Фейк про солдата ЗСУ нібито із синдромом Дауна, який начебто знаходиться на передовій – Без Брехні
Фактчек

Фейк про солдата ЗСУ нібито із синдромом Дауна, який начебто знаходиться на передовій

Ми не часто стикаємося із ситуацією, коли для викриття одного фейку, необхідно викрити інший. В даному випадку саме так і сталося. Днями в телеграм-каналах поширився вкид з дуже суперечливим і гострим контентом. У публікації з відео показано, як  нібито десь в окопі, начебто військові ЗСУ знущаються над мобілізованою людиною з ознаками синдрому Дауна! Сюжет більше ніж ганебний. Проте викрити цю фальсифікацію варто не емоційно, а фактологічно. І для цього постала необхідність спростувати інший фейк. Про це далі у матеріалі.

 

Першоджерело ганебного відео – тік-ток канал. Проте, є всі ознаки того, що він спеціально був створений під цю інформаційну операцію, бо наразі він порожній: http://surl.li/ovton

Але видалене відео із знущаннями вже розлетілось телеграм каналами та потрапило в новини російських сміттярок. З великою вірогідністю  фейк створювався під іноземну і українську аудиторією. Зміст контенту вкиду спрямований на дискредитацію заходів мобілізації та залякування тих, хто може бути мобілізований і їх близьких. Мовляв, дивіться, «мобілізують навіть таких».

Іноземну аудиторію мав вразити факт мобілізації людини із нібито синдромом Дауна і сам факт знущання. Тож обґрунтування фейкороби, відповідно, таки мали.

Щодо самого відео, то воно містить низку деталей – окрім порожнього тік-ток каналу – які вказують на фальсифікацію. І головне – ці деталі, є характерними до подібних відео з участю нібито українських військових, які ми вже неодноразово викривали і у яких фіксували системно саме ці деталі.

В першу чергу варто звернути увагу, зовнішній вигляд «головного героя». А саме:

– не зрозуміла локація події, а також приналежність «бійця» до того чи іншого підрозділу – відсутні відповідні шеврони, нашивки;

– «герой сюжету» у гумових чоботях – і це у зимовий період (якщо відео знято в теперішній час);

– в сюжеті глядача хочуть переконати, що це «нуль», але видно, що плитоноска військового порожня і не містить плит, він немає ніякого хоч мінімального військового обвісу і спорядження на собі.

Нагадаємо, що це не перший раз, коли російська пропаганда намагається показати голих-босих українських військових.

 

Наприклад, було поширене фейкове  відео, де нібито представники підрозділу ТрО без амуніції, жаліються на те, що їх «змушують вбивати мирних» http://surl.li/ovttq. Почерк ідеї і сюжету дуже схожий.

Також слід вказати на те, що солдат на відео має нібито ознаки захворювання синдромом Дауна тільки по візуальній оцінці його поведінки і… озвучці тих, хто знущається над цією людиною. І тут ми підходимо до, можливо, ключового аргументу.

Цей додатковий аргумент, який дає підґрунтя стверджувати про фальсифікацію відео із військовим нібито із синдромом Дауна. Можна встановити, проаналізувавши, інше фейкове і не менш постановочне відео із начебто бійцем ЗСУ, якого після поранення кинули свої.

Це відео також було поширене російськими сміттярками. Посилання на нього було знайдено у коментарях до попереднього ролика: http://surl.li/ovtvj

У цьому відео показано, як біжить група солдатів (нібито ЗСУ), лунає вибух. І той солдат, який веде зйомку, падає начебто поранений і кличе на допомогу. Проте, його «товариші» кидають його і тікають.

Якщо проаналізувати голос, яким «озвучено» пораненого то, він аналогічний тому, яким говорить військовий, що знущається із людини нібито із синдромом Дауна з першого відео. Та ж специфічна українська говірка, тембр, інтонація. З великою ймовірністю, що це один і той же «актор озвучки».

Те, що друге відео теж має ознаки постановки і фальсифікації, вказує нетипова манера спілкування для пораненої людини. Власне, навіть крик «допоможіть» звучить неприродно.  Боєць нібито поранений, але кричить на диханні. Так само викликають сумнів і інші деталі відео – локація, неможливість встановити, що це дійсно військові ЗСУ.

Тож можна констатувати, що відео де нібито знущаються із мобілізованого із ознаками синдрому Дауна – теж фальсифікація від цієї ж “студії”.

 

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja