QR-КОДИ: із расіі с любов’ю – Без Брехні
COVID-19. Правда і міфиВолинь

QR-КОДИ: із расіі с любов’ю

Всі медіа облетіло фото, де антивакцинаторки у Києві протестують проти російських QR-кодів. Більшість ЗМІ обмежилися тим, що просканувати QR-коди і посміялися з того, що вони ведуть на сайт “єдіной росіі”. Але чому там був QR-код саме єр, а не з нашої Дії, ніхто розбиратися не став. Навіть в РНБО лише відрапортували про “російський слід” та й по всьому. Ми вирішили розібратися.

Російська матриця

Коди з росії не були помилкою, а використали їх тому, що певна група громадян у нас живе в російському інформаційному просторі і вони вже справді не відрізняють реальності в Україні від пропаганди з російських джерел. Цьому сприяють комплекс меншовартості разом зі сліпою “ностальгічною” вірою “старшому брату і правонаступнику срср”.
Це легко помітити за суто російськими наративами в мовленні: внєшнєє управлєніє, трієдіная русь, біндеравци прі власті. А під час ковіду до цього додалися опьітьі бігфармьі, цифровой концлагєрь, хімтрейли, люді – нє товар.
Ми два роки боремося з навалою іноземних ковідних фейків, які були дбайливо перекладені на російську навіть з субтитруванням і лише завдяки цьому потрапили до українського сегмента інтернету. Це були, як давно відомі на Заході, але не знані широкому загалу в нас, фейки про експерименти Білла Гейтса, секретну військову базу в США, викривальні виступи різноманітних вчених-фріків, історія “викриттів” Кеннеді. Ну погодьтеся, хто в Україні чув про того Кеннеді і його діяльність до перекладів на російську? Лише одиниці конспірологів.
Водночас разом з міжнародними в українську дійсність почали заносити локальні суто російські фейки. Але викривали їх завжди деталі: то російський номер телефону/назва оператора в фейковому у повідомленні, то форма російського поліцейського, “федеральні округи, думи” тощо.
Останніми епічними випадками, на які купилися навіть українські ЗМІ, були змія з ставропілля, яку “поселили” в Рівне, та двері з написом «тут живуть невакциновані» з твєрі чи саратова, які поширили, як одеські.
Кампанія проти QR-кодів у російських телеграм-каналах та ютубах антиваксів йде вже не перший рік, тому не дивно, що наші громадяни/глядачі, що вірять всьому російському, бездумно притягли в українську дійсність саме російську версію протестів проти QR-кодів.

Чому на QR-кодах єдиная росія і про що це взагалі?

Перші відео в росії про “цифровий концтабір” та “число звіра” мали нібито релігійне підґрунтя як продовження історії з ідентифікаційними кодами. (До речі навіть рпц давно офіційно заявила, що ідентифікаційний код – це не число звіра, та “вірян” це не переконало).
Окрім “згубного для віруючих “числа звіра” у відео різного рівня конспірологічності пояснюють “небезпеку” QR-кодів такими “аргументами”: це знищення особистості, QR-код присвоюється товару, а тому після отримання його ви більше не людина, а товар і власність держави.
З початком вакцинації додалося просування теорій про “світовий уряд” та чіпи, за допомогою яких будуть контролювати не лише пересування людей, а і мозок.
Для невіруючих у Бога чи рептилоїдів російські комуністи ще 11 квітня 2020 року підготували версію про спробу владою створити “цифровий концтабір” за допомогою впровадження QR-кодів в москві.
У червні 2021 року у москві таки запровадили відвідування громадських місць (окрім продуктових магазинів) за наявності QR-кода. До слова така сама практика запроваджена у багатьох європейських країнах для відвідування барів/ресторанів. І знову “на захист прав трудового народу” стали комуністи. Щоправда, обмежилися гнівними постами у фейсбуці та на телебаченні.
12 листопада уряд рф запропонував держдумі ввести до 11 червня 2022 пропускний режим з використанням QR-кодів для громадських місць та міжміського/міжнародного транспорту. Тимчасово, до 1 лютого, без QR-коду можна було б пересуватися зі “свіжою” довідкою про негативний результат тесту. Партії єдіная росія та лдпр гаряче підтримали цю ідею. Комуністи виступили проти. Аргументом єдіноросів було: “треба обирати: чи право антиваксів сходити до ресторану напитися і наразити на небезпеку людей, чи зберегти тисячі життів”. Аргумент комуністів типовий: “ви зламали радянську медицину, яка б “в два счета” перемогла ковід, а тепер хочете запровадити санітарну диктатуру”.
Окрім центрального закону путін придумав перекласти відповідальність на федеральну владу регіонів. На місцях комуністи почали голосувати проти і на деяких територіях попереднє ухвалення провалилося.
Водночас у різних містах росії починаються протести проти QR-кодів. І навіть не всі з них були розігнані владою. Аргументи ті самі: це порушує конституцію, права антиваксів, вірян тощо. На протестах використовували перекреслене QR-код покликання на сайт партії єдина росія, що символізувало незгоду з їхньою ініціативою.
15 листопада держдума трішки відступила — вирішили, відправила законопроєкти на доопрацювання та широке обговорення до 14 грудня.
Наші ж антивакцинатори 24 листопада у Києві, вже навіть після відкладення розгляду закону в москві, продовжили з QR-кодами протестувати “проти єдіной росіі”, що виглядало як “чув дзвін, та не знаю де він”.
Не тягніть все підряд до рота — не споживайте російський інформаційний продукт та не транслюйте його на українську реальність, навіть якщо емоційно він вам імпонує. Це не уявний срср з вашої молодості, а держава-агресор, яка веде постійну пропаганду проти України. Навіть коли, нібито, піклується про ваші права.
Автор. Олекса Шарабура. Світлана Кирилова, Район.in.ua

Матеріал підготовлено в рамках ініціативи «Мережа регіональних проектів з протидії дезінформації» за підтримки National Endowment for Democracy (NED) при менторстві ресурсу «БезБрехні»

 

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja