ФЕЙК із серії «теорії змови», що Президенти гинуть через відмову вакцинувати громадян від COVID-19 – Без Брехні
COVID-19. Правда і міфи

ФЕЙК із серії «теорії змови», що Президенти гинуть через відмову вакцинувати громадян від COVID-19

«Теорії змови» – невмируща тема. Чергова з них розійшлася хвилями у соцмережах у англомовному і російськомовному сегментах – було поширено  список з п’яти глав держав, які, відмовившись від вакцинації власного населення (тобто не догодили ВООЗ і міжнародним корпораціям, які розробляють вакцинин), і цим нібито підписали собі смертний вирок. Автори вірусного поста наполягають на тому, що пам’ять загиблих президентів варто шанувати, бо вони «не прогнулися під міжнародну банду фашистів, які не продалися їм і не зрадили свій народ в спробі врятувати власне життя». Такими «героями» нібито стали президенти Бурунді, Кот-д’Івуару, Свазіленду (Есватіні), Танзанії і Гаїті. Вбивство останнього якраз і стало приводом для широкого поширення подібних постів на англійській мові в Facebook.

Ось повний список країн, які відмовилися від вакцинації і імена їхніх президентів, яких тепер немає в живих:

  • Магуфулі, 61 рік, Танзанія 17 березня 2021 р.
  • Бакайоко, 56 років, Кот-д’Івуар 10 березня 2021 р.
  • Дламіні, 52 роки, Свазіленд 13 грудня 2020 р.
  • Нкурунзіза, 55 років, Бурунді 8 червня 2020 р.
  • Моїз, 53 роки, Гаїті, 7 липня 2021 р.

Проте, як виявилося пов’явилося при перевірці – логічний ланцюжок, який пов’язує смерті керівників вказаних держав і їх, нібито, відмову від застосування вакцин проти коронавірусу у своїх країнах – хибний! Бо більшість із вказаних осіб, якраз навпаки – підтримували вакцинацію. До того ж – не всі з них були президентами. Але про все послідовно.

 

СПРОСТУВАННЯ

Джон Магуфулі

Джон Магуфулі був обраний президентом Танзанії у 2015 році і помер на цій посаді 17 березня 2021 року. За офіційною версією, причиною смерті глави держави стала хвороба серця, яка мучила Магуфулі протягом останнього десятиліття.

Влада країни дійсно не застосовувала вакцинацію, як протидію COVID-19, а просували інші методи профілактики і боротьби з коронавірусів – переважно з рецептів місцевої народної медицинни. Також Магуфулі закликав молитися, щоб запобігти зараженню коронавірусів, і заявляв, що країна повністю вільна від інфекції.

Що стосується даних про смертність і кількості заражень від коронавірусу, то влада країни не надавала міжнародним організаціями достовірну і системну інформацію з цього приводу. Тому дані уривчасті і не точні.

Амед Бакайоко

Амед Бакайоко з 30 липня 2020 року по 8 березня 2021 року обіймав посаду прем’єр-міністра Кот-д’Івуару. Він помер від раку печінки 10 березня 2021 року

Уряд країни став одним з перших, що приступили до кампанії вакцинації проти COVID-19 в рамках ініціативи COVAX, причому сталося це ще за життя Бакайоко.

На сьогоднішній день в країні понад 800 тисяч громадян отримали хоча б одну дозу вакцини від коронавирусу (при загальній кількості  населення – 25,7 млн осіб).

 

Амброз Мандвуло Дламіні

 З 2018 з 2020 роки Дламіні займав пост прем’єр-міністра держави Есватіні (раніше Свазіленд). 13 грудня 2020 року він помер від коронавирусу. Проте, керівництво країни приєдналося до кампанії по вакцинації в рамках ініціативи COVAX. Сам Дламіні помер, не дочекавшись початку програми і старту вакцинації. Есватіні від самого початку дії програми була у її списку. Тому говорити, що Дламіні протидіяв вакцинації у країні – недоречно.

 

 

 

П’єр Нкурунзіза

П’єр Нкурунзіза, президент республіки Бурунді, помер від зупинки серця. Незважаючи на заяви прем’єр-міністра про причини смерті, користувачі в мережі припускають, що глава держави помер від коронавируса. Нкурунзіза дійсно виступав проти вакцинації, стверджуючи, що його народ зберігає Всевишній. Тим не менше, в цій країні різні організації вели діяльність по профілактиці і запобіганню вірусу. Принаймні, на поточний момент в Бурунді зроблено понад 345 тисяч тестів на коронавірус.

 

Жовенель Моїз

Жовенель Моїз був президентом республіки Гаїті з 2017 року. 7 липня 2021 року на нього було скоєно замах, в результаті якого він загинув. В інтерв’ю для ABC News прем’єр-міністр Гаїті, Клод Жозеф, стверджує, що президент був підданий тортурам і вбитий в своєму ж будинку.

Дані щодо темпів вакцинації в Гаїті в відкритих джерелах відсутні. Проте, немає даних і про те, що уряд цієї країни будь-коли виступало проти вакцинації. Є лише непрямі свідчення про те, що під час скандалу навколо вакцини AstraZeneka у квітні 2021 воно мало сумніви, чи прийме населення цю вакцину в рамках програми COVAX. Гаїті в результаті отримує вакцини в рамках COVAX, і домовленості ці також були укладені ще до вбивства Моїз.

 

Матеріал підготовлений в рамках співпраці мережі фактчекінгових проектів EFMN.

Редакція висловлює подяку колегам з ресурсу FactCheck.kz за надання даних для підготовки матеріалу. 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja