У Тернополі в агітках політичного проєкту діючого мера «радять», як голосувати на виборах | МАНІПУЛЯЦІЯ   – Без Брехні
ТернопілляФактчек-регіон

У Тернополі в агітках політичного проєкту діючого мера «радять», як голосувати на виборах | МАНІПУЛЯЦІЯ  

Хоча до місцевих виборів залишається менше місяця, як показують результати опитування соцгрупи «Рейтинг», 22% українців не знають за якою системою вони пройдуть, а 26% взагалі не знають, коли відбудуться вибори. А тому – це чудовий майданчик для маніпулювання виборцями. Принаймні, у Тернополі, де місцева «промерівська» партія заявила, що українців спробують обдурити на виборах. Яким чином «дуритимуть» виборців і чи це так взагалі, з’ясовували фактчекери.

ПЕРЕВІРКА

На початку жовтня у місцевих тернопільських медіа з’явилися публікації з однаковими заголовками «Українців на виборах спробують обдурити» та однаковим текстом.  У матеріалі розповідається, що нововведення, які запроваджує Виборчий кодекс покликаний заплутати обдурити пересічного виборця. Розглянемо детальніше тези заяви.

 

МЕСЕДЖ 1: «Номер вписувати потрібно відповідно до трафарету. Інакше бюлетень вважатиметься зіпсутим». 

22 липня в офіційному парламентському виданні Голос України був опублікований та згодом набув чинності Закон №805, що вносить зміни до Виборчого кодексу. Оновлене виборче законодавство нам як виборцям принесло виборчі бюлетені нової форми, де у спеціальне віконце – трафарет  –  доведеться вписувати номер кандидата.

Проте, якщо заглянути до Виборчого кодексу, то  нічого подібного там не пише. Натомість у документі, якщо перевести на зрозумілу мову, зазначається: якщо позначка зроблена не за трафаретом, але її можна ідентифікувати, то вибір виборця вважається дійсним.

Так само це пояснює й інфографіка Центральної виборчої комісії.

МЕСЕДЖ 2: «У бюлетені поруч з графою для голосування за партію треба вписати номер кандидата у трафарет, відповідно до зразка. Дотримуватися трафарету важливо, інакше Ваш голос може бути визнано недійсним». 

Даний меседж практично дублює попередній, але підкреслимо, що навіть, коли виборець впише номер кандидата не за трафаретом і цифру неможливо буде ідентифікувати, то такий бюлетень не буде визнано недійним. Згідно із Виборчим кодексом, голос буде зарахованим не на користь кандидата, а в якості підтримки партії, за яку проголосував українець.

Окрім того, згідно із найсвіжішою постановою ЦВК від 10 жовтня, бюлетень вважається НЕДІЙСНИМ лише в двох випадках:

  • відсутня позначка за будь-яку партію;
  • є дві і більше позначки за різні партії.

Більше того, навіть, якщо виборець помилився чи неправильно заповнив бюлетень, то він має право замінити бюлетень і проголосувати ще раз.

 

МЕСЕДЖ 3: «Пам’ятайте, навіть, якщо Ви не визначилися з кандидатом, Ви все одно маєте право проголосувати за конкретну партію, наприклад, «Порядок. Відповідальність. Справедливість». – команду Сергія Надала.

Щодо партії «Порядок. Відповідальність. Справедливість», то про себе вона заявила як благодійний фонд у серпні,  а вже у вересні як партія заявила про своє рішення балотуватися у міську раду. Політична сила відразу ж оголосила підтримку діючому меру Тернополя Сергію Надалу, який, до речі, балотується вже третє на посаду міського голови від ВО «Свобода».

«Порядок. Відповідальність. Справедливість» позиціонує себе як «команда Надала», тож її у місцевих колах називають політичним проєктом мера.

Цікаво, що у матеріалі, який ми аналізуємо, «промерівська» партія нібито дає пораду пересічному виборцю, як проголосувати і не помилитися, але у якості прикладу не називає якісь міфічні партії «Огірків» чи «Помідорів», а саме «Порядок. Відповідальність. Справедливість». Тобто таким начебто невинним, на перший погляд,  реченням політична сила маніпулює, натякаючи, за яку конкретну партію потрібно голосувати.

ВИСНОВОК

  • Так, нове виборче законодавство дещо заплутане для пересічного українця, адже голосування відбуватиметься за новими бюлетенями, де потрібно малювати за трафаретом. Проте, якщо виборець неправильно поставить значок, його голос не буде вважатися недійсним, а буде зараховано, хоча й не за конкретного кандидата, але за партію.
  • Зіпсований бюлетень можна замінити і проголосувати ще раз.
  • Промерівська партія маніпулює, нібито роздаючи поради, як правильно голосувати на виборах, але називає свою політичну силу як конкретну партію, за яку потрібно поставити позначку. Тому над питанням, хто кого насправді хоче обдурити, можна посперечатися.

 

Авторка. Світлана Величко

Матеріал підготовлено Тернопільським медіа-центром в рамках проекту «Протидія фейкам і маніпуляціям на місцевих виборах»

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja