Індекс глобальної конкурентоспроможності (The Global Competitiveness Index) – глобальне дослідження і супроводжуючий його рейтинг країн світу за показником економічної конкурентоспроможності. Розрахований за методикою Всесвітнього економічного форуму (World Economic Forum).
Дослідження проводиться з 2004 року і на даний момент представляє найбільш повний комплекс показників конкурентоспроможності по різних країнах світу.
Всесвітній економічний форум визначає національну конкурентоспроможність, як здатність країни і її інститутів забезпечувати стабільні темпи економічного зростання, які були б стійкі в середньостроковій перспективі. Автори дослідження підкреслюють, що країни з високими показниками національної конкурентоспроможності, як правило, забезпечують більш високий рівень добробуту своїх громадян.
Представники Всесвітнього економічного форуму вказують, що конкурентоспроможність національних економік визначається численними і вельми різноплановими факторами.
Індекс глобальної конкурентоспроможності складений з 113 змінних, які детально характеризують конкурентоспроможність країн світу, які перебувають на різних рівнях економічного розвитку. Всі змінні об’єднані в 12 контрольних показників, що визначають національну конкурентоспроможність:
- Якість інститутів.
- Інфраструктура.
- Макроекономічна стабільність.
- Здоров’я і початкова освіта.
- Вища освіта і професійна підготовка.
- Ефективність ринку товарів і послуг.
- Ефективність ринку праці.
- Розвиненість фінансового ринку.
- Рівень технологічного розвитку.
- Розмір внутрішнього ринку.
- Конкурентоспроможність компаній.
- Інноваційний потенціал.
Вибір саме цих змінних обумовлений теоретичними і емпіричними дослідженнями, причому жоден фактор не в змозі самотужки забезпечити конкурентоспроможність економіки. Таким чином, згідно з висновками Всесвітнього економічного форуму, найбільш конкурентоспроможними є економіки тих країн, які в змозі проводити всеосяжну політику, враховувати весь спектр чинників і взаємозв’язку між ними.
PS. «БезБ» започатковує рубрику «10 років пАкращення». Підґрунтям для початку роботи над нею стало декілька меседжів, які активно використовували (інколи маніпулятивно) за часів вже попередньої влади та під час останніх президентських перегонів. А саме:
- Україна і Польща, після розвалу соціалістичного блоку, мали співставний економічний потенціал, тому досягнення нашого західного сусіда часто згадують, як докір недолугості правлячої еліти нашої держави.
- «В Україні краще ніж у Росії» – даний меседж не конкретизую за якими критеріями «краще». Звичайно, ми маємо безперечні досягнення в області демократії, народовладдя, волевиявленні громадян. Однак, є ще інший бік «медалі краще» – економічний. І тут не все так прямолінійно.
- Період в 10 років був вибраний за наступних причин. По-перше, і «злочинна влада Януковича» у 2010 році і проєвропейська Порошенко у 2014 році отримали мандат виборців фактично під ідентичними гаслами: «Будуємо нову країну» («Партія регіонів»), «Жити по-новому» (БПП «Солідарність»). По-друге, під час правління кожна з «політичних еліт» пишалась своїми досягненнями, прорахунки і недоліки списуючи на «попєрєдників», або «злочинну владу». В той же час, після втрати керма керування країною, і перша, і друга еліти отримували різко негативний статус.
Враховуючи, що пересічний громадянин дуже часто опиняється в полоні маніпулятивної риторики або емоційних меседжів, «БезБ» говоритиме мовою фактів. Рубрика «10 років пАкращення» не носить формат викриття, але має на меті просвітницьку, пізнавальну функцію – надати фактичну, реалістичну картину економічного розвитку країни за останні 10 років.
Кожна публікація розкриватиме в доступній формі (через інфографіку і короткий опис) один із економічних або соціальних аспектів. До того ж, буде продемонстровано співвідношення показників України до Польщі і Росії.