо подій, в яких політик не брав безпосередньої участі.

В іншому дописі кандидат говорить про рішення уряду та парламенту щодо продовження третьої лінії Харківського метрополітену. Однак за тестом не зрозуміло, чи має він відношення до них і яке.

Так, серед зазначених фактів нардеп наводить передбачення в бюджеті на 2019 рік субвенції Харкову в розмірі 30 гривень.

Анатолій Денисенко дійсно голосував за прийняття Закону «Про державний бюджет України на 2019 рік». Також кандидат вніс поправки до законопроекту, запропонувавши збільшити розмір субвенції ще на 30 мільйонів гривень, але вони були відхилені.

До допису Денисенко також прикріпив світлину, на якій зображений власне кандидат та міський голова Геннадій Кернес в метро. Проте не зрозуміло, з якої саме події зроблена фотографія.

 

МЕСЕДЖ 1. Ремонт дорожнього покриття

ВЕРДИКТ: ЧАСТКОВА ПРАВДА з ознаками МАНІПУЛЯЦІЇ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Що говорить кандидат?

  • Анатолій Денисенко наголошує на вкрай незадовільному стані доріг та необхідності їхнього капремонту. Він посилається свытовий рейтинг The Global Competitiveness Index, згідно з яким Украина заняла 130 место серед 137 можливих. А також Денисенко говорить, що 95 % доріг, які знаходяться на обліку в Україні (170 тисяч кілометрів) потребують ремонту, 40% —  капітального відновлення.
  • Політик звинувачує уряд в недієвій політиці і говорить, що попри прийняття законів і постанов, утвердженні фондів і проектів щодо покращення ситуації «все залишилось на папері».
  • Кандидат припускає, що виділеної з бюджету суми на відбудову доріг (55 мільярдів гривень) може бути недостатньо.
  • Анатолій Денисенко направив депутатські запити щодо вирішення питання аварійності доріг прем’єр-міністру України Гройсману, міністру внутрішніх справ Арсену Авакову і міністру інфраструктури Володимиру Омеляну. Серед іншого в запиті він просить дати доручення мінінфраструктури та МВД ввести в містах обласного значення обмеження в’їзду для великовантажних автівок під час спеки, аби запобігти руйнації асфальту. (Посилання на допис)

За даними моніторингу The Global Competitiveness Index 2017 — 2018 Україна дійсно посіла 130 місце. Як прокоментувало ситуацію Держагенство з питання автомобільних доріг, моніторинг по Україні (зокрема, щодо стану доріг) базується на даних 2016 року, тому  не врахована інформація щодо ремонтних робіт, проведених пізніше.

Згідно 1 січня 2018 в Україні почав працювати дорожній фонд, кошти до якого поступають з акцизних податків з вироблених в країні пальних і транспортних засобів, розмитненні автівок і нафтопродуктів, кошти за проїзд платними дорогами та інших джерел. Порядок надходжень затверджений Постановою Кабміну від 20 грудня 2017 року. Розмір фонду в 2018 році склав 32,6 мільярдів гривень, у 2019 його збільшено до 55,6 мільярдів гривень. Як зазначив на своїй сторінці в Facebook Володимир Омелян, упродовж 2014 — 2018 років було 7 000 кілометрів, з них трохи більше половини (3 800 кілометрів). Таким чином, звинувачення про недієвість дій уряду і «залишенні іх на папері» голослівні, а наведені кандидатом дані щодо стану доріг застарілі.

Анатолій Денисенко дійсно направив до Гройсмана, Омеляна та Авакова депутатські запити. Цікаво, що вони надіслані лише 21 червня 2019 року — за місяць до проведення позачергових парламентських виборів.

Щодо пропозиції ввести обмеження щодо руху великовантажних транспортних засобів  більше 24 тон і нагрузкою на вісь більше семи тон в містах обласного значення, то такі заходи в Україні вже існують. Кожного року Укравтодор вводить в регіонах сезонні обмеження для руху цієї категорії транспорту (із зазначенням місць для відстоювання вантажівок). Вони діють з початку липня по вересень у період літньої спеки. Таким чином, народний депутат маніпулює перед виборцями своїми напрацюваннями до уряду, бо просить започаткувати дії, які вже існують.

 

МЕСЕДЖ 3. Підвищення заробітних плат працівникам дитячих садків

ВЕРДИКТ: ЧАСТКОВА ПРАВДА з ознаками МАНІПУЛЯЦІЇ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Що говорить кандидат?

  • Як зазначається в дописі, останнім часом попри підвищення зарплати вчителям, дохід працівникам дитсадків не збільшувався.
  • Анатолій Денисенко звернувся до Володимира Гройсмана з тим, щоб у проект держбюджету на 2020 рік було закладено підвищення розміру зарплати працівникам дошкільних навчальних закладів. (Посилання на допис)

З 1 січня 2018 року набула чинності стаття 61 Закону «Про освіту». Вона затвердила встановлення посадового окладу педагогічного працівника (зокрема дошкільних закладів) найнижчої категорії на рівні трьох мінімальних зарплат. Зростання відбуватиметься поетапно до 2023 року.

Крім того, 11 січня 2018 року Кабімін затвердив Постанову «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників». Згідно з документом, з початку року підвищилась на 10% ставка освітян, які отримують гроші за рахунок субвенції з держбюджету — викладачів закладів загальної середньої, професійної та вищої освіти. Документ також передбачав розгляд збільшення окладу для інших категорій педпрацівників (зокрема вихователів дитсадків) з вересня 2018-го.

10 липня 2019 року на засіданні Уряду міністерка освіти Лілія Гриневич доповіла, що зарплата дошкільників, позашкілля, представників професійної (окрім вчителів, що оплачуються з субвенції) та фахової передвищої освіти зросла на 10% минулого року, а вихователів — на 20%.

Тому кандидат говорить неправду, стверджуючи що уряд обійшов увагою вихователів.

Депутатський запит Денисенка дійсно був надісланий Гройсману 21 червня.

10 липня Кабмін ухвалив збільшення оплати праці для всіх освітян від 20 до 70% вже наступного року, а також поетапне продовження підвищення зарплати до 2023 року. Чи вплинули на це рішення звернення кандидата — малоймовірно. По-перше, у запиті не вказано, скільки грошей потрібно закласти у держбюджет-2020 або наскільки збільщити зарплатню. По-друге, поступове збільшення зарплати і так передбачено Законом.  Отже, кандидат маніпулює виборцями, акцентуючи увагу на важливості наданого ним запиту.

Автор: Віктор Пічугін, медіа-проект “Накіпело”, м. Харків

Матеріал підготовлено за підтримки Internews Ukraine в рамках проекту «Фактчек – інструмент контролю в регіонах України виборчої і післявиборчої риторики, подій, публікацій в ЗМІ»

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja