Коронавірус поширюють молоді, а помирають старші | МАНІПУЛЯЦІЯ – Без Брехні
COVID-19. Правда і міфи

Коронавірус поширюють молоді, а помирають старші | МАНІПУЛЯЦІЯ

Часом нібито «незначний», на перший погляд, коментар епідеміолога про ситуацію із коронавірусом може стати яскравим прикладом маніпуляції, який активно починають  тиражувати ЗМІ. Так сталося із експертом Тернопільського обласного центру Володимиром Паничевим. Зробивши заяву про поширення Covid-19, він, ймовірно трохи «погарячкував», а у медіа його слова відразу «притулили» так, як треба. Що у цій ситуації – правда, а де – маніпуляція, розбиралися фактчекери.

ПЕРЕВІРКА

Нещодавно на одному із тернопільських сайтів поширили інформацію із провокативним заголовком  «Коронавірус поширюють молоді, а помирають старші – епідеміолог». Матеріал відразу ж розтиражували інші місцеві онлайн-видання.

У публікації надається коментар епідеміолога обласного лабораторного центру Володимира Паничева.

«Левова частка людей, що хворіють, це люди віком від 30 до 65 років, переважно – це люди активного віку. Частка їхня у структурі захворюваності складає 66,4%. 32 люди з 34 померлих в області належать до вікової категорії 60 років і старших. Переважно хворіють молоді або люди середнього віку, помирають люди старшого віку. Група ризику залишається такою як була, це група вікового та медичного ризику. Як правило, у людей такого віку часто зустрічаються супутні патології. Коли ми чуємо від людей молодого віку, що проблема коронавірусу надумана, то це відображення отої невидимої складової. Молоді люди сприяють поширенню коронавірусу, а страждають від цього люди старшого віку», – зокрема сказав він.

Як виявилося, журналісти процитували слова експерта із засідання Тернопільського міського оперативного штабу боротьби з коронавірусом, яке проводять щотижня (на відео – з 2 хв 20 сек). 

Проте у заголовку слова епідеміолога «СПРИЯЮТЬ поширенню корона вірусу» і «СТРАЖДАЮТЬ люди старшого віку» у ЗМІ чомусь замінили, мабуть, на більш підходящі для клікабельності новини – «коронавірус ПОШИРЮЮТЬ молоді» і «ПОМИРАЮТЬ старші».

Щодо статистичних даних  лікаря у віковому співвідношенні, то його можна знайти на сторінці у Фейсбук Управління охорони здоров’я Тернопільської облдержадміністрації. Справді, щодо вікових груп, які захворіли на COVID-19, то число таких людей у віці 30-65-ти дорівнює 66, 4%.

При цьому твердження епідеміолога про те, що молоді люди сприяють поширенню коронавірусу, а страждають від цього люди старшого віку є маніпулятивним.

По-перше, у наведеній вище структурі захворюваності – 30-49 років (34,8%) і 50-65 років (31,6%) – відсотки втекли не далеко один від одного.

По-друге, в Україні молоддю, згідно із законодавством, вважаються особи, віком від 18 до 35 років. А тут частка захворілих становить ще менший відсоток (згідно даних управління ОДА).

По-третє, не можна робити паралелі між віком захворілих і тих, хто помер, адже, згідно інформації Всесвітньої організації охорони здоров’я , заразитися коронавірусною інфекцією COVID-19 можуть представники всіх вікових категорій. А на ризик протікання хвороби у важкій формі чи летальності від коронавірусу впливає не вік, а наявність певних супутніх захворюваність, які, зазвичай, частіше зустрічаються у людей старшого віку.

Окрім того,  як говорять дані зі всього світу, коронавірус смертельно вражає і молодих та здорових людей. Вчені досі вивчають це питання, зокрема про це йдеться у статті на сайті Guardian.  Та й про те, що коронавірус небезпечний і для молоді заявляють і у ВООЗ.

До того ж є чимало випадків, коли від коронавірусу одужували люди пенсійного віку, навіть столітні пацієнти. Наприклад, і в Україні хворобу перемогла 93-річна жінка.

 

Автор.  Світлана Величко

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja