Неправда і маніпуляції лідерів Опозиційного блоку в заявах, що розміщені на офіційному сайті партії – Без Брехні
ФактчекФактчек NEWS

Неправда і маніпуляції лідерів Опозиційного блоку в заявах, що розміщені на офіційному сайті партії


Упродовж тижня (4-6 липня 2019 року) на офіційному сайті партії Опозиційний блок було опубліковано низку заяв її кандидатів на дострокових виборах у парламент. Частина з них містить неправдиві або маніпулятивні дані.

 

ТЕЗА 1: 2 липня на сайті партії з’явилась заява міського голови Маріуполя Сергія Бойченка «За последние три года Мариуполь в 37 раз увеличил свой бюджет развития. Это стало возможным благодаря искоренению коррупции и профессиональной команде, которая сегодня работает в городе».

ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

У 2018 році доходи бюджету розвитку Маріуполя склали 735,5 тис.грн., у 2016 році – 581,9 тис.грн. Зростання склало всього 26,4%. Отже, Сергій Бойченко навів суттєво перебільшені дані. (Джерело: офіційний сайт Маріупольської міської ради.)

 

ТЕЗА 2: 3 липня була опублікована заява Олександра Вілкула: «На сегодняшний день Украина скатилась до 12-го места в мире по производству металла, а 6 лет назад были на 7-м!».

ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

За підсумками 2018 року Україна посіла 13-те місце у світовому рейтингу виробників сталі, шістьма роками раніше (2013 рік) – 10-те місце. Отже, Олександр Вілкул навів неправдиві дані. 

(Джерело: World Steel Association.)

 

ТЕЗА 3: 03 липня з’явилась заява Євгенія Мураєва: «У нас же на сегодня 50 процентов бизнеса в тени. Мы должны изменить эту ситуацию, установить честные налоги для бизнеса и направить их на социальные нужды».

ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Рівень тіньової економіки обраховується Мінекономрозвитку та публікується на його сайті. Остання публікація оцінки рівня «тіньової» економіки стосується 9 місяців 2018 року і складає 32% ВВП.

(Джерело: Мінекономрозвитку України.)

 

ТЕЗА 4: 5 липня з’явилась заява Бориса Колеснікова про те, що «последние четире с половиною года украинское правительство осознанно не разрешало кредитовать предприятия в Донецкой области».

ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА / МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Контроль за проведенням грошово-кредитної політики в Україні здійснює Рада Національного банку, що передбачено ст.100 Конституції України. Провадження грошово-кредитної політики є функцією НБУ, що визначена ст.7 Закону України «Про Національний банк України».

Уряд не має повноважень щодо заборони та інших обмежень у питаннях грошово-кредитної політики.

Загальний обсяг кредитів, виданих підприємствам Донецької області за 2014-2018 роки дійсно зменшився на 19,47 млрд.грн. (було 27,453 млрд.грн., стало – 7,984 млрд.грн.). Але на це вплинув факт втрати Україною контролю над частиною Донецької області, а не рішення уряду. (Джерело: грошово-кредитна статистика НБУ.)

 

ТЕЗА 5: 5 липня на сайті партії було опубліковано тезу про те, що «реформа образования» с фактическим запретом учиться на родном языке, раскритикованная в том числе Венецианской комиссией, и «мовний» закон Порошенко-Парубия стали причиной обострения дипломатических отношений Украины и Венгрии».

ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА / МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Право навчатися мовою національних меншин, а також вивчати її гарантується державою відповідно до ст.7 Закону України «Про освіту» у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.

(Джерело: Закон України «Про освіту»)

 

ТЕЗА 6: 6 липня опубліковано заяву Олександра Вілкула: «На сегодняшний день миллиард гривен долгов по заработной плате перед украинскими шахтерами на госшахтах. В то же время, предыдущая власть купила угля за границей на 60 миллиардов».

ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Станом на 01.06.2019 року борги по зарплаті у вугільній галузі становили 551,6 млн.грн. – за даними Держстату України.

У 2014-2018 роках Україна імпортувала вугілля кам’яного вугілля на 8,934 млрд.$ – за даними Держстату.

Середній офіційний обмінний курс за цей період склав 22,56 грн/$, отже гривневий імпорт вугілля склав 201,55 млрд.грн.

При цьому слід зауважити, що Україна імпортує значну частку вугілля зі США, де розташовані шахти, що належать Рінату Ахметову. Він має опосередковане відношення саме до Опозиційного блоку.

(Джерело: Держстат України.)

(Джерело: UNITED COAL COMPANY.)

 

ТЕЗА 7: 6 липня на сайті партії опублікували заяву Євгенія Мураєва про те, що:  «Для снижения тарифов на коммунальные услуги, не нужно дожидаться окончания выборов в Верховную Раду…..Президент Украины вправе отменить любое постановление Кабмина, в том числе и то, которым были повышены тарифы».

ВЕРДИКТ: ПРАВДА (частково) / МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Тарифи на електроенергію, тепло, гарячу та холодну воду встановлює НКРЕКП – незалежний від уряду чи президента орган. Скасувати його рішення може або він сам або суд.

Єдине, до чого має відношення уряд – встановлення тарифів на природний газ відповідно до ст.11 Закону України «Про ринок природного газу».

Отже президент теоретично може скасувати відповідні постанови уряду, якими визначається формула тарифів на газ і їх рівень. Тим паче, окружний адміністративний суд міста Києва своїм рішенням визнав протиправною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України №315 від 27.04.2016 року, якою, зокрема, визначався порядок формування ціни на природний газ для потреб населення.

 

Автор: Костянтин Денисов

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja