У 2000 разів більше ніж в Румунії дозволить зосередити сільгоспземель в «одних руках» Україна – правда чи ні? – Без Брехні
ФактчекФактчек NEWS

У 2000 разів більше ніж в Румунії дозволить зосередити сільгоспземель в «одних руках» Україна – правда чи ні?

13 листопада Верховна рада у першому читанні проголосувала за законопроект 2178-10, який передбачає скасування заборони на продаж земель сільськогосподарського  призначення. Реакція у соцмережах була не однозначною. Зокрема, в одному з постів, який поширили більше сотні людей, мова йшла про  купівлю максимально можливої кількості гектарів землі однією людиною у різних країнах. І, начебто, Україна продає максимальну кількість земель в одні руки. Ми вирішили перевірити, чи відповідають цифри у пості дійсності.

 

МЕСЕДЖ: «Максимальна площа ділянки у власності на людину: Польща – 500 Га, Румунія – 100 Га, Угорщина – 300 Га, Україна – 200 000 Га»

ВЕРДИКТ: ПРАВДА

Україна

Згідно нового Проекту Закону, сукупна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності громадянина, юридичної особи не повинна перевищувати 0,5 відсотків усіх с/г земель України. Згідно даних Держгеокадастру, наразі в Україні 42,4 млн земель с/г призначення. Якщо вирахувати 0,5% від усіх земель сільгоспвиробництва в Україні, то сукупна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності громадянина, юридичної особи не може перевищувати 212 тис. га.

Румунія

За даними Держгеокадастру, у Румунія має 9 млн га земель сільськогосподарського призначення. Основою для ринку землі став прийнятий в 1991 році закон “Про земельні ресурси”. У 2014 році ринок відкрили для продажу громадянам ЄС. Згідно договору вступу Румунії в ЄС, країна взяла на себе зобов’язання щодо поступового відкриття ринку землі для іноземців. Однак, з метою захисту національних фермерських господарств для іноземців були запроваджені обмеження. Громадяни ЄС можуть купити с/г землю, якщо вона буде використовуватися за призначенням. Фізичні особи або юридичні особи повинні мати освіту або досвід в аграрній сфері. Фізична особа може придбати “в одні руки” не більше 100 га.

Угорщина

До 2014 року в Угорщині діяв мораторій на продаж сільськогосподарських земель громадянам інших країни. Це передбачалося Законом про землю, прийнятим законодавчою владою країни в 1994 році. Новий Закон про землю у 2014 році встановив нові правила. (https://theorangefiles.hu/land-law/ )

Він накладає такі вимоги на купівлю сільськогосподарських або лісових земель площею більше одного гектара: покупець повинен бути фізичною особою, яка є громадянином держави-члена Європейського Союзу. Покупець не може бути юридичною особою, наприклад, компанією. Власник землі повинен проживати поруч з купленими гектарами і особисто обробляти землю в якості кваліфікованого фермера або лісника з дозволу уповноваженого професійного комітету.

Крім того, в законі передбачається, що одна особа може набувати не більше 300 га землі.  І брати в оренду не більше 1200 га сільськогосподарських або лісових угідь.

Польща

До недавнього часу у Польщі керувалися законом, прийнятим у 1991 році  – “Про управління державними сільськогосподарськими землями”. Зміни до законодавства внесли у 2016 році, коли зняли мораторій на продаж землі. Ним були визначені спеціальні правила щодо обігу земель сільгосппризначення призначення. Максимальний розмір угіддя для фізичної особи — 300 га, для юридичної особи — 500 га.

Резюме

Отже, інші країни дійсно значно обмежили можливість зосередження великої кількості гектарів в руках одного власника. Однак, треба зважати на те, що, у порівнянні з кількістю українських сільгоспземель, інші країни мають в декілька разів менші площі угідь.

Водночас, якщо порівняти обсяги земель, що можуть отримати фізичні і юридичні особи в Україні і в країнах, інформація з яких була проаналізована, то різниця виявляється значною. Україна за новим законом дозволяє сконцентрувати в «одних руках» сільгоспземель:

– у 2000 разів більше ніж Румунія;

– у 667 разів більше ніж Угорщина;

– у 667 разів більше ніж Польща для фізосіб і 400 разів більше ніж для юросіб.

 

Автор: Ірина Савенко

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja