ФЕЙК про «грандіозне опитування», у якому можна виграти 32 000 гривень і знижки у фірмових крамницях – Без Брехні
Луганщина

ФЕЙК про «грандіозне опитування», у якому можна виграти 32 000 гривень і знижки у фірмових крамницях

В Facebook на сумнівному пабліку сторінці UA 2021 (та аналогічних подібних) поширилося запрошення до користувачів мережі прийняти участь у “Грандіозному опитуванні”: “В Укpаїні зaтвepдили програму забезпечeння платіжнoго балaнсу і підтримки нacелення”, де буцімто за відповіді на 5-6 питань про споживання товарів та послуг спонсори виплачують гроші у розмірі від 32 тисяч і аж до сотень тисяч. 

Подібні шахрайські схеми, які маскуються під опитування, благодійні програми, акції від торгових брендів, ми не раз вже викривали останнім часом. Тому звертаємо увагу на ще одну – з «грандіозним опитуванням», аби запобігти її поширення та втягування громадян.

 СПРОСТУВАННЯ

Слід одразу звернути увагу на ілюстрацію, якою приваблюють користувачів. Аби створити своєрідний образ довіри, використано фото з відділення відомого і популярного державного банку. Акценти в зображенні – це корпоративні кольори банку (відомі асоціативно) і гучний напис.

Організатори “Грандіозного опитування” продемонстрували і дотримання вікового цензу для участі у акції –  запитують в учасників на першому ж кроці так званої гри: “Чи є вам 18 років”.

Після натискання панелі про підтвердження нас переводить на наступну сторінку, де вде пропонується прийняти участь в опитуванні, та почати давати відповіді на питання так званих спонсорів. На зеленому, приємному оку, фоні миготять анімовані картинки рук з пачками грошей, а червоним кольором виділено цифру – 33 тисячі гривень.

За запропонованою схемою треба вписати у відповідне вікно своє ім’я та прізвище й почати рухатися до бажаного виграшу.

Але для тих, хто ще має сумнів розробники потурбувалися теж. Якщо прогорнути стрічку сайту-визітівки вниз, то можна бачити  роз’яснювальну статтю про те, що турбуватися нема про що.

“Програвших у нас не буває – учасники отримують або гроші, або ж знижки на покупки у фірмових магазинах”, – говорииться у роз’ясненні. А внизу розміщенні коментарі тих, хто вже прийняв участь в опитуванні.

Є схвальні відгуки від тих, хто виграв “кругленьку” суму і розчаровані від тих, кому дісталися “знижки” в магазини. Для більшої достовірності коменти написані як українською, так і російської мовами, як від жінок. так і від чоловіків, молодих та літніх людей. Психологічно вистроєно так, що кожна цільова аудиторія знайде тут комент ніби про нього самого: “Дякую – порадували пенсіонера!”, “Зроблю ремонт за виграні гроші”, “Всі обдурювали, а ви гроші надіслали!”, “Дали знижку на 70% в Ламоду, нащо вона мені” і т.д.

І якщо навіть й це вас ще не спокусило до участі в опитуванні, то вхід йдуть “козирні” аргументи.

“Навіщо великим брендам платити вам за відповіді на питання?”, – запитують у вас організатори і тут же роз’яснюють, що подібні акції збирають мільйони аудиторії і тому вигідні всім сторонам: і вам, і рекламодавцям.

Рухаючись далі по алгоритму «опитування» користуівача чекають картки з запитаннями про те, в яких магазинах ми купуємо продукти, де заправляємо автомобіль, послугами якої страхувальної компанії користуємося, які електроприлади купуємо, які телеканли дивимося і подібне.

Після 5-6 питань вам пропонується отримати виграш. Крутиться колесо (подібно до рулетки) і ось вже на екрані цифра в кілька десятків тисяч гривень. Але щоб її отримати є умови. Ви маєте перерахувати 154 гривні “закріплюючої” сплати, яка нібито гарантує вам створення внутрішнього рахунку для виплати виграшу. І ці кошти «гарантують» повернути разом із виграшем.

Ну а далі після «гарантій», відкривається остання картка гри, заради якої ми й пройшли все це опитування.  Пропонується внести всі дані своєї банківської картки – номер, термін дії, cvc. Ну тобто «злити» доступ до вашої картки.

Внизу на цій картинці є допис, який як цинічним не назвеш: «Не забудьте збільшити ліміт для покупок в інтернеті». Тобто маніпулючи потенційно великою сумою коштів, яку користувач ось-ось виграє, шахраї підштовхують його насправді – збільшити їм можливість до «викачування» коштів з картки жертви.

Про схожі випадки шахрайських фейків ми писали у матеріалах про нарахування ковідної тисячі, повернення ПДВ, благодійних акцій від Нової ПоштиЕпіцентру, розіграшу «продуктового набору на 40 доларів». Тому радимо вам прислухатися до наших рекомендацій, бути пильними і не вестися на “шарові” пропозиції.

 

ВИСНОВОК

  • Ще раз наголошуємо на головному – будь-який розіграш, акція де на певному етапі вам пропонують перерахувати невелику суму коштів, або надати повні реквізити вашої банківської картки – шахрайство!
  • Перед тим, як відреагувати на акції, вікторини, опитування (а не вже після початку блукання лабіринтами сторінок) перевірте надійність організаторів, якщо це соцмережі – проаналізуйте сторінку на ознаки фейковості.
  •  Якщо акцію нібито проводить відомий бренд – перевірте на офіційному сайті бренду, чи є така акція.

 

Авторка, Роман Животкова, troyitske.city

Матеріал підготовлено в рамках ініціативи «Мережа регіональних проектів з протидії дезінформації» за підтримки National Endowment for Democracy (NED) при менторстві ресурсу «БезБрехні»

 

 

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja