12 липня на трасі під Обуховом сталася ДТП за участі п’яного водія. В ній загинуло троє членів однієї родини, згодом помер четвертий. Єдиний хлопчик, що вижив – у реанімації. Реакцією на цю подію став гнівний спіч президента України Володимира Зеленського. Тепер Зеленський вимагає довічного ув’язнення через дії нетверезого водія. І на позачергове засідання Ради за кілька годин виносять «випадково» готовий ще пів року тому законопроект.
Проте, лише 2 липня Зеленський скасував кримінальну відповідальність за водіння в стані алкогольного сп’яніння, бо з МВС його переконали, що кримінальний проступок важче документувати. Що ж змінилося після смертельного ДТП, поліція навчилася швидко і правильно оформлювати матеріали кримінального провадження? Навіщо було скасовувати кримінальну відповідальність, щоб тепер її повертати. Розбираємо маніпуляції по пунктах.
ПЕРЕВІРКА
ТЕЗА 1: «Міністерство внутрішніх справ максимально виступало за підписання закону № 720-IX, за яким відповідальність за водіння напідпитку поверталася зі статусу кримінальних проступків до Кодексу про адміністративні правопорушення. Були аргументи, що кримінальний порядок паралізує роботу, адже процедура документування кримінального проступку є значно складнішою та потребує більше часу. Повинен бути знайдений інший підхід».
ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ
Навіть у первісному вигляді кримінальна відповідальність була штрафом, тобто ні про яке обмеження чи позбавлення волі і не йшлося. Так, це кримінальне провадження, судимість, яка обмежує обрання чи зайняття певної посади. Але покарання все ж матеріальне. Проте МВС, посилаючись на неспроможність виконувати свою роботу – «документувати злочин складно», просить виключити п’яне водіння з переліку кримінальних правопорушень.
Водіння у стані сп’яніння вважалося не злочином, а кримінальним проступком – нетяжким правопорушенням, за який не передбачено позбавлення чи обмеження волі. Це давало широкі можливості для уникнення покарання: можна за щире каяття звільнити від відбування, взяти на поруки, амністувати. Отже, нікого «садити» і не збиралися, а зараз повернули ще й «більш просте» адміністративне судочинство. З точки зору покарання був штраф і залишився штраф.
ТЕЗА 2: «Новим законом має бути посилена відповідальність: за дрібні правопорушення в 5-10 разів, за інше – кримінальна відповідальність»
ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ
Законопроєкт, який поспіхом прийняли за основу депутати «на вимогу Зеленського», не лише про посилення відповідальності за керування автівкою у п’яному стані. Вірніше, він зовсім не про це. І з’явився він не як реакція на останню ДТП. У ньому не збільшується штраф за керування в стані сп’яніння, лише за повторне та третє встановлюється нове альтернативне покарання – адміністративний арешт 10-15 діб. Та вводиться додаткова кваліфікація за тяжкі тілесні ушкодження і смерть в результаті «п’яної їзди». Тепер це позбавлення волі від 8 до 12 років. Ці зміни не з’явилися у законопроєкті після вимоги Зеленського про «довічне», а були там з самого початку. Проте, посилення відповідальності за їзду в стані сп’яніння не головне у цьому законопроект. Прикриваючись п’яним ДТП вкотре намагаються протягнути старі та нові елементи поліцейської держави. Так за основу вже проголосували за:
- Огляд на стан сп’яніння без свідків (достатньо фіксації технічними засобами)
- Обов’язок відкривати капот, багажник, двері, причепи для поверхневого огляду та звірки номерів агрегатів
- Обов’язок передавати (а не пред’являти) документи поліцейському
- Виконувати розпорядження та вимоги поліцейського: «руки на кермо», «вийти з машини», «сидіти на місці», «вимкнути двигун», «без дозволу не починати рух»
- повернули причину зупинки «профілактичний огляд на стан сп’яніння»
- дозволили встановлювати радари без попередження, на немарковані поліцейські автомобілі
- дозволяється використання неавтоматичних систем фото/відео фіксації
Окрім того значно збільшуються штрафи:
- без паска безпеки/шолома – 510 грн замість 51 грн
- без номера – 510 грн замість 170 грн
- перевищення швидкості понад 50 км/год – 3400 грн
- створення аварійної обстановки – 3400 грн замість 680 грн
- залишення місця ДТП – 3400 грн або позбавлення на 6 міс
- керування транспортним засобом особою, яка не має права чи передала особі, яка не має права керування – 3400 грн
- керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування – 20400 грн з позбавленням права керування від 3 до 5 років
- повторне керування чи передача протягом року – 40800 грн і позбавлення від 5 до 7 років
- порушення правил дорожнього руху пішоходами – 850 грн проти 51 грн