Маніпуляції про скасування “бойових” доплат військовослужбовцям – Без Брехні
Фактчек

Маніпуляції про скасування “бойових” доплат військовослужбовцям

Низка ЗМІ та телеграм-каналів розповсюдили новину, що доплати військовослужбовцям – 30-100 тисяч “бойових” — змінено чи навіть скасовано. Одні писали, що це торкнеться лише працівників кримінально-виконавчої служби, інші, що, навпаки, тепер, нарешті, за поранення поліції та ДСНС-никами платитимуть. Деякі ЗМІ встигли написати, а потім спростувати свій же матеріал, визнавши помилковим. Пресслужба Міноборони поспішила запевнити, що ЗСУ зміни не стосуються, а МВС навіть випустило роз’яснення.

 

Новина викликала бурхливу реакцію, оскільки буквально нещодавно мобілізованим військовослужбовцям вже скасували збереження середньої заробітної плати.  – роботодавець тепер не зобов’язаний виплачувати вам середню заробітну плату.

Тому резонанс від того, що військових можуть позбавити ще й “бойових” доплат, поспішило гасити МВС.  На порталі МВС в розділі новини з’явилося “Роз’яснення постанови №793…”, в якому міністерство переконувало, що:

“зміни передбачають лише інший підхід у виплаті додаткової винагороди, а не її скасування.

Так, запроваджено норму виплати до 30 тис. гривень пропорційно часу служби в розрахунку на місяць, а також залежно від місця несення служби та району ведення бойових дій. 

Саме це дозволить застосувати справедливий підхід до оплати праці та усунути зрівнялівку, здійснювати виплати особовому складу залежно від складності виконуваних завдань.”

 

На прикладах МВС показало, що поліцейським не в районі бойових дій доплата буде до 10,в районі, де ведуться бої до 30, а третім – аж до 86 тисяч грн. 

Ініціатива “припинити зрівняйлівку” – гарна, але чи не виллється вона в спробу не платити всім?

В останньому абзаці пояснення МВС стверджує, що «на сьогодні, зміни не застосовуються до військовослужбовців ЗСУ. Такий підхід щодо пропорційної виплати додаткової винагороди буде застосовуватись для Національної гвардії України та Державної прикордонної служби, Національної поліції, а також осіб цивільного та начальницького складу цивільного захисту ДСНС». 

 

Що насправді змінилося в Постанові №168?

Оскільки це роз’яснення не має юридичної сили, а останній абзац взагалі викликає сумніви в достовірності, ми вирішили звіритися з джерелом – Постановою Кабміну від 28 лютого 2022 р. № 168, зміни до якої і вчинили переполох. 

Отже, до внесення змін ВСІМ категоріям (військовим ЗСУ, прикордонникам, рятувальникам, поліцейським чи прокурорам) виплачувалася

“додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно”.

І військовий на будь-якій лінії, і поліцейський, і військовий прокурор мали право отримати 30 тис. грн.

 7 липня внесли до Постанови внесли зміну. Тепер винагорода для всіх: 

«в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць»

Умови «лише для тих, хто проходить службу в районі проведення бойових дій» – немає.

«Пропорційно в розрахунку на місяць» мало б означати “відслужив повний місяць 30 тисяч, 1 день – приблизно 1 тисяча грн”. Принаймні якогось іншого порядку, особливих умов та чітких критеріїв розрахунку цих «до 30 тис грн» в Постанові не зазначено.

Хоча, наприклад, такі критерії для отримання “бойових до 100 000 грн” в тій же постанові вказані давно. Треба: «брати безпосередню участь у боях чи перебуваючи в районі бойових дій здійснювати заходи з оборони, відсічі і стримування збройної агресії». Також чітко вказаний спосіб розрахунку: «до 100 тисяч гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах». Грубо: 100 ділимо на кількість днів в місці і множимо на кількість днів коли були в бою.

Виключення для ЗСУ в Постанові немає. Тобто їм теж нібито мають рахувати «до 30 тис грн пропорційно».

 

На чому ж ґрунтується запевнення МВС, що на ЗСУ пропорційність наразі не поширюється?

Річ у тім, що в Постанову додано новий пункт 21 в якому вказано, що «порядок і умови виплати додаткової винагороди…визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів».

Про те, що передача права іншим органам, окрім Кабміну, встановлювати свої додаткові порядки та умови виплати додаткової винагороди містить корупційні ризики наголошував НАЗК ще 28 червня. Але цей пункт все одно включили до Постанови.

Тобто тепер МВС буде встановлювати/уже встановили свій внутрішній порядок, прокуратура – свій, а для ВСУ – третій. І вже в ньому буде розкрито, кому нараховувати 0, а кому 30 тисяч грн.

На підтвердження цієї версії свідчать приклади, наведені в роз’ясненні від МВС. 

  • в областях, не віднесених до районів ведення бойових дій, розмір виплати додаткової винагороди складе до 10 тис. гривень; 
  • в областях, визначених районами ведення бойових дій – до 30 тис. гривень;

Але повторимо, що в самій Постанові Кабміну №168 такої вимоги, як несення служби в зоні бойових дій, для виплати винагороди до 30 тис гривень  — немає.

 

Зміни до Постанови на цьому не закінчилися і торкнулися не лише додаткової винагороди, а і виплат за поранення або загибель.

Друга вагома зміна стосується виплати до 100 тисяч грн у зв’язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом) для поліцейських та осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту. 

Раніше виплата передбачалася всім особам «пов’язаним із захистом Батьківщини».

Тепер же поліцейському чи службовцю цивільного захисту виплатять до 100 тисяч лише, якщо поранення він отримав: 

  • під час участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії 
  • перебуваючи безпосередньо в районах бойових дій  у період здійснення зазначених заходів (розмінування, гасіння пожежі, патрулювання, збір доказів тощо).

Є ризик не отримати виплати дснс-нику, якщо він раптом підірветься на нерозірваній ракеті під час гасіння пожежі  в «небойовій» Вінниці чи Луцьку.

 

Та найважливіший  пункт, який зазнав змін – це положення про виплату допомоги сім’ї загиблого внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва).

Раніше умовою для виплати було перебування на службі в ЗСУ чи інших органах та час отримання поранення  “у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини”

Зараз же цей пункт обтяжили кваліфікуючими ознаками. Треба померти від поранення:

  • у період участі у бойових діях 
  • або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони,  у період відсічі і стримування збройної агресії, 
  • перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів

Тобто загиблі мобілізовані під час обстрілу  Яворівського полігоні цим ознакам вже не відповідають.

Цікаво, що в той самий час, як ухвалюється рішення не дай Боже не зрівняти в чомусь військовослужбовців ЗСУ, прикордонників та нацгвардійців і не переплатити їм допомогу,  депутати країни, в якій йде війна, підвищили собі зарплату. Постанови посадовий оклад рядового депутата підвищиться із 28 810 гривень до 49 620 гривень.А надбавки депутатів можуть сягати 100% посадового окладу. 

Тобто, по суті, це друга зарплата. Незалежно від його перебування в зоні бойових дій (сарказм). 

І профінансовані ці надбавки будуть на 100%, незважаючи на стан дефіциту держбюджету. 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja