ФЕЙК про те, як кожному українцю виплачується компенсація ПДВ від 18 тисяч гривень – Без Брехні
ЛуганщинаФактчек

ФЕЙК про те, як кожному українцю виплачується компенсація ПДВ від 18 тисяч гривень

Вже не перший місяць на сторінках Facebook зустрічається інформація від Ukukraine2021.clickfunnels.com про те, що кожен українець має право на компенсація ПДВ, тобто податку на додану вартість від 7 до 90 тисяч гривень. Здійснює якийсь Єдиний Компенсаційний Центр.

Якщо вас зацікавила швидка можливість отримати гроші як-то кажуть “з повітря”, то пропонують перейти за посиланням та вперед до фінансового “благополуччя”. Та тільки за що і при яких обставинах можливе повернення ПДВ у інформації ні слова, як і аргументованих посилань на законодавство України, постанови та накази влади та інше. Та пам’ятаєте як Буратино вирішив зростити зі своїх п’яти золотих монет ціле дерево з грошима замість листя. Історія досить схожа, і зараз стане зрозуміло чому – розбираємо покроково черговий шахрайський фейк.

 

СПРОСТУВАННЯ

Що викликає довіру людини

Сторінка з першого погляду “замаскована” під офіційну сторінку податкової служби: людина бачить символіку податкової  служби України, прапор країни і ніби це служба підтримки для громадян. Читач починає на підсвідомості сприймати таку інформацію як достовірну та корисну для себе, бо хтось, колись чув про якісь відшкодування ПДВ, яке держава затримує. То ж, людина вважає, що її час настав отримати компенсацію від держави. До того ж, кожен бачить в чеках при купівлі товарів про сплату ПДВ, а значить він справжній платник ПДВ і цілком вірогідно, що компенсація ПДВ можлива. Пройшовши нескладні етапи оформлення, заплативши  135 гривень за послуги псевдоюриста у порівнянні з обіцянкою компенсації, зовсім небагато. А тут ще й відгуки задоволених людей, що начебто компенсацію ПДВ вже отримали. І людина добровільно погоджується сплатити певно суму та ще й повідомляє свої персональні дані, сама вписує відомості банківської картки. А замість компенсації ПДВ їй шахраї знімають гроші з її картки. Тож давайте розберемося як працює ця шахрайська схема.

Де криється фейк в умовах отримання коштів?

Як тільки ви заходите за посиланням, щоб дізнатися умови отримання компенсації ПДВ, перед вами виникає яскравий напис “Єдиний Компенсаційний Центр” Повернення невиплачених грошових коштів і тут вже написано, що кожен громадянин України отримує компенсацію ПДВ від 18,5 тисячі гривень. Вгорі сторінки розміщена державна символіка і логотип податковою. Тож складється враження, що сторінка справжня і людина тисне на кнопку, щоб дізнатися деталі.

Прямуємо далі і перед вами питання, чи ви вже отримували раніше компенсацію, перевірте її наявність  за допомогою введення еmail  та 6 останніх цифр банківської карти, якою користуєтесь найчастіше. Після чого вам пропонують натиснути кнопку “Перевірте свою компенсацію”. Поки це просто картинки. І вам вирішувати йти далі чи ні.

А ще ви побачите купу відгуків від задоволених людей, які начебто отримали компенсацію, Наприклад: Капець, оплатила 3800 гривень комісії, а виплатили 42 тисячі гривень. Або: “Чому мені так мало виплатили. Другу он 94 тисячі гривень нарахували, а мені лише 67 тисяч. Теж гроші звісно, але хотілось більше”.

На перший погляд все просто, гроші так і “пливуть” до вашої кишені. Та чи так це насправді. Маєте включити критичне мислення і проаналізувавши відгуки тільки від задоволених клієнтів подумати про те, що це замовні відгуки або від ботів.

Натискаємо червону позначку “отримати”, і тепер вже вас питають :“Ви вже отримали компенсацію?”. Просять натиснути чергову червону позначку “Перевірити свою компенсацію”. Це як гра і ви в спокусі “легких” грошей тиснете на кнопку.

Випливає нова інформація Єдиного компенсаційного центру – “Очікуйте, зараз почнеться пошук Вашої компенсації”, а внизу відгуки задоволених громадян.

З’являється інформація “Йде пошук по базам ВПДВ” і нові суми мелькають на екрані, що постійно збільшуються і збільшуються. І так не одноразово. Поки, нарешті, вам запропонують отримати “кругленьку” суму.

Сума виплати на екрані і вам пропонують зв’язатися з юристом для отримання виплати. Прямуємо далі. На екрані напис :“Йде пошук вільного юриста”. Чекаємо, менше хвилини. І ось вже начеб-то юрист з прізвищем та ім’ям, і, навіть, фото, починає надавати рекомендації як отримати кошти. Пише, що знайшли вашу анкету і вам необхідно отримати декілька десятків тисяч гривень.

Цей “юрист” просить заповнити анкету, де ви вказуєте своє прізвище та ім’я, дату народження, стать і номер банківської картки. Й поки це не насторожує. Крім того, що ніде в анкеті не має графи з дозволом використовувати ваші персональні дані.

Потім ви бачите як ваша анкета “відправляється”. Юрист пише, що анкету отримав і для завершення процедури йому потрібно внести її до єдиного реєстру одержувачів компенсації з бюджету. Далі юрист пише, що вам необхідно оплатити юридичні послуги з реєстрації анкети. Наприклад, 135 гривень.

Сума у порівнянні з обіцянкою компенсації мізерна. Випливає зображення банківської карти, а поруч з картинкою картки всі необхідні для оплати дані, а головне синенька позначка “оплатити”. Людина платить свої гроші і спілкування з юристом завершується, як  і можливість повернути будь-які гроші. Звісно на вашу карту ніякої компенсації ніхто не нараховує, а ви втратили свої хай і невеликі гроші. Крім того ви самі вписали і срок дії вашої картки і cvv. Тож як тільки ви надіслали гроші за послуги юриста (135 грн!) то у вас зписуються з картки всі ваші заощадження. Ось вам казка про Буратіно, що сховав свої золоті.

Що таке податок на додану вартість і коли його повертають

Податок на додану вартість – це непрямий податок, який входить  в ціну товарів (робіт, послуг) та сплачується покупцем, але його облік та перерахування до державного бюджету здійснює продавець (податковий агент). Основою для розрахунку ПДВ виступає додана вартість – знов створена вартість підприємством за рахунок його власних факторів виробництва (землі, капіталу, робочої сили, підприємства). Відповідно додана вартість складається з ренти або оренди, амортизації, зарплатні та прибутка.

Тож, зрозуміло, що саме поняття “додана вартість” не може стосуватися всіх українців,а лише тих, хто займається певною господарською діяльністю.

Згідно статті 180 Податкового Кодексу України платником податку може бути будь-яка особа, що провадить або планує провадити господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку у порядку визначеному статтею 183 Податкового Кодексу.

Облік ПДВ пов’язаний  з податковим зобов’язанням, податковим кредитом та бюджетним відшкодуванням, яке можливе, якщо різниця між сумою зобов’язання та сумою податкового кредиту звітного періоду позитивного, або від’ємного значення, у платника виникає право на бюджетне відшкодування.

ВИСНОВОК

  • Не кожен українець може отримати відшкодування на додану вартість виходячи з Податкового кодексу України, тож це шахрайство. Бо коли Ви вводите дані своєї картки, то надаєте шахраям можливість зняти ваші накопичення.
  • Нікому не можна називати дані банківських карток. Якщо хтось просить це зробити, то знайте, що це шахрайство. Вам обіцяють дати гроші, а насправді – заберуть ваші. 

 

Авторка. Вікторія Кайдаш

Матеріал підготовлено в рамках ініціативи «Мережа регіональних проектів з протидії дезінформації» за підтримки National Endowment for Democracy (NED) при менторстві ресурсу «БезБрехні»

 

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja