Чому відео, де у Житомирі пенсіонери ледь не побилися за соціальний хліб є МАНІПУЛЯЦІЄЮ – Без Брехні
Фактчек

Чому відео, де у Житомирі пенсіонери ледь не побилися за соціальний хліб є МАНІПУЛЯЦІЄЮ

Скільки нині коштує соціальний хліб у Житомирі? Таким незрозумілим для багатьох питанням ми задалися, як тільки побачили це відео. На ньому громадяни пенсійного віку розбирають хліб, який ще навіть не потрапив на полиці. 

Кадри начебто зняв покупець в одному з супермаркетів Житомира. 10-секундне відео стало «бестселером» Facebook – під ним залишили з сотню коментарів та стільки ж користувачів поширили пост. Чого тільки не писали – «пенсіонери беруть багато, то нічого їсти», «суворі українські реалії» і т.д. Цікавим виявилось відео і для інтернет-ЗМІ. Про події написали “УНІАН”, «Обозреватель», «Апостроф». Того ж дня кадри дістались сайтів-сміттярок. Там вони стали аргументом для створення маніпулятивного контексту про «голодних українських пенсіонерів». 

 

ПЕРЕВІРКА

Коротке відео, яке за лічені години стало популярним, вперше опублікували у Telegram-каналі «Вартові еспресо» 29 жовтня о 12:04. Веб канал став джерелом інформації як для ЗМІ та і для користувачів соцмережі. У підписі до відео фактів небагато.

При аналізі відео привертає увагу наступними деталями. Зверху через значок «собачки» (“@”) автором відмічена локація – Zhytomyr. Такі відмітки має Facebook, отже, відео або зняте користувачем цієї соцмережі, або завантажене на Facebook з подальшим додаванням геолокації.

Частина з тих, хто бере хліб – в масках. А це означає, що відео було зняте в період пандемії. Потенційні покупці, переважно пенсіонери, одягнені у теплий верхній одяг та головні убори, тож це або осінь, або рання весна. Без сумніву, подія сталася в Україні. На це вказує реклама товару, що впадає в око на останніх секундах відео. Вона написана українською.

На цьому, по великому рахунку, фактаж закінчується. Автор відео – невідомий покупець. Тобто, звідки Telegram-канал отримав ці кадри – незрозуміло. Який це магазин чи супермаркет – не відомо. За відсутності елементарних фактів, під сумніви ставляться і інші речі: чи дійсно подія мала місце? І чи було це в Житомирі? При перевірили ряд житомирських ЗМІ та груп у Facebook, у одній зі спільнот знайшлося аналогічне відео, проте подробиць чи пояснень пост теж не містив. При чому, публікація у групі датувалась 29 жовтня, 19:10 – через сім годин після стартової публікації у Telegram-каналі «Вартові еспресо».

Ми спробували знайти першоджерело знятих кадрів за допомогою плагіну InVid. Версія, що відео могло бути зняте раніше, не виправдала себе. Пошук видав лише свіжі відео. А це означає, що кадри раніше не використовувались.

У загальному підсумку можна констатувати, що відео умовно анонімне. Безумовно, ніхто не забороняє будь-кому публікувати такий контент. Інше питання – маніпулятивне трактування подібних «умовно анонімних» сюжетів і їх поширення смітниковими ресурсами, або медіа, які просто вирішили хайпонути на темі. В чому ж полягає маніпуляція:

1) Узагальнення і масштабування. Локальна ситуація (бо відео прив’язує нас до Житомира), яка фіксує ажіотаж людей пенсійного віку навколо ятки з соціальним хлібом масштабована на всю Україну, мовляв так живуть всі пенсіонери. Безумовно, не зважаючи на гучні декларації правлячої влади про «кінець епохи бідності», добробут людей похилого віку залишає бажати кращого. Але це не дає підстав ні автору відео, ні медіа масштабувати один випадок на всю країну.

2) Відсутність деталей. З відео ми не маємо інформації про умови та підстави такої поведінки людей у крамниці. А їх може бути безліч: затримка з постачанням хліба у конкретну торгову точку; утворення черги; обмежена партія соціального хліба; це могла бути перша ятка з таким продуктом, а іншу планувалося вивезти пізніше, тому покупці намагалися швидше розібрати першу, щоб не стояти в черзі і не очікувати наступну і т.ін. Такі деталі дали б підстави коректно коментувати і пояснювати ситуацію, а не маніпулювати.

3) Поширення стереотипів. Що пенсіонери живуть погано (але як ми зазначали вище – ні одне медіа не дало хоча б статистичного обґрунтування такому відео). Інший стереотип – про поведінку людей похилого віку. Так, ці люди жили за інших умов – дефіцит, обмеження – і у певного прошарку сформувався певний стереотип поведінки і відношення до продуктів харчування: якщо є – треба брати. Але це не характеризує всіх пенсіонерів. А по-друге – таке узагальнення принижує гідність навіть тих людей похилого віку, які дійсно можуть так поводитися, не говорячи вже про тих, хто так себе не веде.

Крім того, на кадр з відео накаладена плашка, де кричать “караул”: пенсія 2200 грн. Це таж є маніпуляція. За даними Мінсоцполітики середня пенсія в Україні зросла майже на 25%, або 784 гривні з початку 2020 року. Так, станом на 01.01.2020 середня пенсія становила 3082,98 гривні, а станом на 01.08.2021 – 3 866,84 гривні. На початку 2020 року людей, які отримують найнижчі пенсії, менше 2000 гривень, було 4 мільйони. На 1 вересня 2020 року таких пенсіонерів було вже 2,3 млн. У планах Міністерства – з середини 2022 року пенсії для всіх пенсіонерів складатимуть понад 2 000 грн.

Тож, медіа (ми зараз не про смітникові), які поширюють такі відео порушують стандарти журналістики, маніпулюють, формують в суспільстві певні наративи, підкріплюють існуючі стереотипи.

 

Авторка. Катерина Філімонович

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja