Чи справді глобальні епідемії виникають раз на 100 років? Ні – це ФЕЙК – Без Брехні
COVID-19. Правда і міфи

Чи справді глобальні епідемії виникають раз на 100 років? Ні – це ФЕЙК

Коронавірусні фейки вже понад рік «атакують» світ. Ще на початку пандемію коронавірусу взимки 2020 року нас лякали фейками, що катастрофічні пандемію трапляються регулярно – в одних фейках, що наче через 50 років, в інших через 200 років. Цього разу, в оновленому фейку, автори згадали ряд пандемій та епідемій, які залишили свій слід  у вигляді мільйонів смертей у всьому світі, відмітивши закономірність їх повторення, начебто через кожні сто років. Відповідні зображення із зазначеними роками старту пандемій ширяться мережею Facebook. 

Теорію про те, що пандемії бувають раз на сто років, вже «розганяли» в мережі. Подібні матеріали мають на меті змусити користувачів сумніватися у правдивості існування небезпечного вірусу, а ажіотаж з хворобами, медициною, вакцинами — вважати штучно створеним. Але все ми таки розкажемо чому і ця жахалка – фейк!

 СПРОСТУВАННЯ

Насправді спалахи небезпечних та смертельних хвороб не циклічні. З початку свого виникнення вони тривають роками, а інколи десятиліттями. При цьому деякі прогресують у світі два роки, а інші – від пів до півтора століття. Цю важливу деталь автор допису не врахував. Вказувати лише один рік дії хвороби у цьому переліку — як мінімум неправильно.

Яскравим підтвердженням цих слів є пандемія чуми. Перша пандемія «юстиніанової чуми», як тоді її назвали, зафіксована у 541 році. Поширення вірусу розпочалось з африканських країн – Єгипту або Ефіопії. За попередніми даними, вона забрала життя 25-50 млн людей.

А вже у 1320 році у Східному Китаї виявили черговий спалах смертельної хвороби, яка поступово розповсюдилась Індією і дійшла до Європи. Пік розповсюдження чуми припав на 1347-1351 роки. Саме цей період назвали пандемією, адже тоді значно збільшилась географія поширення вірусу та було зафіксовано найбільше смертей від чуми, або як тоді ще її називали «чорної смерті». За даними ВООЗ, тоді хвороба забрала життя близько 50 мільйонів людей в Європі. Після чого чума продовжувала розповсюджуватись і масовий спалах небезпечного вірусу був зафіксований в Англії у 1665-1666 роках. Тоді померло приблизно 100 000 осіб, це 20% населення Лондона. Попри високу смертність, тоді загострення хвороби було значно меншим за масштабами, ніж спалах хвороби в Європі між 1347 і 1353 роками. Саме тому науковці не називають цей період не пандемією, а епідемією. Згадки про те, що смертельна хвороба вирувала в Англії у 1420 році ми не знайшли. Матеріали про історію розповсюдження чуми в Англії свідчать лише про 1604 рік, з якого і почалась масова епідемія в країні і позначилась високою смертністю населення у 1665 році.

З огляду на це, автор допису вже допустив кілька фактичних помилок. В Африці пандемію чуми зафіксували ще у 541 році, а не у 1620 (жодних згадок про масштабне поширення вірусу на материку за цей період ми не знайшли). Пандемія «чорної смерті» розпочалась у Китаї, а найбільший спалах хвороби у Європі зафіксували 27 років потому. А англійців вірус «скосив» у 1660-х роках, а не 1420-х.

Віспа

Після припинення епідемії чуми, головною хворобою стала віспа. Епідемія чорної віспи вперше була зафіксована в Китаї в IV ст., в середині VI ст. вразила Корею, в 737 році від віспи померло 30% населення Японії. Хрестові походи та арабські завоювання принесли хворобу в Європу. Її появу у 1519 році у Північній Америці пов’язують з висадкою на конкістадорів на узбережжя сучасної Мексики, де тоді панували ацтеки. В результаті вимерло 95% корінного населення Мексики і Перу. Загинули цивілізації ацтеків та інків.

Передбачається, що віспа була головним винуватцем і причиною загибелі майже всіх корінних жителів Америки. Протягом понад 200 років ця хвороба вражала всі популяції нового світу, починаючи з контакту на початку XVI століття і, можливо, аж до французьких та індійських воєн у 1750-1760-хх роках. Таким чином, віспа в Америці з’явилась на рік раніше, ніж вказав автор. І тривала пандемія понад II ст.

Холера

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, хвороба, що викликається зараженою їжею або питною водою, забрала життя мільйонів людей в результаті семи пандемій. Перша пандемія холери почалася в 1817 р. у Південно-Східній Азії, звідки вона поширилася в інші частини світу. Під час другої холерної пандемії (1826-1837) через переміщення британських колоніальних військ торговими шляхами хвороба поширилася на Європу, Східну Азію та Африку, емігранти з Ірландії занесли її до США, з Британії – до Австралії. Третя холерна пандемія, яка тривала з 1846 по 1860 роки, вважається найбільш смертельною. Мова йде про мільйони жертв. Загалом, весь гострий період смертності від хвороби тривав майже півтора століття. Таким чином, вірус почав розповсюджуватися на три роки раніше, а ніж зазначив автор допису. І тривав чи не найбільше серед усіх пандемій.

«Іспанка»

Пандемія “іспанського грипу” виникла у 1918 р. і тривала до 1920 р. Перших хворих на «іспанський» грип зафіксували в США.

Науковці вважають, що небезпечним вірусом перехворіли понад 500 млн людей, а Всесвітня організація охорони здоров’я 2005 року оцінила кількість жертв пандемії у 40-50 млн. І хоч пандемія тривала всього два роки, вона принесла неабиякі втрати для населення.

Щодо допису автора, то і тут ми бачимо помилковість фактажу. Рік завершення масштабної пандемії автор видає за рік виникнення смертельної хвороби.

В цілому, допис містить не лише фактичні помилки, а й не менш дивну градацію, яка не піддається логічному поясненню. На початку автори вказує країни поряд зі назвами смертельних хвороб, а далі – лише самі хвороби. Роки, зафіксовані на картинці, часто близькі до фактичного часу розповсюдження вірусу, та все ж є помилковими.

З хворобами розібралися, залишилось сказали кілька слів про автора допису з маніпулятивними фактами. На картинці зображений знак відомого конспірологічного руху в США QAnon, який виник у США у 2016 році. Цей рух зародився в мережі.  Його прихильники вірять в різного роду теорії змови. І перша з них стосувалася твердження, що у США діє угрупування педофілів, до якого входять представники  Демократичної партії США, відомі зірки та представники релігій. Врешті-решт послідовники руху прийшли до висновку, що в одному з закладів насильно утримують дітей. Жодних підтверджень цій інформації досі немає. Та рух не обмежився лише інтернет-повідомленнями. Прихильники теорії змов приписують насильницькі дії. В 2019 році ФБР заявило, що рух являє собою потенційну терористичну загрозу.

Як COVID-19 пов’язаний з конспірологічним рухом? Фактично напряму. Тема коронавірусу розділила світ на тих, хто вірить у небезпечний вірус та «ковід-дисидентів», що заперечують його існування. Останні є прихильниками різних теорій змов про те, що Білл Гейтс прагне чіпувати людство, а коронавірус – штучно створена біозброя. Прихильників заперечення існування вірусу та послідовників руху QAnon неодноразово разом помічали на акціях протесту у Парижі, Лондоні. Берліні та Бостоні. Ну а розповсюдження зображення стосовно пандемії зі знаком конспірологічного руху є підтвердженням тотожності поглядів прихильників обох сторін.

 

Авторка: Катерина Філімонович

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja