Маніпуляція про те, що AstraZeneca відкликала свою COVID-вакцину через ризик тромбозу – Без Брехні
ОдещинаФактчекФактчек-регіон

Маніпуляція про те, що AstraZeneca відкликала свою COVID-вакцину через ризик тромбозу

Фармацевтична компанія «AstraZeneca» надіслала запит до Європейської комісії про відкликання своєї вакцини «Vaxzevria» з ринку. Медіа пов’язали цю подію з побічними ефектами від препарату, начебто саме через ризик випадків тромбозу «AstraZeneca» припиняє продаж вакцини «Vaxzevria».

Медіаресурси ширять інформацію про те, що компанія «AstraZeneca» припиняє продаж вакцини через ризик тромбозу внаслідок вакцинації. Віднині вакцина «Vaxzevria» не буде використовуватися проти COVID-19. Британсько-шведський фармацевтичний гігант почав відкликати ліцензію на продаж у Євросоюзі після судового розгляду. Що відбувається насправді – далі у матеріалі.

 

Європейський Союз не забороняв застосування вакцини від «AstraZeneca» через ризики для здоров’я. Рішення відкликати реєстраційного посвідчення у вакцини «Vaxzevria» та дозвіл на продаж вакцини в країнах ЄС з травня 2023 року було ухвалено Єврокомісією 27 березня 2024 року на вимогу фармацевтичної компанії «AstraZeneca». У виконавчому рішенні не було зазначено, що рішення пов’язане з можливими побічними ефектами. До того ж, сама компанія, коментуючи ситуацію, заявила, що приводом стали не рідкісні випадки тромбозу, а суто комерційні причини.

Так вийшло, що за кілька днів до припинення продажів вакцини «AstraZeneca» в Європі, британська газета «The Telegraph» повідомила, що компанія вперше визнала в суді можливість дуже рідкісного побічного ефекту у вигляді тромбозу від її вакцини. Часова близькість цієї публікації та рішення ЄС призвела до уявлення, ніби відкликання дозволу на продаж пов’язане з побічним ефектом вакцини. Насправді такі наслідки від щеплення були вказані в інструкції препарату понад три роки тому.

Європейське агентство лікарських засобів EMA у квітні 2021 року встановило можливий зв’язок між вакциною «AstraZeneca» та рідкісними випадками тромбозу з низьким рівнем тромбоцитів, а саме 1 з 10 000 випадків. В агентстві зазначили, що переваги вакцини для запобігання COVID-19 значно більші за ризики побічних ефектів. Відтоді ця інформація була вказана в листівці-вкладиші препарату як «дуже рідкісний побічний ефект».

Водночас представник «AstraZeneca» заявив, що, за незалежними оцінками у перший рік використання вакцини було врятовано понад 6,5 мільйонів життів і понад три мільярди доз було поставлено по всьому світу.

У зв’язку з такими масштабами у листопаді 2020 року вакцину проти COVID-19 від компанії «AstraZeneca» назвали «вакциною для світу», оскільки вона була значно дешевшою та не потребувала складних умов зберігання на відміну від інших вакцин проти коронавірусу.

На думку члена ради директорів Іспанської асоціації вакцинологів (AEV) Хайме Перес, поточне припинення продажу пов’язане передусім з низьким попитом на «AstraZeneca» та її невідповідністю новим штамам COVID-19 на відміну від препаратів інших фармацевтичних компаній.

Можливо тому, «AstraZeneca» ініціювала процес відкликання ліцензії на власну вакцину 5 березня 2024 року, пояснюючі рішення низьким попитом на препарат через надлишок вакцин від інших виробників, присутніх на ринку.

«Оскільки було розроблено кілька оновлених вакцин проти варіантів COVID-19, зараз є надлишок вакцин. Це призвело до зниження попиту на Vaxzevria, яка більше не виробляється і не постачається»,  – йдеться у повідомленні компанії.

В Україні вакцина активно використовувалась для вакцинації населення від ковіду, здебільшого на початку епідемії. Станом на 23 лютого 2022 року, було використано 4,04 мільйона доз вакцини «AstraZeneca», що стала третьою за використання в країні. При цьому наприкінці жовтня 2021 року Міністерство охорони здоров’я утилізувало 500 тисяч доз вакцини «AstraZeneca» через закінчення терміну придатності. Наразі вона досі є в офіційному переліку вакцин від Державного експертного центру МОЗ України. Проте, за словами заступника міністра охорони здоров’я Ігоря Кузіна, вакцину «Vaxzevria» Україна вже не отримує.

«Станом на сьогодні урядом замовляється за цим механізмом зазвичай лише три вакцини – Johnson, яка є однодозовою, і переважно використовується для вакцинації сільського населення. Ми також замовляємо вакцину Pfizer, як у омікронспеціфічну, так і звичайну, і вакцину Pfizer для дітей», – заявив заступник міністра.

Матеріал підготовлено фахівцями видання “Явне Медіа”  http://surl.li/tuqsm

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja