Чергові ПОМИЛКИ і МАНІПУЛЯЦІЇ Президента Зеленського щодо війни на Сході України – Без Брехні
Фактчек

Чергові ПОМИЛКИ і МАНІПУЛЯЦІЇ Президента Зеленського щодо війни на Сході України

Володимир Зеленський за два роки свого президенства неодноразово, говорячи про ситуацію на Донбасі, оголошував неточні, викривлені а часом і відверто маніпулятивні дані та меседжі – про припинення вогню, про зменшення кількості пострілів, поранень і смертей. Ось, і в інтерв’ю для телеканалу «ДОМ», державний телеканал, створений для жителів тимчасово окупованих територій України, 5 серпня 2021 року президент в черговий раз «продемонстрував», м’яко кажучи, не володіння дійсними даними про режим тиші на Донбасі, кількость загиблих на Сході України та повернених людей з російського полону. Пояснюємо де помилявся і маніпулював президент.

 

МЕСЕДЖ 1: «Ми з вами мали режим припинення вогню в Україні, і він 7 місяців діяв. Так, були провокації з того боку, були поранення − так, але відчуття, що ми не втрачаємо людей, воно з’явилося»

ПЕРЕВІРКА

По-перше. На засіданні Тристоронньої контактної групи (Україна, Росія, ОБСЄ) 22 липня 2020 року домовилися про режим повного та всеосяжного припинення вогню з 27 липня 2020 року. «АрміяINFORM», інформаційне агентство Міністерства оборони України, зазначає, що «27 липня бойовики дотримувалися режиму припинення вогню лише пів години. Близько 00:20 вони обстріляли підрозділи 36-ї окремої бригади морської піхоти. Ще один обстріл зафіксований близько 9-ї ранку». Також у період із 27 липня до 9 серпня 2020 року ОБСЄ, спеціальна моніторингова місія, яка звітує про конфлікт в Україні, зафіксувала 256 порушень режиму припинення вогню (111 порушень відбулись 27 липня). Тому, меседж президента про те, що «режим припинення вогню в Україні діяв 7 місяців» є маніпуляцією.

По-друге. Сім місяців тому це з січня 2021 по липень 2021 року. Президент України вказує, що «були провокації з того боку, були поранення − так, але відчуття, що ми не втрачаємо людей, воно з’явилося». Але згідно з даними ОБСЄ, за період згаданий вище кількість порушень режиму тиші налічувало 36 297 випадків. А загальна кількість підтверджених жертв серед цивільного населення з початку 2021 року по 11 липня 2021 року досягла 46 осіб (12 загиблих і 34 поранених). У щоденних повідомленнях, які надає Міністерство оборони України, вказано, що з січня по липень 2021 року кількість загиблих військовослужбовців становить 46 осіб та 116 поранених. Тому, «відчуття, що ми не втрачаємо людей» про яке говорить президент не з’явилося, адже загалом серед цивільного населення та військовослужбовців загинули 58 громадян, а отримали поранення − 150.

 

МЕСЕДЖ 2: «Що стосується всієї нашої команди. Коли ми домовилися про режим припинення вогню й коли ми повернули 150-160 людей − я вважаю, що це велика справа й це чудово. Ми повертали цих людей із полону, і це ж сім’ї − 150-160 щасливих сімей»

ПЕРЕВІРКА

Режим припинення вогню почав діяти з 27 липня 2020 року з цього часу обмін полоненими ще не відбувався. Людмила Денісова, уповноважений Верховної Ради з прав людини, 21 травня 2021 року в ефірі «Громадського радіо» інформувала, що «у нашому списку, який стосується якраз повернення наших громадян, які незаконно були затримані і утримуються у місцях несвободи в ОРДЛО – 285 осіб, з них 44 особи – це військовослужбовці. Росія нажаль не реагує на пропозицію України щодо обміну полоненими».

За період президентства Зеленського відбулися три етапи звільнення громадян України з російського полону. Перший етап – 7 вересня 2019 року – додому з Росії повернулися 35 українців. Під час другого – 29 грудня 2019 року – з Донбасу повернулися 76 громадян. А 16 квітня 2020 року за даними СБУ 20 українців повернулися з полону в результаті взаємного звільнення утримуваних осіб. Зеленський в інтерв’ю телеканалу «ДОМ» зазначає, що «ми повернули 150-160 людей», але з російського полону у 2020 році повернули 20 громадян, а з 2019-2020 роки з полону загалом звільнили 131 українця, а не 160 як вказує Зеленський.

ВИСНОВОК

  • Президент України знову маніпулює станом на Донбасі, а саме замовчує загибель військовослужбовців та цивільного населення та перебільшує свої досягнення у кількості звільнених громадян з російського полону.

 

Авторка. Каріна Богодьорова

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja