Як медіа маніпулюють здорожчанням цін на продукти харчування у Тернополі – Без Брехні
ТернопілляФактчек-регіон

Як медіа маніпулюють здорожчанням цін на продукти харчування у Тернополі

Новина про те, що протягом вересня-жовтня у Тернополі «стрімко» та «відчутно» ростуть ціни на продукти харчування активно шириться в українських та місцевих онлайн-медіа останні декілька днів. Як інформують ЗМІ, в середньому ціни у супермаркетах і на ринках зросли нa 5-10%, а окремі товaри подорожчaли нa 30%. Ми перевірили чи не маніпулюють на актуальній для людей темі.

ПЕРЕВІРКА

Щодо зростання цін на товари харчування ЗМІ посилалися, як на джерело інформації, на Головне управління статистики України. Проте активного гіперпосилання вони не подавали. На сайті самого Управління справді є показники зміни споживчих цін на товари та послуги у вересні, зокрема зміни цін на продукти харчування (експрес-випуск «Індекси споживчих цін у Тернопільській області у вересні 2020 року»).

Проте згідно показників ціни на товари харчування та безалкогольні напої загалом у вересні знизилися, про що медіа не згадали.

«На споживчому ринку області у вересні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої в цілому знизилися на 0,2%», − йдеться у експрес-випуску.

Найбільше подешевшали фрукти та овочі. Також знизилися ціни на борошно пшеничне, молоко, рибу та продукти з риби.

Ціни на деякі продукти справді подорожчали, зокрема на яйця, масло, кисломолочну продукцію, макаронні вироби та соняшникову олію,  але не на вказані у ЗМІ 5-10%, а то й 30%.

За даними Управління, яйця подорожчали на 5,4%, цукор, масло, кисломолочна продукція, макаронні вироби, олія соняшникова − на 2,6-0,9%.

Насправді, сезонне зростання цін є закономірним і стосується не тільки Тернопільщини. Це загальна тенденція усього споживчого ринку України. Щороку восени ціни на окремі товари та послуги зростають, а навесні навпаки – зменшуються. Приміром, в інших регіонах також спостерігається здорожчання цін на яйця, макаронні вироби, соняшникову олію, масло, а також інші продукти залежно від регіону. На вартість деяких продуктів харчування вплинула цьогорічна врожайність.

ВИСНОВОК:

  • онлайн-видання подали інформацію маніпулятивного характеру про підвищення цін на продукти харчування, зокрема завищили показники, що засвідчують їх здорожчання. Також медіа у своїх повідомленнях виділили лише інформацію про зростання вартості продуктів, не згадавши натомість, що ціни на продукти харчування у вересні в цілому знизились.

Матеріал підготовлено Тернопільським медіа-центром в рамках проекту «Протидія фейкам і маніпуляціям на місцевих виборах» 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja