МАНІПУЛЯЦІЯ про «Астрономічний бюджет» у 200 мільйонів доларів на святкування Дня Незалежності – Без Брехні
Фактчек

МАНІПУЛЯЦІЯ про «Астрономічний бюджет» у 200 мільйонів доларів на святкування Дня Незалежності

Цьогоріч Україна відзначає 30-ту річницю Незалежності. Держава йшла довгим шляхом, аби отримати новий статус. Але цього разу мова не про історичні етапи становлення країни, а про святкові заходи до ювілейної дати. Ще у червні користувачів мережі Facebook обурила кількість коштів, яку нібито уряд планував витратити на урочистості. Якщо вірити допису, опублікованому у мережі 21 червня,  сума сягає 200 млн дол. Вона так вразила користувачів, що публікація набула понад 19 тисяч поширень. А таку «вірусність» ми не часто спостерігаємо в українському сегменті соцмережі. 

Минуло два місяці з дня публікації, а пристрасті навколо досі не вщухають, кількість коментарів та поширень – росте. Переважна більшість коментаторів – диванні експерти, що не втрачають можливості дорікнути владі. Ми перевірили резонансний допис на правдивість і дійшли висновку, що і автор, і уряд вдалися до маніпуляцій.

СПРОСТУВАННЯ

«Ноги» цього допису ростуть з офіційного повідомлення профільного міністерства про фінансування заходів до Дня Незалежності. Інформація була опублікована 19 червня, а вже за два дні відповідна публікація з’явилась у соцмережі.

На офіційному ресурсі вказано, що сума витрат до Дня Незалежності сягає 5,4 млрд грн. Це дійсно 200 млн дол. Але на урочистості з цих коштів уряд спрямує 100 млн грн. Ця сума буде витрачена на організацію військового параду на Хрещатику. В рамках святкувань також проведуть «Кримський саміт», а 24 серпня На НСК «Олімпійський» відбудеться концерт за участі зірок.

Всі інші так звані “святкові” кошти –  а це 98% від всієї суми – підуть на реалізацію масштабних інфраструктурних проектів. Зокрема, мова йде про:

  • модернізацію та будівництво 6 регіональних аеропортів у Рівному, Вінниці, Дніпрі, Одесі, Херсоні та Закарпатті;
  •  розбудову євроколії Київ – Львів – Скнилів;
  •  завершення будівництва нового лікувально-діагностичного комплексу в Охматдит;
  • створення клінічної бази для хірургічного лікування очної патології (недобудованого лікувального корпусу в м. Одеса)
  • встановлення найбільшого державного прапора України
  •  забезпечення запуску супутника “Січ-2-1”

Всі ці  інфраструктурні проекти були включені у План заходів з підготовки та відзначення 30-ї річниці незалежності України.

На реалізацію заходів з розбудови масштабних проектів потрібні роки. На цьому нещодавно наголошував прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. За його словами, оновити летовище у Дніпрі вдасться за два роки. Не краща ситуація з іншими аеровокзальними комплексами, де заплановано оновлення. У Вінниці  минулого місяця міський голова повідомляв, що кошти на розбудову летовища поки не надійшли. У Херсоні до кінця року обіцяють оновити злітно-посадкову смугу.

Історія з лікувально-діагностичним комплексом лікарні “Охматдит” ще складніша. Стартувало будівництво ще у далекому 2011, а вже за 2 роки роботи припинили на три роки. На тлі будівництва  неодноразово виникали скандали через корупцію, а кошторис проекту кілька разів зазнавав значних змін. Але комплекс-довгобуд таки завершили. Першу частину нового корпусу Охматдиту відкрили у квітні 2018 року. Другу частину презентували у липні 2020. Повністю будівництво заплановано завершити до кінця 2021 року.

Таким чином, кілька масштабних інфраструктурних проектів, що увійшли до Плану заходів святкування Дня Незалежності мають завершити у кращому випадку до кінця року. На інші об’єкти чекає кількарічна реконструкція. Тоді навіщо включати їх до списку заходів до 30-річчя незалежності? Питання риторичне.

Як святкували у попердні роки

У 2020 році До плану заходів увійшли лише урочистості та необхідні для їх організації заходи. Так, у столиці та інших містах, закордонних дипломатичних установах, військових частинах пройшли церемонії урочистого підняття державного прапора; офіційна церемонія на Софіївській площі в Києві; покладання квітів до пам’ятників і пам’ятних знаків та інші тематичні заходи. На святкування з державного бюджету виділили 1,4 млн грн, а з бюджету столиці – майже 200 тис. грн. А цьогоріч, нагадаємо, лише на урочистості уряд передбачив 100 млн грн.

Кошторис до Дня Незалежності 2019 року склав майже 260 тис грн. Суму витратили на виступи Національного симфонічного оркестру, Українського національного хору ім. Г. Верьовки, піаністів. Столиця на урочистості спрямувала 290 тисяч гривень. Кошти пішли на покладання квітів та офіційні заходи біля КМДА.

ВИСНОВКИ

Тож, цьогоріч, у порівнянні з минулими роками, на святкування дійсно виділили дійсно велику суму коштів. На урочистості – у майже 7 разів більше, ніж минулого року. А загальна сума, включаючи розбудову інфраструктурних проектів, взагалі астрономічна. І тут закралася маніпуляція  – адже розвиток будівництво та модернізація масштабних проектів по суті робиться не до святкової дати, а отже, не має до неї жодного стосунку. Як і немає стосунку сума 200 млн дол, про яку говорить автор допису, до святкувань. Адже лише 2% з цих коштів витратять на офіційні урочисті та тематичні заходи. 

 

Авторка. Катерина Філімонович

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja